Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. září 2023 Berta

Milionovou plastiku poničil překupník, restaurátoři jí vrátili gotickou krásu

  14:21
Patronka a ochránkyně Hané - Cholinská madona - má zpět svou původní gotickou "nebarevnou" podobu. Právě v těchto dnech totiž olomoucké arcibiskupství dokončilo restaurátorské práce za bezmála sto padesát tisíc korun. Lidé sochu poprvé spatří do roka a půl, do té doby bude na světě i její věrná kopie.

Restaurovaná podoba Cholinské madony. 130 centimetrů vysoká dřevěná plastika z roku 1405 patří mezi nejvýznamější památku Olomouckého kraje. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Odborný zásah socha vzhledem k tomu, co v uplynulých letech zažila, nezbytně potřebovala. Poté, co ji před čtrnácti lety zloději ukradli z cholinského kostela Nanebevzetí Panny Marie, skončila u vídeňského starožitníka, který vzácný skvost máčel v louhu, aby ho zbavil všech nátěrů a mohl tak výhodněji prodat.

Dílo, které je pro věřící symbolem Hané, se na oltář do cholinského kostela vrátí zhruba za půldruhého roku. Cholina totiž bude ještě čekat, než socha z bezpečnostních důvodů získá svou dvojnici - věrnou kopii, která bude od originálu k nerozeznání.

A jak madona po péči restaurátorů vypadá? Nečekejte postavu hýřící barvami se zlacenou korunou, ve kterou sochu proměnilo baroko a jak si ji také pamatují věřící z oltáře v cholinském kostele. Madona totiž dostala decentnější "nebarevnou" gotickou vizáž, která je zřejmě mnohem věrnější původní podobě.

Sochu Panny Marie s Ježíškem vyřezal v letech 1410 až 1420 neznámý řezbář. Do Choliny vzácná socha doputovala v 15. století a zůstala tam až do svého ukradení v červenci roku 1996.

Cholinská madonaRestaurovaná podoba Cholinské madony. 130 centimetrů vysoká dřevěná plastika z roku 1405 patří mezi nejvýznamější památku Olomouckého kraje a je uctívána jako ochránkyně Hané.

Cholinská madona ve své barokní barevné podobě před ukradením, a nyní po dokončení restaurátorských prací, které jí ponechaly gotický „nebarevný“ vzhled. Pro zvětšení klikněte.

"Cholinská madona je velmi vzácná, má hodnotu historickou, uměleckou - a jako madona poutního kostela i hodnotu duchovní, kterou lze jen těžko něčím nahradit," zamýšlí se nad významem sochy olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Když zástupci arcibiskupstí cennou plastiku v lednu 2009 přebírali v v depozitáři soudu ve Vídni, byla ve zuboženém stavu.

Když zástupci arcibiskupstí cennou plastiku v lednu 2009 přebírali v depozitáři soudu ve Vídni, byla ve zuboženém stavu.

Kvůli bezpečnosti vznikne přesná kopie

Právě proto, že je madona tak vzácná, přistoupilo olomoucké arcibiskupství k výrobě věrné kopie. Autor repliky z lipového dřeva, na jejíž zhotovení Olomoucký kraj vyčlenil zhruba sto tisíc, zůstane až do jejího dokončení kvůli bezpečnosti v anonymitě.

Restaurovaná podoba Cholinské madony. Restaurátorské práce prováděla akademická malířka a restaurátorka Miroslava Trizuljaková (na snímku v pozadí, v popředí Alena Jemelková z Oddělení památkové péče Arcibiskupství olomouckého).Restaurovaná podoba Cholinské madony. Restaurátorské práce prováděla akademická malířka a restaurátorka Miroslava Trizuljaková (na snímku).

Restaurátorské práce prováděla akademická malířka a restaurátorka Miroslava Trizuljaková (na pravém snímku). Vlevo v popředí Alena Jemelková z Arcibiskupství olomouckého

"Sochy budou naprosto zaměnitelné, nikdo nebude vědět, kde se zrovna nachází originál a kde kopie. Lidé ale o zážitek nepřijdou, po dokončení kopie vystavíme originál v olomouckém Arcidiecézním muzeu, kde si jej zájemci budou moci zblízka prohlédnout," upozorňuje Alena Jemelková z památkového odboru olomouckého arcibiskupství. Replika by podle ní měla být hotová do roka a půl.

PUTOVÁNÍ CHOLINSKÉ MADONY

10. červenec 1996
Z kostela Nanebevzetí Panny Marie zmizela socha Cholinské madony, zlodějům se ji podařilo propašovat z Česka.

