Výbuchu plynu nikdo nevěřil. Spíš výroba pyrotechniky, zní v Mostkovicích

  13:49aktualizováno  13:49
Dva měsíce po silném výbuchu v rodinném domě v Mostkovicích, při kterém zemřel jeho majitel, policie vyloučila jako příčinu explozi plynu. Místní to nepřekvapilo, této verzi od počátku moc nevěřili. Častěji se ve vsi skloňuje možnost, že v garáži domu tajně vznikala pyrotechnika.

Většina domů v okolí ulice Na Valše v Mostkovicích má nově vyměněná okna. Ulice je před polednem klidná, jen občas projede auto. Podobně to vypadalo před dvěma měsíci, dokud se neozvala ohlušující rána, kterou prý slyšeli až v Prostějově, a nad vesnici nevystoupal černý hřib dýmu.

Byla sobota po poledni, většina lidí trávila čas doma. „Uslyšeli jsme strašnou ránu a tlaková vlna roztříštila okna,“ vzpomíná jedna z místních obyvatelek. Doma byli tou dobou i s malými dětmi.

Výbuch pocházel z rohového domu u křižovatky. Kusy budovy rozmetala exploze po širokém okolí. Na fasádách některých domů jsou stále patrná poškození.

Ti, kteří nakonec museli „jen“ měnit okna, patří ještě mezi šťastlivce. Letící trosky a tlaková vlna přímo v ulici zasáhly zaparkovaná auta. Zasypaly je kusy desek, cihel či plechu, rozbily skla. Exploze poničila mnoho domů v okolí, často nejen okna, ale i střechy či garážová vrata.

„Podle mých informací bylo poškozeno zhruba 60 domů,“ říká starosta Mostkovic Jaroslav Peška. On sám výbuch neviděl, bydlí v jiné části obce.

„Viděl jsem to až na videu od lidí, kteří natočili černý hřib dýmu,“ popisuje. Škody se šplhají do desítek milionů korun.

Dva domy už byly zbourány, další dva to ještě čeká

Dům, který byl epicentrem exploze, výbuch takřka srovnal se zemí. Po dvou měsících už po něm zbyla jen část základů a viditelný kráter. Majitel zemřel při výbuchu, dva lidé v sousedství byli zraněni.

Výbuch v Mostkovicích

Ze sousedního domu zůstalo torzo, které je nestabilní a čeká jej demolice. Jeho majitel pomalu odklízí sutiny. S manželkou teď bydlí v Domově s pečovatelskou službou pár desítek metrů od místa tragédie.

Není sám, kdo musí po explozi řešit demolici vlastního domu. Jednu budovu naproti místu výbuchu již majitelé zbořili a začali ji stavět znovu. K zemi pak má jít ještě jedna další chalupa. Podle místních tak nepanuje v obci nejlepší nálada.

„Týká se to hlavně té poničené části. Na Valše to bude dlouho přetrvávat,“ vysvětluje starosta Peška.

Plyn to nebyl. A co tedy?

K lepší náladě nepřidává ani řada teorií, které se po obci šíří a které hledají příčinu exploze. Prvotní odhady hasičů hovořily o výbuchu plynu. V pondělí ale policie tuto možnost definitivně vyloučila.

„Výbuch plynu byl v rámci vyšetřování vyloučen. Policisté nadále prověřují veškeré okolnosti případu,“ uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Několik oslovených místních ovšem přiznává, že verzi o výbuchu plynu stejně nevěřilo.

Majitelem domu byl třiatřicetiletý profesionální hasič z Prostějova.

„Pocházel z hasičské rodiny,“ říká starosta. Jeho strýc je vysokým důstojníkem krajského hasičského sboru.

Jak místní naznačují, mladý muž se zřejmě ve své garáži věnoval dost riskantnímu „koníčku“ – hned několik lidí pod příslibem anonymity zmiňuje, že za výbuchem nejspíš byla výroba pyrotechniky.

„Vídali jsme ho s rouškou na puse, jak něco kutil, ale nevěděli jsme, co to je,“ podotýká k tomu i jeden z blízkých sousedů.

Rodině zemřelého a na poničené domy lidé darovali 800 tisíc

Policie zatím nechce komentovat, s jakými verzemi příčiny exploze vyšetřovatelé dál pracují. Už dříve ovšem zmínila, že jednou z nich je právě i výbuch zábavní pyrotechniky.

„To nadále platí. Stále ovšem nejsou hotová všechna vyžádaná odborná vyjádření, například od pyrotechnické služby či znalecký posudek z odvětví soudního lékařství,“ shrnul Kořínek.

Vedení obce ve spolupráci s Olomouckým krajem založilo dva transparentní účty – jeden na podporu rodiny mrtvého hasiče a druhý na pomoc obyvatelům poškozených domů. Na rodinu se lidé zatím složili 234 tisíci, na poškozené domácnosti darovali 546 tisíc.

Zatím se však zdá, že se nad poničenou částí Mostkovic stále ještě vznáší černý hřib dýmu. A nejspíš jen tak nezmizí...

Autor:

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Další z rubriky

Zničené koryto Ondřejovického potoka může opět čelit povodním

Pohled na opravenou část koryta Ondřejovického potoka na Jesenicku poničenou...

Zhruba dva kilometry dlouhý úsek Ondřejovického potoka na Jesenicku, který před pěti lety silně poničila blesková...

Bazilika na Svatém Kopečku kvůli velkým opravám dočasně přišla o oltář

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce se dočkala velkých...

Kontrast strohých stavebních plachet a bohatě zdobeného barokního stropu je nyní k vidění v poutní bazilice Navštívení...

Při požáru azylového domu v Dalově zemřel člověk, 20 lidí museli evakuovat

Zásah hasičů u požáru azylového domu v Dalově u Šternberka. (21. února 2019))

Během požáru azylového domu pro matky či otce s dětmi v Dalově u Šternberka na Olomoucku odpoledne zemřel jeden člověk,...

Najdete na iDNES.cz