Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Z Bornea na světovou premiéru v Olomouci. Čeští vědci ukázali novou masožravku

  14:32
Vůbec poprvé na světě může veřejnost na vlastní oči spatřit nově objevený druh masožravé rostliny. Láčkovku stydlivou objevili v pralesích na Borneu vědci z olomoucké Univerzity Palackého. Nyní se představuje na výstavě Živé pasti 2023 ve sbírkových sklenících Výstaviště Flora Olomouc.

Jedná se o celosvětovou premiéru. „Velice děkujeme Univerzitě Palackého v Olomouci za zapůjčení tohoto celosvětového unikátu na výstavu Živé pasti 2023,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

„Těší nás, že se právě olomoucké sbírkové skleníky se svými cennými botanickými sbírkami oficiálně stávají prvním místem na světě, kde může veřejnost láčkovku stydlivou spatřit na vlastní oči,“ vyzdvihla.

Vystavená rostlina je podle ní pouze jedním z pouhých dvou exemplářů, které mají nyní naši vědci mimo pralesy Bornea k dispozici.

Domovinou láčkovky stydlivé (Nepenthes pudica) jsou těžce přístupné pralesy Bornea. Teprve v loňském roce ji vědecky popsali odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Ľuboš Majeský a Martin Dančák.

Vědci z olomoucké přírodovědecké fakulty ji navíc i objevili, když vedli mezinárodní tým odborníků při expedici na Borneu.

Objevená masožravka je celosvětový unikát

„Je to botanický unikát celosvětového formátu. Ve světě a především v Americe objev této masožravky vzbudil mezi odborníky velkou pozornost,“ uvedl Pavel Souček, vedoucí sbírkových skleníků na Výstavišti Flora Olomouc.

„Svému odhalení dlouho unikala nejspíše nejen díky tomu, že žije v těžce přístupných lokalitách, ale i tím, že jako jediná láčkovka tvoří nečekaně své pasti i pod zemí,“ vysvětlil Souček.

Podzemní pasti láčkovky stydlivé podle něj měří až jedenáct centimetrů. Loví do nich především mravence, roztoče anebo brouky.

Láčkovku stydlivou si návštěvníci výstavy Živé pasti mohou prohlédnout každý den od 9 do 18 hodin. A to pouze do neděle 4. června, kdy výstava končí.

Ve sbírkových sklenících tento unikát chrání vitrína a také nepřetržitý dohled pracovníků Výstaviště Flora Olomouc.

K vidění je i masožravka mucholapka podivná

Nejde ovšem o jediný exponát výstavy. K vidění jsou také masožravé rostliny, jež rostou v České republice ve volné přírodě, vzácné „masožravky“ ze Stolových hor Venezuely či mucholapka podivná, která kořist polapí v desetinách sekund.

Vstupenky na výstavu Živé pasti 2023 jsou již k dostání na webu olomouckého výstaviště a také přímo ve sbírkových sklenících.

Letos je v ceně i vstup na jedinečnou cestopisnou přednášku plnou zážitků a fotografií z dobrodružné expedice za masožravými rostlinami z Bornea a Filipín.

Cesta za masožravkami na Borneo a Filipíny

Z expedice se před časem vrátila zkušená pěstitelka masožravých rostlin Markéta Aubrechtová, s níž Výstaviště Flora Olomouc při pořádání výstavy Živé pasti spolupracuje.

Přednáška – koncipovaná jako cestopis – se uskuteční v sobotu 3. června v 18 hodin v oranžerii ve Smetanových sadech. Jako vstupenka poslouží lístek na výstavu Živé pasti 2023.

„Připravené je promítání fotografií a videí z cesty i ukázky masožravek rostoucích přímo v přírodě. A to včetně kriticky ohrožených druhů, kterých ve volné přírodě rostou poslední řádově desítky kusů,“ popisuje Markéta Aubrechtová.

Přidá i povídání o náročné cestě, která předchází tomu spatřit tyto rostliny na vlastní oči. Od cesty džunglí ve stoprocentní vlhkosti ve 30 stupních až po vrcholné lezení na skalách ve výšce 2500 metrů nad mořem za nepřetržitého deště v pěti stupních Celsia.

„K tomu všudypřítomné pijavice anebo přebrodění desítek řek v džungli. To vše desítky kilometrů od civilizace, shrnula.

Aubrechtová letošní ročník výstavy Živé pasti obohatila i o výstavu velkoformátových fotografií řady vzácných masožravých rostlin pořízených právě na expedici.

Nechybí na nich ani masožravé liány, které mohou dorůstat délky mnoha metrů. „Jejich pasti dokážou pozřít dokonce i obratlovce,“ doplnila.

Mít doma vlastní masožravou rostlinu je možné

Na výstavě budou k vidění také mnohaleté vzrostlé exempláře špirlic, velký sortiment mexických tučnic či rosnatek. Letos se návštěvníci budou moci pokochat také širokým sortimentem vzácných masožravek rodu Heliamphora ze Stolových hor Venezuely.

Výstava Živé pasti 2023 je prodejní, lidé ve sbírkových sklenících kromě samotných masožravých rostlin získají cenné rady pro jejich pěstování.

Nejde však o jedinou výstavu, na níž Výstaviště Flora Olomouc s Markétou Aubrechtovou spolupracuje. Letos na podzim – konkrétně od 21. 10. do 5. 11. – se lidé mohou v olomouckých sbírkových sklenících těšit na výstavu orchidejí a tropických rostlin s názvem Klenoty pralesa.

Nejbližší akcí, kterou Výstaviště Flora Olomouc chystá po výstavě Živé pasti, je pak festival Vyznání růžím, který se koná od 10. do 11. června v areálu olomouckého rozária.

Zdobit ho budou tisíce keřů růží v plném květu i jedinečné floristické aranžmá. Připraven bude také bohatý program včetně koncertů i aktivit pro děti.

21. dubna 2022

  • Nejčtenější

Ekolog, dobrovolník, táta. Ve 37 letech zemřel muž, který pomáhal, kde mohl

Šternberk v sobotu ráno přišel o jednoho z lidí, kteří pro město a své spoluobčany udělal hodně. Jiří Beneš zemřel po...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klasickou Schrothovu kúru by dnes přežil jen zdravý člověk, říká jednatel lázní

Schrothovy léčebné lázně v Lipové-lázních na Jesenicku si připomínají 225 let od narození svého zakladatele. A končí...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Město získalo dotaci na nové centrum magistrátu. Je předražené, říkají kritici

Největší investici v historii do městské budovy připravuje přerovský magistrát. Na přestavbu budovy Emos, která se má...

Restaurátor vyjel plošinou do výšky 16 metrů, zlatil sochu Panny Marie

Z výšky 16 metrů se restaurátor Martin Parobek v pondělí pustil do oprav památkově chráněného Mariánského sloupu se...

Ze Šumperka do Jeseníku za 23 minut, pomohl by tunel i elektrifikace

Letitou vizi tunelu pod Červenohorským sedlem posunula dál nová územní studie. Ačkoli k dvacetimiliardové stavbě je...

Vidkun opět u soudu. Žalobce žádá přísnější kvalifikaci, obhajoba zproštění

Olomoucký krajský soud dnes znovu otevřel korupční kauzu Vidkun, kterou vrátil vrchní soud k opětovnému projednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...