Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. ledna 2020 Zdislava

Prahu i ostatní předběhla s první sochou TGM Loučka. Přežila i díky studni

  12:53aktualizováno  12:53
Tomáš Garrigue Masaryk měl klíčový podíl na vzniku samostatného československého státu, a proto ani ne rok po jeho vzniku už byla odhalena jeho první socha. Nestalo se tak ovšem v Praze či jiném velkém městě, nýbrž v obci Loučka na Olomoucku. Místní o ni pečují dodnes, dokázali ji zachránit před nacisty i komunisty.

Byť polozapomenuté a stranou pozornosti, je to místo významné pro dějiny celého bývalého Československa. Udržované květinové záhony, pečlivě zastřižené keře a na vysokém kamenném podstavci busta prezidenta Osvoboditele, který snad trochu přísně sleduje dění v centru Loučky.

Před sto lety tady žilo necelých pět set obyvatel a právě oni zřejmě jako první v celé zemi v neděli 3. srpna 1919 odhalili pomník T. G. Masaryka.

Na svém místě ovšem vydržel jen zhruba dvacet let, když Masarykovu republiku zaplavila armáda nacistického Německa a s ní útrapy druhé světové války. Místní sokolové proto sochu ukryli v podzemí na první pohled obyčejné stodoly.

„Stojí od roku 1935, dohromady si ji postavili zemědělci. Uvnitř měli například uloženou mlátičku,“ popsal bývalý starosta obce Loučka Leo Kordas.

V čelní stěně stodoly jsou vsazená dřevěná dvířka, za nimi je ve zdi velký bílou barvou orámovaný výklenek. V jeho spodní části je ústí staré plochými kameny pečlivě vyložené studny. A právě tady místní sokolové jedinečnou Masarykovu bustu ukrývali.

„Byla tady hned dvakrát, zabalili ji do nějakých látek a spustili dolů na lanech,“ upřesnil Kordas nad dvanáct metrů hlubokou studnou.

Prvenství najisto potvrzené není, místní si za ním ale stojí

Ukrytí sochy však nebylo jediným počinem, kterým se obyvatelé Loučky za druhé světové války vymezili proti nacistické okupaci země. Někteří z nich se dokonce přidali k odboji. A to včetně tehdejšího starosty a hostinského Hynka Hubáčka, jehož okupanti v roce 1941 zatkli a odvezli do koncentračního tábora Mauthausen. Po roce plném utrpení tam zemřel.

Fotogalerie

„Bohužel tak zůstaly neobjasněny jeho odbojové styky i činy,“ konstatují v knize Paměti obce Loučky historici Stanislava Kovářová a Josef Bartoš.

I oni pak zmiňují dnes polozapomenuté prvenství Loučky ohledně stáří zdejší pocty pro TGM.

„Pomník prezidenta Osvoboditele odhalila na návsi již v létě 1919 jako jedna z prvních obcí v republice, ne-li vůbec první,“ píší historici.

Podobný zápis je k nalezení přímo v obecní kronice: „Byl to prý snad první jeho pomník v republice vůbec,“ poznamenal k bustě před desítkami let kronikář Jan Knaibl.

Její historický význam si při konzultacích se sochaři a historiky potvrdil také Kordas:

„I oni mi říkali, že toto je nejstarší Masaryk.“

Po válce mohla socha zůstat na veřejnosti jen tři roky

Druhou světovou válku busta ve studni přečkala, po osvobození se na památník do centra Loučky vrátila. Podle zápisu v Pamětní knize obce, jenž pravděpodobně spadá do let 1946 či 1947, ji však čekalo stěhování.

„Tělovýchovná jednota Sokol pořádá oslavu při odhalení pomníku prezidenta Osvoboditele. Záštitu přebírá MNV. Celá slavnost měla velmi zdařilý průběh, pomník byl nově postaven na obecním pozemku naproti usedlosti Jaroslava Kováře číslo popisné 4 s překrásnou květinovou úpravou kolem. Tato úprava je pečlivě udržována vzornou péčí pana Jaroslava Kováře,“ stojí v knize.

