Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Chtějí Bečvu vrátit do koryta. Ochrání už jednou zničené Troubky i další obce

  14:46aktualizováno  15:13
Olomoucké hejtmanství se obrátilo na Povodí Moravy, ale i na ministerstvo zemědělství, aby společně jednaly o možnostech, jak vrátit koryto sto let regulované řeky Bečvy do přírodní podoby. Řeka se totiž pořád zahlubuje, na některých místech má být dno až devět metrů pod okolním terénem.
Slavnostní dokončení výstavby protipovodňových opatření Přerova

Slavnostní dokončení výstavby protipovodňových opatření Přerova | foto: Luděk Peřina, ČTK

Podle zastánců revitalizace Bečvy by návrat řeky do „původních“ břehů zvrátil vysušování krajiny, zlepšila by se také protipovodňová ochrana obcí a měst na jejich březích, ekologická stabilita a možnosti rekreace.

Komplexní ochranu Troubek, které zničily záplavy v roce 1997, zajišťuje memorandum, které počítá, že 85 procent nákladů na stavbu protipovodňové ochrany pokryje dotace ministerstva zemědělství.

Obec Troubky společně s hejtmanstvím zaplatí 1,6 milionu korun za projektovou dokumentaci pro vydání společného povolení. Projekt počítá se stavbou nových ochranných hrází, které spolu s nynějšími hrázemi u Bečvy a Malé Bečvy vytvoří kolem Troubek ochranné protipovodňové opatření.

Součástí plánovaných protipovodňových úprav v okolí Troubek jsou také mobilní hrazení, která budou v místě křížení valu se silnicemi, přeložky inženýrských sítí a závlahového potrubí, odvodňovací příkopy, mobilní čerpadla včetně dieselových agregátů či stavidlo na otevřeném odvodňovacím kanále.

„Podpis memoranda je pro nás důležitý. Od povodní, které znamenaly devět obětí a demolice mnoha budov, se Troubky zvelebily do dnešní podoby, život se nezastavil. V roce 2010 přišla další povodeň, která nás omezila v provozu, například školu, sportoviště,“ popsal starosta Troubek Martin Frgal.

Podporu mají zamýšlená troubecká protipovodňová opatření i u ministerstva zemědělství. Podle ministra Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) jsou Troubky nešťastným symbolem povodní v roce 1997. „Protipovodňová opatření nelze učinit ze dne na den a je potřeba postupovat systematicky. Musíme udělat něco i ve prospěch tohoto nešťastného symbolu z roku 1997,“ řekl Nekula.

„Jsem rád, že se našla shoda v zastupitelstvu, kde souhlasíme s realizací, podpisem. Řešíme odkupy pozemků, případně sepsaní smluv o smlouvách budoucích kupních. Jsem rád, že nám je kraj ochotný pomoct, když to přesáhne do dalších let,“ vysvětlil starosta.

Bečva v Hranicích je lépe přístupná lidem, velkou vodu zastaví hráze a zídky

„Výkupy nejsou jednoduché, ne všichni souhlasí. Přesvědčujeme je. Parcelních čísel je kolem 250,“ vypočítal.

Lidé v Troubkách mají podle starosty obavy z podzemních vod, které by je mohly vytopit v případě, že protipovodňová ochrana nebude fungovat.

„Jsme v nejnižším místě soutoku Moravy s Bečvou. Máme obavy z technických opatření, jílocementových norných stěny. Rozsahy protivztlakových studní se budou řešit až na základě hydrogeologických průzkumů a teprve ty ukážou, jaký počet a hloubka stěn bude potřeba. Nicméně my v době mimo povodeň chceme, abychom měli zajištěnou vodu ve studních, je to jedna z priorit. Z proudění spodních vod, jejichž tok se přehradí, jsou obavy,“ potvrdil starosta.

Povodí Moravy již pracovalo na revitalizací Bečvy u obce Ústí u Hranic a společně s dokončenými revitalizacemi Bečvy u Černotína a Skaličky firma pokračuje v programu ozdravování krajiny. Ten spočívá v revitalizaci vodních toků, přípravě přírodě blízkých protipovodňových opatření a zajišťování migrace vodních živočichů.

