Středa 8. července 2020, svátek má Nora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. července 2020 Nora

Mohlo jít o výzdobu svatyně, míní archeolog o nejstarších kresbách Česka

  15:52aktualizováno  15:52
Archeolog Martin Golec z olomoucké filozofické fakulty byl jedním z těch, kteří byli u senzačního objevu sedm tisíc let starých kreseb v Moravském krasu, tedy nejstaršího výtvarného jeskynního díla v Česku. Dávní obyvatelé zde vyzdobili čarami z popela velký kámen, který novodobí badatelé pojmenovali podle zvrásněného povrchu Mozek. Zůstalo to ale velmi dlouho povšimnutí.

Archeolog Martin Golec z katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Při své výuce a výzkumu se zaměřuje na dobu bronzovou a také starší dobu železnou neboli halštatskou. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Kolem Mozku chodí desítky let turisté, věděli o něm i odborníci, slavný badatel Karel Absolon si jej ve 20. letech 20. století dokonce vyfotil. Jak je možné, že se teprve teď objevila zpráva, že jsou na něm unikátní sedm tisíc let staré kresby z doby kamenné?
Není jiné vysvětlení, než že skutečně nikoho po celou tu dobu nenapadlo, že by právě tady mohl být takový poklad. Absolonův snímek skončil bez většího zájmu v archivu Moravského zemského muzea, Kateřinská jeskyně je navíc plná nejrůznějších mnohdy velice starých kreseb, ale i mnohem mladších podpisů turistů z 18. či 19. století. K odhalení stáří čar z Mozku pak pomohla radiouhlíková metoda, jež se začala používat až po konci druhé světové války.

Odkud přišel impulz k prozkoumání právě tohoto kamene?
Ode mě už někdy v roce 2007, ale intenzivně jsme na tom začali pracovat až v letech 2012 a 2013. Tehdy jsme se začali podrobněji věnovat těm podpisům, některé jsou i středověké, renesanční či barokní. Už tehdy jsme ale zjistili, že v jeskyni jsou i různé mnohem starší výtvory. Vrátili jsme se k nim v roce 2018, když jsem vedl jednu diplomovou práci. Její autorka se zabývala jeskyněmi, vznikl studentský projekt, sehnaly se peníze a na základě mých podkladů se odebraly první vzorky.

Objevené nejstarší malby Česka

Bylo hned jasné, jak velký objev se vám podařil?
Bohužel ne. Analýzy se napoprvé příliš nepovedly, ale to se stává. Podruhé, to bylo loni, už to bylo lepší. Tam jsme zjistili, že kresby v Ledové a jedné bezejmenné chodbě Kateřinské jeskyně jsou staré víc než šest tisíc let. To už byl velký objev. Ovšem poslední výsledky nás posunuly ještě dál, ke stáří sedmi tisíc let, a to právě na skalním útvaru Mozek.

Musím ale zdůraznit, že se na tom podílel celý tým lidí. Mimo jiné geolog a velký znalec jeskyní Petr Zajíček ze Správy jeskyní ČR a pak tým Ivo Světlíka z Ústavu jaderné fyziky na Akademii věd. V Praze vstávali ve čtyři ráno, aby mohli přijet do Moravského krasu a odebírat vzorky. Poté ještě odvedli spoustu práce v laboratoři, vše se navíc odesílalo i na měření do zahraniční.

Je sedm tisíc let u kreseb na Mozku už definitivní stáří, nebo je možné, že se to ještě posune?
Už je to definitivní. Je to takzvané kalibrované datum, které je přepočteno na reálné stáří.

U radiouhlíkového datování je možné zjistit i konkrétní rok. Víte přesně, kdy kresby vznikly?
Ano, je to rok 5030 před naším letopočtem. Ale samozřejmě je to pořád spíše přibližné datum.

Jak přesně je kámen pokreslený?
Leží v Hlavním dómu jeskyně hned vedle turistického chodníku. Lidé kolem něj chodí celá desetiletí od otevření Kateřinské jeskyně pro veřejnost. Ten kámen je vrásčitý, skutečně připomíná povrch mozku. A právě toto zvrásnění zřejmě přilákalo v dávné minulosti něčí pozornost, člověk vzal uhlík či barvu a začal tvořit. Některé čáry sledují linii přírodních rýh, některé jsou ale i napříč. Je to skutečná tvorba. Mozek je vysoký zhruba jako dospělý člověk, je to skutečně kamenný masiv. Při patě má na šířku několik metrů, pokreslený je ale jen při vrcholu, de facto ve výšce očí.

Co kresby znamenají? Vidíte v nich nějaký smysl či konkrétní obrazec?
Nejprve musíme vzít v úvahu jeho samotné umístění. Leží zhruba 150 metrů vzdušnou čarou od vchodu, v jeskyni ovšem nikdy nejdete vzdušnou čarou. Pro neolitického člověka to bylo nejspíše dost daleko. Svítit si mohl maximálně pochodní či jednoduchou lampičkou. Osvětlil si skutečně jen své nejbližší okolí, ten obrovský sál musel být v jeho očích velice temným, studeným a vlhkým místem, plným kamení. A přesto tam šel. Sál, kámen i jeho výzdoba tak pro něj musely být velice důležité. Pro tehdejší lidi mohl být svatyní, jakýmsi duchovním místem, tedy přímým spojením našeho světa se světem duchů či předků. Něco podobného tam přece zažíváme i my.