Na tomto místě přímo u hlavního průtahu obcí pomník stojí i dnes, radnice o něj stále pečuje. Původní kamenné kvádry jsou očištěné a obroušené, na vysokém podstavci září obnovený zlatý nápis na počest padlých legionářů, kteří obětovali životy za svobodu národa.

Ani v poválečném Československu však nemohla unikátní busta prezidenta Osvoboditele zůstat dlouho na očích. Po třech letech od konce války se komunisté při únorovém puči chopili moci a postupně začali odkaz a myšlenky TGM upozaďovat. Místní tak sochu pro jistotu znovu ukryli do studny.

„Byla to tenkrát éra likvidace Masarykových pomníků. Ten náš se pak znovu obnovoval na začátku 60. let. Snad už natrvalo,“ poznamenal Kordas.

Autor busty se za první světové války ukrýval v kostele

Motiv ukrývání se přitom v příběhu tohoto jedinečného sochařského díla objevil už před jeho samotným vznikem. A to v životním osudu jeho autora Josefa Hemzala.

Jeho pravnuk Petr Hemzal pokračuje v rodinné tradici, se synem Štěpánem v Konici na Prostějovsku provozují kamenosochařství. Představují tak již čtvrtou a pátou generaci kamenického rodu, kořeny jejich podnikání sahají právě k autorovi stoleté busty TGM v Loučce.

„Můj praděda neměl rád války, nechtěl bojovat. Za první světové války proto dezertoval a byl schovaný v kostele v Cholině (obec sousedící s Loučkou, dělí je pět kilometrů – pozn. red.). S tímto krajem a místními navázal vztah, po válce pro tamní obce vyrobil desítky památníků. Tento TGM je jedním z nich,“ popisuje Petr Hemzal.

V rodinném archivu má díky tomu velkou vzácnost, první v Loučce, ale neuskutečněný návrh pomníku prvního československého prezidenta.

  • Nejčtenější

Dívka tajně odjela, rodina obvinila muže z vedlejší obce, že ji snědl

Vyhrocený konflikt se odehrál na Prostějovsku, kde rodina začala postrádat šestnáctiletou dceru. Její příbuzní došli k...

Firma dostala pokutu za ochromení lázeňských pramenů, sanaci vrtů odmítá

Desítky tisíc korun musí zaplatit olomoucká firma, která před dvěma lety ve Skalce na Prostějovsku při průzkumných...

ČD nevyjely se slíbenými moderními vlaky, Olomoucký kraj bude žádat slevu

Hejtmanství chystá úpravu smluv s Českými drahami, neboť dopravce doposud nenasadil slíbené moderní soupravy Stadler v...

Premium

Dotované sportovní centrum bosse Černoška prodělává, půjčuje si na mzdy

Projekt sportovního bosse Miroslava Černoška, převážně z dotací vybudované prostějovské Národní sportovní centrum, je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

(Ne)vítej zpátky, Venco. Pilařův návrat do áčka Olomouce provází mlčení

Fotbalistům Olomouce skončil dopolední trénink. Na umělé trávě na okraji města v Řepčíně zůstali už jen záložník Václav...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  • Další z rubriky

V Olomouckém kraji leží jen minimum sněhu, hrozí vysychání řek i polí

Měla pomoci vyprahlé krajině i poloprázdným tokům. Jenže letošní zima je zatím z pohledu hydrologů i vodohospodářů...

Opravy za čtyři miliardy zrychlí u Přerova celostátní i regionální vlaky

Zrychlení vlaků mezi Prahou a Ostravou i severní a jižní Moravou přinese další etapa velké rekonstrukce a modernizace...

Dresem přispěje do aukce pro pozůstalé obětí střelby i hokejová Olomouc

Také olomoučtí hokejisté se zapojí do dobročinné akce sportovních klubů, jež má pomoci rodinám dvou příslušníků...

Na klíčový olomoucký most se auta vrátí za měsíc, pak se uzavře další

Patnáct tisíc aut denně se za měsíc vrátí do Komenského ulice v Olomouci. Uzavírka okolí známé restaurace Bristol...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz