Malá kina se dostanou k minimu nových filmů, chybí jim digitalizace

  8:01aktualizováno  8:01
Menší kina Olomouckého kraje, která nemají peníze na digitalizaci, trápí velmi omezený přístup k novým filmům. Jejich velká část je totiž distribuována právě jen v nové podobě. Radovat se tak může třeba Uničov a Zábřeh, kterým na novou technologii přispěje Státní fond pro rozvoj kinematografie.

Bez digitalizace se malá kina v menších městech jen obtížně dostávají k novým filmům. Málokde přitom mají na změnu technologie peníze, i olomoucký Metropol (na snímku) ji má jen necelé dva roky. | foto: Tomáš FraitMF DNES

"V současnosti se dostaneme tak k pětadvaceti procentům titulů," nastínil například vedoucí uničovského kina Miroslav Ševčík. Proto zde také promítají spíše klubovou nebo českou kinematografii, jednou měsíčně se pak koná projekce pro seniory.

Ševčíkova slova potvrzuje i vedoucí provozu kina v Jeseníku Petr Víša. "Někdy je klasická kopie k dispozici jedna, jindy žádná. Občas si kopii půjčíme a musíme ji hned vrátit s tím, že podruhé ten film uvedeme třeba až za čtvrt roku."

Martin Juránek z Mohelnického kulturního centra je ještě skeptičtější. "Loni jsme měli nějaké premiéry, letos žádná nebude. Kvůli digitalizaci to pro nás prostě není možné," uvedl. Mohelnické kino je podle něj ve ztrátě, a i když naplní plnou kapacitu sálu, nemají vyhráno.

"Máme jen osmdesát míst," vysvětluje a doufá, že v budoucnu bude víc novinek možné promítat s pomocí blu-ray disků přes dataprojektor. Právě na tyto nosiče je možné zapsat velké množství souborů ve vysoké kvalitě, a jsou tedy vhodné pro distribuci filmů, které se pak promítají v kinech.

V některých městech dostali dotace

Nástup digitalizace zasáhl také kino Panorama v Senici na Hané. "V současnosti jsou ze šestnácti premiérových titulů k zapůjčení v nedigitalizované podobě čtyři," vysvětluje správce Panoramy Josef Močka. Programům tak chybí novinky k nalákání diváků, které potřebují.

Kolik stojí digitalizace kina

Pořizovací cena digitálního projektoru je mezi dvěma a půl a čtyřmi miliony korun. Jejich výhoda, kromě kvality obrazu a zvuku, je v tom, že kopie se na rozdíl od klasického filmového formátu neopotřebovávají. A jejich doručení je jednodušší.

A digitalizované není ani kino ve Šternberku. Podle programové pracovnice Jany Sedlákové od ní vzhledem k blízkosti multikina upustili. Také Sedláková chce v budoucnu promítat s pomocí blu-ray technologie, s přístupem k novinkám je však celkem spokojená.

"Mám dobrou spolupráci s distributory, co chci, to tu do měsíce mám."  Šternberské kino promítá jednou týdně a jeho program je složen převážně z českých filmů.

Zatímco Šternberk, Mohelnice a Senice na Hané i nadále zůstanou kiny starého typu, Uničov a Zábřeh na Moravě digitalizací letos projdou. "Obdrželi jsme příspěvek od Státního fondu pro rozvoj kinematografie, čekáme ještě na příspěvek od města a vypsání výběrového řízení na dodavatele," říká vedoucí kina Retro v Zábřehu Milan Uho. Bez státního příspěvku by se ostatně, stejně jako další kina, jen těžko obešla.

Autoři:

Nejčtenější

Tři muži zemřeli, za srážku aut na Olomoucku může zřejmě předjíždění

Tři lidé zemřeli při nehodě u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí...

Tři muži zemřeli ve čtvrtek odpoledne při nehodě aut u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí se zranilo. Na...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

Mladík odháněl od dívky dotěrného muže, za rány pěstí mu hrozí trest

Ilustrační snímek

Hned dva zápisy do trestního rejstříku hrozí mladému muži, který se na Přerovsku příliš rázně zastal obtěžované dívky....

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Další z rubriky

Jeseník řeší záchranu centrálního vytápění, odpojujících se lidí přibývá

Ilustrační snímek

Jesenická radnice zvažuje vypovězení smlouvy s firmou Sateza zajišťující zásobování teplem a teplou vodou. Podle vedení...

Vězení podvodníka nenapravilo, senior bude kvůli němu splácet stovky tisíc

Ilustrační snímek

Na svou důvěřivost doplatil senior z Přerovska, jenž zhruba dva roky sloužil muži a ženě jako zdroj financí. Peníze z...

Neslyšící a přesto hasič. Nemohu ale pomáhat, jak bych chtěl, říká mladík

Životní touhou Martina Látala je být profesionálním hasičem. Je však neslyšící,...

Od dětství chtěl být profesionálním hasičem. Tento sen se Martinu Látalovi nesplnil, od narození je neslyšící. V...

Najdete na iDNES.cz