Mohelnický fotbal je vyšetřovaný v sázkařské kauze, chce se očistit

  15:51aktualizováno  15:51
Zahraniční investor spojený s čínským sázkařským syndikátem Anping a manipulování zápasů, k nimž přibyl podnět od Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro Národní centrálu proti organizovanému zločinu na prošetření těchto podezření. Mohelnický fotbal jako by se nemohl probudit ze zlého snu.

Fotbalové hřiště, tribuna a klubová šála FK Mohelnice. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Vedení klubu se na události posledních dní rozhodlo reagovat otevřeným dopisem pro členy výkonného výboru FAČR. MF DNES ho má k dispozici.

„Jsme připraveni poskytnout maximální součinnost vyšetřujícím orgánům, které budou podnět fotbalové asociace šetřit. Jde nám také o očištění jména klubu, který je dlouhodobě důstojným členem fotbalové asociace a do těchto nepříjemných chvil přinášel radost místní fotbalové veřejnosti,“ stojí v dopise, pod nímž je podepsaný předseda klubu Igor Machálek.

Klub: Proč nás FAČR nevaroval?

Fotbal ve městě provozuje FK Mohelnice, z. s. a odmítá, že by do něj jakkoliv majetkově vstoupil zahraniční investor. Od 12. července obě strany spolupracují na základě ročního partnerství, s tím, že první tým působící ve třetí lize řídí společnost Football Investment Limited se sídlem ve Velké Británii.

Sázkařský skandál

Za ní stojí 32letý hráčský agent Přemysl Buba, který je v Mohelnici prostředníkem pro čínské investory. „Se společností Anping jsme nikdy v kontaktu nebyli a ani s ní neuzavřeli žádnou dohodu o vzájemné spolupráci,“ uvádí Machálek.

To je samozřejmě pravda, ovšem podstatu spojení s Anping Football Club už MF DNES podrobně rozkryla dříve. Tato společnost zaregistrovaná v Hongkongu byla vyšetřována ze sázkových skandálů v několika zemích Evropy.

Její hlavou je muž používající jméno Eric Mao, jeho pravou rukou je Bruce Ji se stopou ve skandálech v Portugalsku či Rumunsku. Tento 34letý rodák z Pekingu se od léta vyskytuje v Mohelnici.

Ačkoliv se kolem klubu společně s dalšími čínskými manažery pohybuje a dodává mu hráče ze své domoviny, pod žádnou smlouvou jeho jméno uvedeno není, vše je napsané na Přemysla Bubu a jeho společnost se základním jměním jedné libry vzniklou jeden před začátkem spolupráce.

Mohelnický klub se však v této souvislosti pozastavuje nad tvrzením fotbalové asociace, že o přítomnosti lidí z Anpingu věděla už od září.

„Překvapilo nás vyjádření zástupce fotbalové asociace, že již od září minulého roku jí bylo známo, že se v okolí klubu pohybují podezřelí lidé. Z jakého důvodu jsme o tomto nebezpečí nebyli informováni, abychom na tuto skutečnost mohli reagovat?“ ptá se Machálek.

Podezřelí hráči už jsou pryč

Lidé z mohelnického klubu netají, že v závěru podzimu řešili podezření ze zmanipulování zápasu s Valašským Meziříčím.

„Vzhledem k tomu, že jsme na toto nebezpečí byli upozorněni stranou našeho partnera, brali jsme tento incident jako selhání některých hráčů tehdy působících v kádru mužstva, kteří v něm už dnes nefigurují,“ připomíná Machálek.

Po podzimu totiž byla trojice brankář Pavel Rohel a obránci Daniel Ivan a Kirils Grigorovs vyhozeni, čtvrtý z podezřelých mohl zůstat až po hlasování kabiny.

Zápasů však bylo více, společnost FederBet označila za zmanipulovaný i duel s Kroměříží a manažer Přemysl Buba naznačil, že divné věci našli s odstupem času u šesti zápasů, ale důkazy neměli. Zároveň se ukazuje, že nejde jen o problém jednoho klubu.

„V soutěžích U-19 a U-21 to bylo přes třicet zápasů. Nejméně dvacet ve třetí lize. Mluvíme o podezřelých sázkařských kótách,“ tvrdí Francesco Baranca z FederBetu. A to jsou čísla jen za podzim.

O osudu rozhodne březen

Mohelnice však musí řešit své problémy. Kromě vyšetřování ji čeká boj o záchranu a noví hráči se nehrnou. Spolehnout se zatím může na podporu od radnice, byť ji provází skřípění zubů.

„Město přispívá na mládež a platí provoz stadionu. Tak to bude i nadále,“ ujistil starosta Pavel Kuba.

Podle něj je pro město zárukou, že se klub zbavil hráčů podezřelých z ovlivňování zápasů.

„Teď bude důležité zjistit, jak se vůbec čínský investor dostal do mohelnického klubu, kdo byl tím prvním, kdo s nimi mluvil a poskytl jim důležité informace. Tam je podle mě klíč,“ míní starosta.

Vedení klubu nyní chce udělat všechno pro to, aby jméno nejpopulárnějšího sportu ve městě očistilo. Nabízí součinnost při vyšetřování a také zváží, zda ve spolupráci pokračovat. Jasno má být v březnu, kdy bude valná hromada rozhodovat o majetkovém vstupu investora do klubu.

„Pod vlivem posledních událostí zhodnotí vedení klubu naplňování uzavřené smlouvy o spolupráci a rozhodne o tom, zda předloží blížící se valné hromadě návrh na založení společné obchodní společnosti,“ uvádí Machálek.

Pro Mohelnici se nakonec může stát působení Číňanů jen epizodou v dlouhé historii klubu, ze které si odnese větší či menší ránu, ale přežije. Valná hromada příští měsíc tak může být možná nejdůležitější od vzniku v roce 1946.

„Uděláme takové rozhodnutí, za které se v budoucnu nebudeme moci stydět, byť nemusí být pro další budoucnost kopané v Mohelnici zrovna příjemné,“ věří předseda oddílu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Peníze na propagaci kraje utratí firma sportovního bosse i sama u sebe

Sportovní manažer Miroslav Černošek v pořadu Rozstřel na iDNES.tv

Olomoucký kraj vyplatí firmě vlivného manažera Miroslava Černoška přes pět milionů korun za propagaci. Firmou dodaný...

Mladík prohodil lahev sklem policejního vozu, střepy zranily řidiče

Na policejní auto v Hranicích na Přerovsku hodil opilý mladík lahev od alkoholu...

Na policejní auto v Hranicích na Přerovsku zaútočil třiadvacetiletý mladík. Bočním sklem prohodil lahev od becherovky a...

Olomouc rozmrazila plány na stavbu nového zimního stadionu za miliardu

Vizualizace plánované budoucí podoby olomouckého zimního stadionu a blízkého...

Nové vedení olomoucké radnice opět oživilo ambiciózní plány na generální opravu zastaralého zimního stadionu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz