Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. dubna 2020 Hugo

Mohelnický fotbal je vyšetřovaný v sázkařské kauze, chce se očistit

  15:51aktualizováno  15:51
Zahraniční investor spojený s čínským sázkařským syndikátem Anping a manipulování zápasů, k nimž přibyl podnět od Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro Národní centrálu proti organizovanému zločinu na prošetření těchto podezření. Mohelnický fotbal jako by se nemohl probudit ze zlého snu.

Fotbalové hřiště, tribuna a klubová šála FK Mohelnice. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Vedení klubu se na události posledních dní rozhodlo reagovat otevřeným dopisem pro členy výkonného výboru FAČR. MF DNES ho má k dispozici.

„Jsme připraveni poskytnout maximální součinnost vyšetřujícím orgánům, které budou podnět fotbalové asociace šetřit. Jde nám také o očištění jména klubu, který je dlouhodobě důstojným členem fotbalové asociace a do těchto nepříjemných chvil přinášel radost místní fotbalové veřejnosti,“ stojí v dopise, pod nímž je podepsaný předseda klubu Igor Machálek.

Klub: Proč nás FAČR nevaroval?

Fotbal ve městě provozuje FK Mohelnice, z. s. a odmítá, že by do něj jakkoliv majetkově vstoupil zahraniční investor. Od 12. července obě strany spolupracují na základě ročního partnerství, s tím, že první tým působící ve třetí lize řídí společnost Football Investment Limited se sídlem ve Velké Británii.

Sázkařský skandál

Za ní stojí 32letý hráčský agent Přemysl Buba, který je v Mohelnici prostředníkem pro čínské investory. „Se společností Anping jsme nikdy v kontaktu nebyli a ani s ní neuzavřeli žádnou dohodu o vzájemné spolupráci,“ uvádí Machálek.

To je samozřejmě pravda, ovšem podstatu spojení s Anping Football Club už MF DNES podrobně rozkryla dříve. Tato společnost zaregistrovaná v Hongkongu byla vyšetřována ze sázkových skandálů v několika zemích Evropy.

Její hlavou je muž používající jméno Eric Mao, jeho pravou rukou je Bruce Ji se stopou ve skandálech v Portugalsku či Rumunsku. Tento 34letý rodák z Pekingu se od léta vyskytuje v Mohelnici.

Ačkoliv se kolem klubu společně s dalšími čínskými manažery pohybuje a dodává mu hráče ze své domoviny, pod žádnou smlouvou jeho jméno uvedeno není, vše je napsané na Přemysla Bubu a jeho společnost se základním jměním jedné libry vzniklou jeden před začátkem spolupráce.

Mohelnický klub se však v této souvislosti pozastavuje nad tvrzením fotbalové asociace, že o přítomnosti lidí z Anpingu věděla už od září.

„Překvapilo nás vyjádření zástupce fotbalové asociace, že již od září minulého roku jí bylo známo, že se v okolí klubu pohybují podezřelí lidé. Z jakého důvodu jsme o tomto nebezpečí nebyli informováni, abychom na tuto skutečnost mohli reagovat?“ ptá se Machálek.

Podezřelí hráči už jsou pryč

Lidé z mohelnického klubu netají, že v závěru podzimu řešili podezření ze zmanipulování zápasu s Valašským Meziříčím.

„Vzhledem k tomu, že jsme na toto nebezpečí byli upozorněni stranou našeho partnera, brali jsme tento incident jako selhání některých hráčů tehdy působících v kádru mužstva, kteří v něm už dnes nefigurují,“ připomíná Machálek.

Po podzimu totiž byla trojice brankář Pavel Rohel a obránci Daniel Ivan a Kirils Grigorovs vyhozeni, čtvrtý z podezřelých mohl zůstat až po hlasování kabiny.

Zápasů však bylo více, společnost FederBet označila za zmanipulovaný i duel s Kroměříží a manažer Přemysl Buba naznačil, že divné věci našli s odstupem času u šesti zápasů, ale důkazy neměli. Zároveň se ukazuje, že nejde jen o problém jednoho klubu.

