Mírovští vězni budou přešívat oblečení pro lidi v nouzi a vyrábět hračky

  15:22aktualizováno  15:22
Doživotně odsouzení z Mírovské věznice nyní zasednou k pěti novým šicích strojů. V rámci dobrovolné bezplatné činnosti se totiž šest ze sedmi tamních "doživotních" vězňů zapojí do projektu Humanita, pro nějž budou zbavovat falešných znaků padělané oděvy zabavené celníky nebo šít látkové hračky pro děti.

Lucie Balarinová z Českého červeného kříže drží hračky, které budou vězni šít. Organizace předala věznici Mírov šicí stroje pro práci odsouzených. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Upravené oblečení poslouží například obětem povodní či lidem v tíživé sociální situaci, hračky zase budou hasiči či policisté rozdávat při zásazích dětem, které se stanou svědky nebo účastníky tragické události.

Sehnat práci pro doživotní vězně je podle ředitele mírovské věznice Vladimíra Langa problém. Mohou ji totiž vykonávat pouze v celách nebo v dílnách, které jsou součástí oddělení.

"Pro tyto odsouzené jsme byli minimálně čtyři roky bez jakékoliv práce," řekl Lang. Teprve před dvěma měsíci dva z nich získali možnost třídit a rozvažovat hřebíky do menších krabiček. "Ale jde o činnost jen pro dva a nevíme ani na jak dlouho," dodává Lang.

Proto ve věznici uvítali nabídku zapojení se do projektu, který se zabývá dobrovolnou a bezplatnou rukodělnou výrobou. Na Mírově už nyní čekají na zpracování první svršky, které vězni začnou od příštího týdne předělávat. Pomáhat jim mají dva vychovatelé, jak s šicími stroji zacházet a osvojit si zručnosti vlastní švadlenám je zase přijede naučit pracovnice Českého červeného kříže.

Látkové hračky, které budou vězni šít. Poslouží hasičům či policisté, kteří je budou rozdávat při zásazích dětem, jenž se stanou svědky nebo účastníky tragické události.

Látkové hračky, které budou vězni šít. Poslouží hasičům či policistům, kteří je budou rozdávat při zásazích dětem, jenž se stanou svědky nebo účastníky tragické události.

Do přešívání se nedávno také v rámci dobrovolné terapie pustili obvinění a odsouzení v olomoucké vazební věznici. Zpracovali už několik tisícovek kusů oděvů.

"Upravit zabavené zboží je technicky poměrně složitý proces," upozornil za Český červený kříž Roman Váňa. Z látek je totiž potřeba odstranit veškerá loga, nášivky a další znaky, které z nich dělají padělky. V některých případech je nutné kvůli tomu oděvy rozpárat a znova zašít.

Vězni pracují s jehlou i pilníky

"Nemělo by smysl učit odbornější práce lidi ve vazební věznici, kde jsou na relativně krátkou dobu," popsal Váňa, proč se rozhodli zaučit mírovské vězně.

A není nebezpečné, dát jim přístroje s jehlou? "Máme nastavené parametry tak, že k zcizení nebezpečných součástek nedojde. Navíc máme zkušenosti. Odsouzení na doživotí už u nás i pilovali, takže přebírání materiálu, evidence a kontrola funguje," popsal Lang.

Podle Váni obdobné problémy řešili také v olomoucké vazební věznici. Na odstraňování log z knoflíků padělaných kusů se totiž používá pilník. "Věc se vyřešila tím, že pilník je pevně přidělán řetízkem k podložce tak, aby nedosáhl k zamřížovanému oknu," popsal Váňa.

Na Mírově je nyní 398 vězňů, z toho nejtěžších a ve zvýšené ostraze je kolem 330. Zhruba 50 z nich si pak odpykává výjimečné tresty nad 18 let.

  • Nejčtenější

Poslední úsek D1 získal klíčové razítko, Děti Země už ale chystají odvolání

Klíčové razítko získala stavba posledního chybějícího úseku dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi. Olomoucký stavební...

Pěstitel léčebného konopí Dvořák je ve vazbě, mířil do USA žádat o azyl

Jeden z nejznámějších tuzemských propagátorů léčebného konopí Dušan Dvořák z Prostějovska skončil ve vazbě, neboť se...

Jágr: Když chceš něco dokázat, musíš jít tou nejtěžší cestou

Jaromír Jágr oslavil 17. listopad stylově, výhrou s Kladnem v Olomouci. A pak připomněl, že jen díky pádu režimu mohl...

Svět, který mizí. Ale národní házenou pochovávali už mockrát...

Tři tělocvikáři na začátku 20. století vymysleli sport, jenž pojmenovali národní házená. Až mnohem později spojením se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Olomouce stál provoz na koridoru, žena sražená vlakem zemřela

Kvůli srážce vlaku s člověkem v kolejišti se dopoledne zastavila doprava na železničním koridoru u Olomouce. Mezi...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Do centra Olomouce zamíří archeologové, velký průzkum slibuje řadu objevů

Pozůstatky obrovského hřbitova u chrámu svatého Mořice či památky na dávné osídlení a také opevnění Olomouce. Takové...

Olomouc chce vylepšit cyklodopravu díky datům o používání sdílených kol

Plánování cyklostezek, úpravy křižovatek či opatření ke zvýšení bezpečnosti cyklistů v ulicích Olomouce. To vše plánuje...

Prostějov vrátí důstojnost židovskému hřbitovu, kde lidé dříve venčili psy

Představitelé prostějovské radnice se 14. listopadu dohodli se zástupci židovských obcí na rehabilitaci starého...

Potomek králů v Olomouci uctil předka, který nechal srdce ve zdejším chrámu

Potomek rakouských císařů a českých králů dorazil do Olomouce. Georg Habsbursko-Lotrinský sem přijel u příležitosti...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz