Obec povstala proti testování pojízdné spalovny pneumatik

  5:39aktualizováno  5:39
Obyvatelé Mrskles na Olomoucku nechtějí být součástí testování prototypu stroje na zpracování ojetých pneumatik. „Bez podobných zařízení se v budoucnu neobejdeme,“ hájí ho firma, která žádá o povolení.
Pneumatika

Pneumatika | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Vypadá jako kamion, jenž ve svém návěsu skrývá zajímavou technologii – z nepotřebných pneumatik vyrobí olej a technický uhlík, které se dál využijí.

Jenže zařízení, které má stát na hranici Přáslavic a Mrskles na Olomoucku, podle zástupců obcí vyvolává víc otazníků než odpovědí.

Místní obyvatele děsí natolik, že proti němu sepsali petici. V Mrsklesích pod ni připojil podpis každý druhý.

Zmobilizovaly je plány firmy Flenexa plus, která na katastru Přáslavic provozuje areál se strojní výrobou.

Právě tam chce testovat prototyp tzv. depolymerizační jednotky, která bude z ojetých pneumatik a plastů vyrábět olej pro další využití v chemickém průmyslu, nebo technický uhlík, který najde odbyt třeba v gumárenství.

O povolení k provozu pojízdného zařízení, které by se později přesouvalo po celém regionu, zástupci společnosti požádali odbor životního prostředí krajského úřadu v Olomouci.

Lidé z Mrskles, kteří mají areál firmy nejblíž, bojují za zamítnutí žádosti.

„Nejde nám do hlavy, proč má zkušební provoz probíhat v obydlené oblasti. Nejsou tak ohroženi jen lidé, kteří bydlí v dolní části obce a mají areál za zahradami, ale také místní potok Vrtůvka. Zatímco se pomalu vzpamatovává z jedné ekologické katastrofy, a to skládky komunálního odpadu, plánuje se kousek od něj spalovna pneumatik,“ nechápe Jakub Dostalík, jeden z organizátorů petice v Mrsklesích.

Dokument, který podepsalo bezmála 400 ze 690 obyvatel, už mají na stole krajští úředníci.

Firma: Neplánujeme žádnou fabriku

Předseda představenstva firmy Flenexa plus Michal Netolický obavy obyvatel Mrskles mírní.

„Technologie, kterou chceme provozovat, musí splňovat stejné emisní limity jako zařízení na plyn. Čtyři rodinné domky, které topí hnědým uhlím, produkují daleko větší emise než naše jednotka. Neplánujeme žádnou fabriku,“ podotkl.

Podle dostupné dokumentace jde v podstatě o nákladní vůz, v jehož návěsu je zabudovaná technologie na termický rozklad organických materiálů – tzv. pyrolýzu. Firma chce tímto způsobem likvidovat vyřazené pneumatiky či průmyslové plasty, které se nedají recyklovat. Při teplotě 400 až 500 stupňů Celsia je bude „rozpouštět“ a vyrábět z nich plyn, olej a tuhý zbytek.

Plyn hodlá využít na výrobu tepla pro samotné zařízení, olej nabídne jako produkt pro chemickou výrobu a pevný zbytek bude prodávat jako technický uhlík. Ve formě briket ho lze použít i jako zdroj tepla.

Zařízení, které chce Flenexa plus používat, je prototyp a společnost má podle Netolického na starosti pilotní provoz v rámci Evropské unie. Jak dodal, v areálu v Přáslavicích chce firma provést úvodní testy, poté se hodlá se zařízením přemisťovat tam, kde bude potřeba zpracovat plastový odpad.

„Na podobném principu už fungují například mobilní drtičky pevného odpadu, jako je suť,“ popsal Netolický, jenž v zařízení vidí budoucnost nakládání s plastovým odpadem.

„Víc otázek než odpovědí“

Skeptičtí jsou ale k zamýšlené technologii také zástupci vedení obcí Přáslavice i Mrsklesy.

