Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

Vítěz sám napadl zakázku kvůli komunikaci projektanta s městským úředníkem

  4:20
Výběrové řízení na přístavbu domova pro seniory v Mohelnici začal prověřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podnět přitom podala stavební firma, která zakázku získala. Její projektant totiž udržoval nestandardní komunikaci s městským úředníkem.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Podezřelou a současně i bizarní dohru má kauza přístavby domova pro seniory v Mohelnici, kvůli které se spolu přou radnice a stavební firma Prukon.

Vyšlo totiž najevo, že jeden z úředníků městského úřadu si v souvislosti se zakázkou velmi nestandardně dopisoval s najatým projektantem firmy, a podle ředitele Prukonu dokonce došlo k manipulaci s dokumenty pro výběrové řízení. 

Firma navíc na základě těchto okolností podala podnět k antimonopolnímu úřadu, v němž zpochybnila platnost vlastního vítězství v soutěži. Prukon upozornil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na podezřelou e-mailovou korespondenci mezi projektantem Martinem Trtkem a vedoucím oddělení investic radnice Pavlem Němcem.

„Z jejího obsahu jsme seznali, že v době hodnocení cenových nabídek a podpisu smlouvy zástupci města zjistili, že námi předaná nabídka obsahovala chyby. Po dotazu jednoho z uchazečů město doplnilo zadávací dokumentaci, projektant to ale nezaznamenal. Od nás tak odešla neaktualizovaná nabídka a v souladu se zákonem jsme měli být ze soutěže vyloučeni,“ shrnul šéf Prukonu Marek Cícha.

Podle něj z komunikace zachycené v Trtkově pracovním e-mailu vyplývá dohoda, že dojde k výměně příloh k dokumentaci. K tomu ovšem neměl od firmy zplnomocnění. 

„Pokud by statutární zástupci naší společnosti byli informováni o těchto skutečnostech, nikdy bychom smlouvu nepodepsali,“ tvrdí Cícha.

Firma zastává názor, že někdo na radnici rozpečetil nabídku a změnil část obsahu. Z poskytnutých fotokopií také soudí, že podpisy statutárního zástupce na dokumentech byly zfalšovány.

„V nabídce ti chybí rozpočet. Posílám od konkurence“

Komunikace mezi Trtkem a Němcem, kterou má MF DNES k dispozici, je velmi nestandardní a vyplývají z ní blízké vztahy obou mužů. Němec, který měl městem současně povolenou živnost jako energetický specialista, dělal i několik auditů pro Prukon. 

Projektantovi pak mimo jiné posílal informace o obsahu nabídek jiných uchazečů, a to nejen u zakázky na rozšíření domova pro seniory, ale i na přístavbu a rekonstrukci místního DDM.

„V příloze posílám rozpočty, které se během výběrka opravovaly na základě dotazů jednotlivých uchazečů. Zkus se na to podívat,“ psal například v jedné ze zpráv. 

V jiné pak Trtek výslovně upozorňuje na chybu v dokumentaci: 

„Tak jsem přišel na to, jak je to s těma rozpočtama. V nabídce ti chybí položkový rozpočet, který vzešel z dotazů v průběhu výběrka. Posílám v příloze od konkurence.“

Vrhá to špatné světlo na město, říká starosta

Němec už dal na radnici výpověď, podle něj to nicméně s kontroverzními e-maily nesouvisí. Kauzu považuje za uměle vytvořenou, neboť v oboru energetického poradenství podnikal už před nástupem na úřad, vše nahlásil zaměstnavateli a nedělal nic, co by bylo v rozporu s jeho prací na úřadě. 

Odmítá také, že by Prukonu poskytl konkurenční nabídky či jiné výhody, které by způsobily městu škodu.

„K žádnému zvýhodnění ani dojít nemohlo, protože výběrové řízení včetně finální ceny provedla externí společnost. Je navíc s podivem, že stavební firma začíná zpochybňovat zakázku až po tak dlouhé době,“ dodal.

Starosta Mohelnice Pavel Kuba uvedl, že Němcovu výpověď přivítal. 

