Při výbuchu v Mostkovicích zřejmě zemřel hasič, vyšetřování potrvá týdny

  11:22aktualizováno  15:49
Stále nejasné zůstávají příčiny sobotní exploze, která v Mostkovicích na Prostějovsku zničila rodinný dům. Uvnitř po výbuchu jeden člověk zemřel a další dva skončili v nemocnici. Informace ze sociálních sítí naznačují, že obětí byl zřejmě hasič.

Profesní příslušnost zemřelého muže naznačil v sobotu večer facebookový profil Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje, jehož správce změnil změnil profilový obrázek na tmavé logo, úvodní fotografii nahradil černý obdélník a lidé pod ním vyjadřovali soustrast a zmiňovali neštěstí v Mostkovicích.

Oficiálně to však zatím potvrzeno není. „Nyní se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ uvedla mluvčí krajského hasičského sboru Vladimíra Hacsiková.

Sbírání důkazů zabralo policejním vyšetřovatelům podstatnou část neděle, skončili po páté hodině odpoledne. Na místě byli celý den také hasiči.

„Postupně procházeli poškozený dům a zjišťovali, co stálo za příčinou exploze. Na jejich bezpečnost dohlíželo několik speciálních čidel, která byla nainstalována na štítové zdi poškozeného domu,“ popsala Hacsiková, která v sobotu zmínila, že na vině je s největší pravděpodobností plyn.

Totožnost zemřelého musí potvrdit pitva

Kriminalisté zatím celou událost vedou jako možný trestný čin obecné ohrožení z nedbalosti, vyšetřování potrvá řádově týdny až měsíce.

„Policisté pracují s několika vyšetřovacími verzemi. Zajištěné stopy budou zaslány na odborná pracoviště k provedení expertiz a kriminalisté si vyžádají znalecké posudky. Na případu spolupracují s Kriminalistickým ústavem v Praze, Odborem kriminalistických technik a expertíz Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a s Ústavem soudního lékařství a medicínského práva,“ shrnula krajská policejní mluvčí Marie Šafářová.

„Osobou, která při výbuchu v domě utrpěla zranění neslučitelná se životem, byl s největší pravděpodobností třiatřicetiletý majitel domu. Totožnost nicméně potvrdí až nařízená soudní pitva. Způsobená škoda dosud vyčíslená nebyla, ale její výše se zřejmě řádově bude pohybovat v milionech korun,“ dodala.

Tři blízké domy zůstávají neobyvatelné

Její kolegové do Mostkovic, v nichž žije na patnáct set obyvatel, spolu se záchranáři a policisty vyrazili v sobotu po poledni, kdy se o výbuchu dozvěděli. Zasahovali v ulici Na Valše, postupně se tu sešlo sedm jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů.

Fotogalerie

Trosky prohledávali čtyři kynologové a tři speciálně vycvičení psi. Povolán byl také psycholog, z Moravskoslezského kraje přijela speciální technika na odklízení sutin a další hasiči.

V prostějovské nemocnici skončili dva lidé, kteří byli v době výbuchu v okolí domu. Utrpěli lehká až středně těžká zranění.

Letící trosky a tlaková vlna přímo v ulici zasáhly také zaparkovaná auta. Rozbily u nich skla, na vozech ležely kusy desek, cihel či plechu. Exploze poničila i řadu domů v okolí, mnohé měly vytlučená okna či poškozené střechy. Jejich obyvatelé museli být v sobotu evakuováni, dokud statik domy neprohlédl.

Celkem šlo o tři ulice, které tak byly v sobotu uzavřené. Lidé se sem postupně vraceli, tři domy však jsou podle odborníka zatím neobyvatelné.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Další z rubriky

Obětí požáru azylového domu pro rodiče na Olomoucku je dítě

Zásah hasičů u požáru azylového domu v Dalově u Šternberka. (21. února 2019)

Obětí tragického požáru, který se ve čtvrtek rozhořel v azylovém domu pro matky či otce s dětmi v Dalově u Šternberka...

Přerov začne stavět průtah, patnáct tisíc aut denně bude muset na objížďky

Klíčová Polní ulice v Přerově bude od 11. března na čtyři měsíce uzavřena kvůli...

Na čtyři měsíce se řidičům zkomplikuje cesta mezi Olomoucí a Zlínem. V Přerově totiž v první polovině března začne...

Muž schytal za urážku facky, pak se vrhl na policisty, které sám přivolal

Ilustrační snímek

Neobvyklý zásah zažila policejní hlídka, kterou přivolal v Prostějově muž do tamní hospody, protože se dostal do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz