O vítězi soutěže budou ještě 9. října jednat zastupitelé. „To, že nám byla přiznána dotace ve výši 167 milionů korun, je pro nás výrazně dobrou zprávou,“ uvedl primátor města Petr Vrána (ANO).
Podle něj se ukázalo jako správné, když město přesunulo agendu pro styk s občany z Emosu do náhradních prostor v galerii.
„Nemovitost tak byla prázdná a mohla být definována jako brownfield, což nám přineslo zisk dotace na rekonstrukci brownfieldu ve výši 167 milionů,“ vysvětlil Vrána. „I tak je to víc, než jsme předpokládali,“ potvrdil.
Náměstek Vladimír Lichnovský (ANO) připomněl, že předpokládaná hodnota zakázky je 300 až 312 milionů korun bez DPH, takže dotace na budoucí rekonstrukci přispěje významnou měrou.
„Jedná se o dotaci na energeticky úsporná opatření, na která musí jít 90 procent z částky. Samotná rekonstrukce se skládá z mnoha částí, objekt se bude odstrojovat, pak rekonstruovat, získá prosklenou fasádu. Energeticky úsporná opatření jsou jenom částí celé investice,“ přiblížil náměstek Lichnovský.
„Do roku 2026 tu podle návrhu společnosti Anagram&Gruppa vznikne moderní sídlo magistrátu, jehož součástí budou kanceláře, jednací místnosti, sociální zařízení či veřejně přístupné prostory hal,“ doplnil.
Magistrát získá kanceláře pro 160 úředníků
Vyklizená budova by se mohla začít rekonstruovat v závěru letošního, nebo spíše na začátku příštího roku.
Součástí objektu bude i kavárna s výhledem na město a architektonicky zajímavým prvkem se má stát schodiště vedoucí podél průhledné fasády. Budova Emosu, která stojí naproti secesnímu Městskému domu, by tak měla výrazně změnit tvář hlavního přerovského náměstí.
Do Emosu se poté přestěhuje 160 zaměstnanců magistrátu, což je zhruba polovina úřadu. V současnosti zde pracují čtyři desítky úředníků, kteří budou po dobu rekonstrukce v provizoriu.
Vysoká cena je terčem kritiky
Terčem kritiky se ovšem stala vysoká cena přeměny budovy. Původně se totiž počítalo, že opravy vyjdou zhruba 130 milionů korun, jenže tato suma narostla více než dvojnásobně.
„Cena vzrostla kvůli dopracování návrhu a projevil se v ní i nárůst cen stavebního materiálu,“ vysvětlila mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.
„Vedení města původně vycházelo z předpokladu 130 milionů korun, už tehdy jsem říkal, že je to nereálná částka,“ kritizoval už před časem zastupitel František Hrabina (Prosperita).
„Když přidáme vybavení interiéru, IT techniku a další věci, jsme na částce o téměř 300 milionů vyšší, než se předpokládalo,“ vypočítal už loni.
Přeměna budovy rozděluje i obyvatele. Jedni opravu vítají, podle druhých se moderní budova nebude po rekonstrukci do centra hodit. Mnozí také nechápou, proč se musí opravovat právě teď.
Podle primátora Petra Vrány ovšem Hrabina srovnal dvě ceny, které spolu nesouvisí. „Srovnal původní cenu 130 milionů, což byla holá cena pouze za stavbu, a následně ji srovnal s cenou, která zahrnovala i interiéry, IT nebo nákup budovy,“ vysvětlil.
Kromě dotace chce město využít na stavbu a vybavení úvěr 150 milionů korun a sto milionů z dividend.
Původně sídlo stavebního podniku
Historie budovy sahá do závěru šedesátých let minulého století. V roce 1967 tady proběhla asanace, staré domy byly zbourány a vzniklo tu sídlo Okresního stavebního podniku (OSP).
Stavba s kombinovanou ocelobetonovou konstrukcí, jejíž obvodový plášť je v průčelí tvořen cihlovým zdivem, zatímco hlavní podélná fasáda je tvořena boletickými panely, zůstala v původní podobě do dnešních dnů.
Po sametové revoluci nemovitost přestala sloužit OSP a stala se majetkem několika společností. Podle jedné z nich Přerované dodnes objektu říkají Emos. V posledních letech sídlila v tomto objektu i část magistrátu. Po rekonstrukci se má stát hlavní budovou magistrátu.
14. září 2023 |