„Jeho zvláštní korespondence s panem Trtkem byla nestandardní a hodně za hranou. Vrhá to špatné světlo na město. On sám podal výpověď, takže jsme se dohodli na ukončení pracovního poměru,“ řekl.

„Nezvyklou spolupráci s panem Trtkem však neuvedl jako důvod toho, proč chce skončit,“ dodal.

Současně si ale starosta nemyslí, že vše mohlo ovlivnit zakázky na dům dětí a mládeže a na přístavbu domova pro seniory za desítky milionů korun. 

„Obě soutěže pro nás dělala specializovaná firma na zakázku. Neumím si představit, že by mohly být zmanipulované,“ tvrdí Kuba.

Sám Trtek se k celé záležitosti nechtěl vyjádřit. „Už delší dobu pro Prukon nepracuji a nechci to nijak komentovat,“ sdělil.

Zakázku jsme vůbec vyhrát neměli, napsala firma na ÚOHS

Podle Cíchy firma s projektantem už neprodloužila smlouvu kvůli zjištěným újmám na majetku i pověsti. Podala i trestní oznámení.

Prukon původně skončil v soutěži druhý, protože nabídl vyšší cenu než vítěz. Ten byl ale později vyloučen kvůli chybám v nabídce. Firma ale teď paradoxně sama zpochybnila získání zakázky u antimonopolního úřadu.

„Rozhodně jsme nezískali nějakou výhodu. ÚOHS by měl ale posoudit, zda město nemělo zadávací řízení zrušit nebo vyhlásit znovu. Kdyby se to stalo, naše firma by se už nepřihlásila, protože tou dobou jsme byli přihlášeni do jiných soutěží,“ vysvětlil Cícha.

Úřad potvrdil, že se záležitostí zabývá. 

„Podnětem je napadán postup zadavatele při zadávání veřejné zakázky,“ sdělila ředitelka kabinetu předsedy úřadu Jiřina Valešová. 

Prukon domov pro seniory nakonec nedostavěl, po několika odkladech termínu totiž město kontrakt zrušilo a přístavbu nechalo dokončit jiné firmy. Obě strany se od té doby obviňují z porušení smluvních podmínek a rozhodnout zřejmě bude muset soud.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíOlomoucProstějovPřerovŠumperkJeseník, další

  • Nejčtenější

Inspekce zavřela pekárnu plnou myšího trusu, byl v přepravkách i na stolech

Fotografie odhalující nevábné zákulisí místa, kde se vyrábí jídlo, zveřejnila v těchto dnech Státní zemědělská a...

Dva roky čekání, pak prostějovský policista v televizním AZ kvízu exceloval

Premium Řada lidí umí při sledování vědomostních televizních soutěží v klidu domova předvést skvělý výkon. Prostějovský...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Zdražení jízdného v Olomouci. Lidé nasednou do aut, varuje opozice

Zdražovali už loni a nyní zvažují představitelé olomouckého dopravního podniku tento nepopulární krok znovu. Olomoucká...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zamčeno - 1:0 a 1:0. Senzační gólman Sedláček drží Olomouc. Zůstane?

Dva vstřelené góly v základní hrací době za poslední tři extraligové zápasy. Kde olomoucké hokejisty tlačí bota, je...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Další žralok našel útočiště v Olomouci, brněnské akvárium přerostl

Z olomoucké zoo na Svatém Kopečku se stává záchranná stanice pro žraločí samice v nouzi. Nedávno se tam ujali samice...

Pila, která zastavila převoz dřeva z Jeseníků, najela na ostrý provoz

Úspěšná kolaudace ukončila zkušební provoz pilařského závodu ve Vápenné u Javorníku, jediné pily na okrese. Provozují...

Pod školou zůstal tajný kryt železničářů, za války by odtud řídili vlaky

Když se ve světě rozhořela studená válka, rostl i strach komunistů z útoku Západu. Na Šumperk proto padla volba, aby...

Lidé v Olomouci si na tržnici nakoupí jak na Dušičky, tak na Vánoce

O možnost nakoupit dušičkovou výzdobu na vyhledávané olomoucké tržnici nakonec lidé letos nepřijdou. A nepřijdou ani o...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...