Jak to?
Když přijdete do podzemí, začnete si připomínat věci, které váš mozek zná. Na prohlídce jeskyně přece od průvodců slyšíme, tady je krápník, který připomíná anděla, či kámen vypadající jako Mickey Mouse. I v dnešní racionální době pracujeme v podzemí s naší fantazií. Pro nás je to především kuriózní hra, ale člověk v minulosti v tom zcela vážně mohl vidět bytosti z jiného světa.

O jak významný objev jde například v rámci Evropy?
Podobných nálezů je skutečně málo. Jen velmi málo evropských zemí má takové jeskyně, kde by byla šance či naděje na podobný objev. A pokud u nich takové jeskyně existují, tak je to často jen na jediném místě v celém státě. Podobně staré kresby se tak našly například v Itálii, Bulharsku či Řecku anebo i ve dvou jeskyních na Slovensku. Tam mají některé čáry ještě o něco starší, pocházejí od posledních pravěkých lovců z pozdního paleolitu. U nás pak byla dlouho nejstarší kresba v jeskyni Býčí skála rovněž v Moravském krasu, má zhruba pět tisíc let.

Jak dlouho už archeologové v Kateřinské jeskyni bádají?
První archeologické výzkumy tu byly v 19. století, poslední v roce 1983. A to u vstupu do jeskyně v jejím portálu. Našla se tam keramika z neolitu, eneolitu, z doby bronzové, halštatské, laténské, římské či ze středověku. A když jsme se my začali věnovat kresbám v zadní části jeskyně, zjistili jsme, že období jejich vzniku odpovídá původu té keramiky. Je to důkaz, že lidé dlouhodobě sídlili v portálu jeskyně, ale chodili něco dělat i do jejích zadních temných prostor.

Co konkrétně?
To je prozatím velkou otázkou. Své běžné odpadky tam nezanechali, takže o běžné „každodenní“ osídlení nešlo.

Takže se ale dá říci, že Kateřinskou jeskyni lidé obývají či využívají už sedm tisíc let?
Dokonce i déle, od konce paleolitu. A od neolitu už téměř kontinuálně. Určitě portál čili místa u jejího vstupu, byť je pravděpodobné, že s přestávkami. Pro naše předky v jakékoli době byly jeskyně vždy lákavé. Vždyť i my do nich rádi chodíme, byť tam samozřejmě už nebydlíme.

Víme něco o lidech, kteří žili v době, kdy někdo z nich Mozek pokreslil?
Už nešlo o žádné pravěké lovce, byl to zemědělský a pastevecký lid. To už jsou první zemědělci, úplně ti nejstarší, kteří k nám přicházejí z Předního východu a kolonizují naši – tehdy zřejmě z velké části neobydlenou a divokou – krajinu.

  • Nejčtenější

Kvůli dalším penězům na plány hejtmanovy dcery udělil kraj dotační výjimku

Olomoucký kraj přiklepl dotaci 1,4 milionu pro sdružení OK4Inovace vedené dcerou hejtmana Ladislava Oklešťka. Pro...

Jedem se u školky nestříkalo, tvrdí město navzdory fotkám a svědkům

Prostějovská radnice nesplnila slib, že u školek nebude na plevel používat jedovaté herbicidy. Nedávno je nechala...

Můj majstrštyk Hubňa. Kubíček vzpomíná, jak upekl přestup za 98 milionů

Uvaří espreso. Na terasu bytu v jižní tribuně Androva stadionu s kouzelným výhledem na Olomouc svítí sluníčko, až se...

Šéfovi dopravního podniku zlomily vaz mimo jiné tendry i nehoda tramvaje

Ředitel dopravního podniku v Olomouci Jaromír Machálek před pár dny rezignoval. Oficiálně z rodinných důvodů. Jeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pitva pomohla objasnit pád kluzáku do křižovatky, pilot měl nádor v hlavě

Chyby pilota, za které mohl i jeho zhoršující se zdravotní stav, jsou s největší pravděpodobností příčinou tragické...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Část koridoru z Olomouce na Prahu a Ostravu stála, vlak strhl vedení

Na trati mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou nejezdily vlaky. V sobotu dopoledne tam jeden z nich strhl trakční vedení...

Šéfovi dopravního podniku zlomily vaz mimo jiné tendry i nehoda tramvaje

Ředitel dopravního podniku v Olomouci Jaromír Machálek před pár dny rezignoval. Oficiálně z rodinných důvodů. Jeho...

Aplikace vyvinutá v Olomouci umožňuje videokonzultaci lékaře s pacientem

Specialisté olomoucké nemocnice vytvořili aplikaci pro videokonzultace pacientů s doktory. Její vývoj urychlil...

U Rabštejna se zřítil horolezec, dolů ho snesli horští záchranáři

S poraněnými žebry a nejspíš i páteří skončil horolezec, který se vydal do skal u zříceniny Rabštejn. Po pádu ze...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

O novém vztahu jsem svého manžela informovala, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská (47) kromě konce v hlavních zpravodajských pořadech České televize řeší také nový vztah....

Můj boj s nemocí: Když jsem se probudila, neměla jsem nohy

Na začátku to vypadalo, jako bych něco špatného snědla nebo chytla virózu, píše čtenářka Renata svůj příběh do seriálu...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...