2006
Rakouští policisté objevili Cholinskou madonu při razii u vídeňského starožitníka. Po objevení socha putovala do depozitáře vídeňského soudu.

2006-2008
Soudní tahanice o navrácení ukradené plastiky do Česka trvají dva roky.

září 2008
Zemský soud ve Vídni rozhodl, že ukradená plastika Cholinské madony se musí vrátit zpět do České republiky.

26. leden 2009
Cholinská madona se vrátila do Česka.

1. únor 2009
Stovky věřících se přišly podívat na navrácenou sošku Panny Marie do kostela. Římskokatolické farnosti v Cholině.

2010
Končí restaurování sochy, současně začínají práce na výrobě věrné kopie Cholinské madony.

Farář cholinského kostela Josef Trtík, který na návrat sochy čekal více než deset let, ale věří, že se lidé jen ke kopii modlit nebudou.

"Je to milostná socha, kterou věřící uctívají, věří také, že umí uzdravit nemocné a dokáže zázraky. Modlit se tak budou chtít k pravé madoně, a ta se také v kostele při slavnostních příležitostech objeví. Mám radost, že se skvost vrací do Choliny. Je to to nejvzácnější, co máme," neskrývá dojetí Trtík.

Na návrat vzácného předmětu, jehož hodnotu odborníci odhadli na čtyři miliony korun, je připravený - kostel totiž nechal za desítky tisíc korun zabezpečit. "Máme tu trezor, mříže a další prvky, které sochu ochrání."

Socha musela i na CT

A jak restaurátoři při retuších madony postupovali? Milimetr po milimetru vraceli soše zbytky malby, které ještě madoně po neodborných zásazích rakouských překupníků zůstaly.

Prošla také diagnostickým "vyšetřením" na přístroji CT v Klášterním Hradisku. To bohužel potvrdilo to, čeho se odborníci obávali, totiž že socha je v havarijním stavu a nutně potřebuje restaurátorský zásah.

"Pokusili jsme se zachránit alespoň torzo původní gotické polychromie. Jelikož jsme nenašli žádnou dokumentaci o podobě a složení dřívějších barokních či gotických nátěrů, nechali jsme po zrestaurování madoně křídovou vrstvu, takže působí ve srovnání s barokem nebarevně," vysvětluje restaurátorka Miroslava Trizuljaková.

Socha byla také napadená dřevokazným hmyzem, celkově však byla madona zachovalá. Restaurátoři proto dřevo jen zpevnili a povrch scelili drobnými retušemi a napustili včelím voskem.

  • Nejčtenější

Bankéř, který propadl hazardu. Šéf pobočky obral klienty o padesát milionů

Premium Je to případ, který v Česku zatím nemá obdoby. Soud potrestal někdejšího šéfa olomoucké pobočky Raiffeisenbank, k...

Vary na úvod extraligy zničily Vítkovice. Sparta, Hradec i Pardubice uspěly

Hokejová extraliga se opět rozjela naplno. Z šesti pátečních zápasů asi nejvíce zaujal krach posledního semifinalisty z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Tragický výbuch domu na Prostějovsku mohla způsobit manipulace s pyrotechnikou

V obci Otinoves na Prostějovsku došlo po poledni k výbuchu a požáru domu soukromé firmy se zábavní pyrotechnikou. Právě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Devítiletá cyklistka s mobilem v ruce si nevšimla autobusu, přejel jí nohu

Neopatrnost cyklistky byla zřejmě příčinou nehody, k níž vyjížděli policisté a záchranná služba do Olšan u Prostějova....

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Mysleli jsme, že je to granát, říkají o tragickém výbuchu domu lidé z Otinovsi

„Slyšeli jsme jednu ránu, mysleli jsme, že snad granát, pak jsme slyšeli druhou. Běželi jsme se podívat, co to je,“...

Při cvičení vojáků vypukl v bývalém hotelu požár, oheň vzplál od dýmovnice

Při cvičení vojáků z vojenského útvaru v Hranicích na Moravě došlo k požáru v bývalém hotelu Strojař v Přerově....

Mládě hrabáče v olomoucké zoo je samice. Pohlaví s jistotou určila analýza DNA

Až pomocí analýzy DNA určili odborníci pohlaví mláděte hrabáče kapského, které se letos na jaře narodilo v zoologické...

Maloval denně, pak vyrazil na cesty. Libor Vojkůvka byl snový realista i pohádkář

Legendární šternberský Libor Vojkůvka ze Šternberku na Olomoucku dobyl světové galerie i paláce. Jeho osobité obrazy...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUKTOVÝ MANAŽER S PRAXÍ (45.-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...