18. května 2010

„Velmi mě těší, že si společnost začíná všímat našich projektů, v rámci kterých řekám vracíme původní charakter. Realizujeme přírodě blízká opatření a revitalizujeme řeky v povodí Moravy v místech, kde jsou taková řešení možná. Aby měly podobné přírodě blízké úpravy smysl, musí být součástí komplexu opatření a musí být prováděny v souladu s opatřeními pro posílení vodních zdrojů. Každé z nich má svoji nezastupitelnou úlohu a musí se v době klimatické změny vzájemně doplňovat a navazovat na sebe,“ vysvětlil ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

V Přerově byla navíc dokončena další etapa rozsáhlých protipovodňových opatření. Jde o více než půl kilometru dlouhé protipovodňové zídky u tenisových kurtů v Přerově a zhruba čtvrtkilometrový úsek na nábřeží mezi mostem Legií a železničním mostem.

Opatření mají zabránit vylití řeky Bečvy z koryta. U tenisových kurtů investice doplnila i nová relaxační zóna s terasami a lavičkami, město za ni zaplatilo 900 tisíc korun. „Povodí Moravy plánuje již čtvrtou etapu v této oblasti, půjde o opatření u Prosenic,“ řekl ČTK Gargulák.

Prstencová ochrana Troubek

Se stavbou vybudování takzvaného prstencového ohrázení Troubek počítá Povodí Moravy v roce 2027. Náklady se odhadují až na 600 milionů korun.

Podle investičního ředitele Povodí Moravy Tomáše Bělašky vznikne zemní val kolem celé obce.

„Celková délka liniových opatření je kolem šesti kilometrů. Částečně půjde o úpravu či navýšení stávajících hrázových systémů, částečně budování nových, v některých částech bude vybudována železobetonová zídka,“ řekl Bělaška.

Troubky leží na složitém morfologickém území na soutoku Bečvy a Moravy a jsou značně ohroženy velkou vodou.

„Zásadní je i podloží, jsou tam komplikované hydrogeologické poměry, pohybujeme se na štěrkovém podloží. Tím, že dojde k prstencovému ohrázení obce, je potřeba v době zvýšených povodňových stavů řešit také spodní vodu, která by mohla Troubky zatopit zespodu. V rámci protipovodňových opatření tak budou vybudovány protivztlakové studny, jejich ucelený systém bude odvádět průsakové vody do koryt a odtud bude následně přečerpávána,“ doplnil.

Podle zástupců Povodí Moravy již existuje kvůli projektu protipovodňových opatření Troubek dokumentace pro územní rozhodnutí.

Po podpisu memoranda bude vypsána soutěž na projektanta a geologický průzkum, který by měl systém ochrany optimalizovat.

Projektová dokumentace vyjde na 16 milionů korun, podle memoranda se na něm budou finančně podílet i kraj a obec. Samotná stavba by měla trvat čtyři roky.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ekolog, dobrovolník, táta. Ve 37 letech zemřel muž, který pomáhal, kde mohl

Šternberk v sobotu ráno přišel o jednoho z lidí, kteří pro město a své spoluobčany udělal hodně. Jiří Beneš zemřel po...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klasickou Schrothovu kúru by dnes přežil jen zdravý člověk, říká jednatel lázní

Schrothovy léčebné lázně v Lipové-lázních na Jesenicku si připomínají 225 let od narození svého zakladatele. A končí...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Paraglidisté uvázli na stromech, jednoho musel z 20 metrů snést vrtulník

Ve větvích stromů na hranici Vojenského újezdu Libavá na Přerovsku uvázli ve čtvrtek dva paraglidisté. Jednoho letce,...

Lov divočáků letos zlomí rekordy, vyplácí se spolupráce se zemědělci

Premium O polovinu méně divočáků zastřelili myslivci v Olomouckém kraji v uplynulé lovné sezoně, přestože je stát vzhledem k...

Restaurátor vyjel plošinou do výšky 16 metrů, zlatil sochu Panny Marie

Z výšky 16 metrů se restaurátor Martin Parobek v pondělí pustil do oprav památkově chráněného Mariánského sloupu se...

Historický hotel v centru Jeseníku nikdo nechce. Hoteliérem se může stát radnice

Premium Hotel Slovan patřící Jeseníku se prodávat nebude. Zastupitelé záměr zrušili, protože se nepodařilo najít pro nemovitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...