„V soutěžích U-19 a U-21 to bylo přes třicet zápasů. Nejméně dvacet ve třetí lize. Mluvíme o podezřelých sázkařských kótách,“ tvrdí Francesco Baranca z FederBetu. A to jsou čísla jen za podzim.

O osudu rozhodne březen

Mohelnice však musí řešit své problémy. Kromě vyšetřování ji čeká boj o záchranu a noví hráči se nehrnou. Spolehnout se zatím může na podporu od radnice, byť ji provází skřípění zubů.

„Město přispívá na mládež a platí provoz stadionu. Tak to bude i nadále,“ ujistil starosta Pavel Kuba.

Podle něj je pro město zárukou, že se klub zbavil hráčů podezřelých z ovlivňování zápasů.

„Teď bude důležité zjistit, jak se vůbec čínský investor dostal do mohelnického klubu, kdo byl tím prvním, kdo s nimi mluvil a poskytl jim důležité informace. Tam je podle mě klíč,“ míní starosta.

Vedení klubu nyní chce udělat všechno pro to, aby jméno nejpopulárnějšího sportu ve městě očistilo. Nabízí součinnost při vyšetřování a také zváží, zda ve spolupráci pokračovat. Jasno má být v březnu, kdy bude valná hromada rozhodovat o majetkovém vstupu investora do klubu.

„Pod vlivem posledních událostí zhodnotí vedení klubu naplňování uzavřené smlouvy o spolupráci a rozhodne o tom, zda předloží blížící se valné hromadě návrh na založení společné obchodní společnosti,“ uvádí Machálek.

Pro Mohelnici se nakonec může stát působení Číňanů jen epizodou v dlouhé historii klubu, ze které si odnese větší či menší ránu, ale přežije. Valná hromada příští měsíc tak může být možná nejdůležitější od vzniku v roce 1946.

„Uděláme takové rozhodnutí, za které se v budoucnu nebudeme moci stydět, byť nemusí být pro další budoucnost kopané v Mohelnici zrovna příjemné,“ věří předseda oddílu.

Autoři: ,

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

V zavřené hospodě popíjeli lidé. Můžeme, jsme příbuzní, tvrdili policistům

Další případ porušení současných ochranných opatření proti šíření koronaviru řeší policisté z Olomouce. V jedné z...

Izolace Litovelska a Uničovska kvůli rozšíření koronaviru od půlnoci skončí

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje k nedělní půlnoci ruší uzavření oblasti Litovle, Uničova a dalších 19 obcí...

Sadílek: Rád jsem pomohl, z přístupu Nizozemců je mi smutno. Ligu zrušte

Dobrosrdečným činem překvapil a potěšil. Sám říká, že z pomoci potřebným má větší radost než třeba z nákupu luxusních...

Fotbalista Sadílek věnoval na boj s koronavirem půl milionu korun

Fotbalista Michal Sadílek přispěje na boj s pandemií nového koronaviru půlmilionem korun. Český reprezentant do 21 let,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nemocnici v Prostějově po deseti dnech opustil osmý vyléčený

Z prostějovské nemocnice lékaři propustili druhého pacienta v Olomouckém kraji a osmého v rámci celého Česka, který se...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Hospitalizovaný pacient okradl zdravotnici, vnikl i do nemocničního skladu

V nemocnici v Jeseníku kradl zloděj, o peníze připravil jednu zdravotnici a přivlastnil si také věci ze skladu. Policie...

Izolace Litovelska a Uničovska kvůli rozšíření koronaviru od půlnoci skončí

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje k nedělní půlnoci ruší uzavření oblasti Litovle, Uničova a dalších 19 obcí...

Exotické kachničky mandarínské už se v Olomouci zabydlely a přibývá jich

Hnízdily, či nehnízdily? Tuto otázku si pokládají ornitologové v Olomouci, kde se stabilně usídlily exotické kachničky...

Na olomouckých kolejích se koronavirem nakazila část zahraničních studentů

Skupina zahraničních studentů je podle informací MF DNES v karanténě na vysokoškolských kolejích v Olomouci. Je mezi...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Najdete na iDNES.cz