„Ze záměru vyplývá víc otázek než odpovědí, proto jsme krajskému úřadu poslali své dotazy. V podkladech není vůbec řešeno například to, jak bude nakládáno s produkty, které po celém procesu vzniknou,“ uvedla starostka Přáslavic Jitka Ivanová.

Podle jejího kolegy z Mrskles Petra Stratila se největší nebezpečí skrývá v pevných zbytcích. „Krajský úřad by měl stanovit, jakým způsobem je bude firma skladovat nebo likvidovat,“ upřesnil.

Obyvatelé Mrskles tvrdí, že s firmou Flenexa nemají dobré zkušenosti, proto jsou vůči jejím plánům ostražití.

„Již v minulosti byl v ovzduší velmi silně cítit sirovodík, který vzniká jako odpadní plyn při spalování pneumatik. Jsme si jisti, že společnost zařízení již dříve spouštěla bez povolení. To v nás budí dojem, že mobilní spalovna bude překračovat limity a její obsluha nebude plnit úkony k úplné a bezvadné likvidaci odpadů,“ napsali mimo jiné v petici.

Testování technologie bez povolení šéf firmy Netolický odmítl: „Nemyslím si, že sirovodík, který lidé cítili, pocházel od nás.“

Znalec Martin Vraný, který psal k technologii odborný posudek, tvrdí, že pokud společnost dodrží limity, bude její zařízení zanedbatelným zdrojem emisí. Doporučuje povolení pro šestiměsíční zkušební provoz během něhož se nespálí více než 50 tun odpadu.

„Novým technologiím je třeba dát prostor, čehož jinak než skrze praktický test nelze dosáhnout,“ uvedl.

Krajský úřad o žádosti zatím nerozhodl. „Správní řízení je přerušené,“ řekla Jana Kučerová z odboru životního prostředí.

Nejčtenější

Hejna čápů se na cestě do Afriky zastavila na Moravě. Kvůli hrabošům

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou přemnožení hraboši,...

Komunisté dělali z namibijských dětí Čechy, návrat do Afriky řada nezvládla

Vojenský ranní nástup namibijských dětí na zámku v Bartošovicích na severní...

Africké uprchlické tábory, válka, socialistické Československo i dnešní Česká republika a daleká Namibie. To jsou...

Politik, šéf firmy, analytik. Zvládám to, hájí Vrána z ANO funkce i platy

Petr Vrána z hnutí ANO je poslancem, náměstkem hejtmana, přerovským radním a...

Celkem pět placených funkcí zastává podle svého nejnovějšího majetkového přiznání náměstka hejtmana Olomouckého kraje...

Vraždu dítěte v Přerově odhalil výjezd k jeho matce křičící o Satanovi

Ilustrační snímek

Třetím dnem vyšetřují kriminalisté případ násilné smrti tříleté dívky, která byla nalezena ve středu v jednom z...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Další z rubriky

VIDEO: Skupina mladých zlodějů s dítětem vzala útokem oddělení drogerie

Policie pátrá po skupince mladých zlodějů, která ze šternberského supermarketu...

Policisté z Olomoucka už půldruhého měsíce marně pátrají po skupině zlodějů, která vyrazila krást ve velkém do jednoho...

Ulicemi Uničova znělo dunění padajících stromů, bouřka jich smetla desítky

Bouřka provázená hustým deštěm a velmi silným větrem polámala či vyvrátila v...

Chvíle plné obav prožili během noci na středu probuzení obyvatelé několika ulic Uničova na Olomoucku během velmi silné...

U hradu Bouzova vystoupí české i slovenské hudební hvězdy, vrací se Kryštof

Festival Hrady CZ každoročně láká na louku u Bouzova zástupy hudebních fanoušků.

Dvě pódia, na kterých se za dva dny vystřídá dohromady dvaadvacet interpretů, plejáda hvězd i velký návrat Kryštofů na...

Najdete na iDNES.cz