Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

Prahu i ostatní předběhla s první sochou TGM Loučka. Přežila i díky studni

  12:53
Tomáš Garrigue Masaryk měl klíčový podíl na vzniku samostatného československého státu, a proto ani ne rok po jeho vzniku už byla odhalena jeho první socha. Nestalo se tak ovšem v Praze či jiném velkém městě, nýbrž v obci Loučka na Olomoucku. Místní o ni pečují dodnes, dokázali ji zachránit před nacisty i komunisty.

Byť polozapomenuté a stranou pozornosti, je to místo významné pro dějiny celého bývalého Československa. Udržované květinové záhony, pečlivě zastřižené keře a na vysokém kamenném podstavci busta prezidenta Osvoboditele, který snad trochu přísně sleduje dění v centru Loučky.

Před sto lety tady žilo necelých pět set obyvatel a právě oni zřejmě jako první v celé zemi v neděli 3. srpna 1919 odhalili pomník T. G. Masaryka.

Na svém místě ovšem vydržel jen zhruba dvacet let, když Masarykovu republiku zaplavila armáda nacistického Německa a s ní útrapy druhé světové války. Místní sokolové proto sochu ukryli v podzemí na první pohled obyčejné stodoly.

„Stojí od roku 1935, dohromady si ji postavili zemědělci. Uvnitř měli například uloženou mlátičku,“ popsal bývalý starosta obce Loučka Leo Kordas.

V čelní stěně stodoly jsou vsazená dřevěná dvířka, za nimi je ve zdi velký bílou barvou orámovaný výklenek. V jeho spodní části je ústí staré plochými kameny pečlivě vyložené studny. A právě tady místní sokolové jedinečnou Masarykovu bustu ukrývali.

„Byla tady hned dvakrát, zabalili ji do nějakých látek a spustili dolů na lanech,“ upřesnil Kordas nad dvanáct metrů hlubokou studnou.

Prvenství najisto potvrzené není, místní si za ním ale stojí

Ukrytí sochy však nebylo jediným počinem, kterým se obyvatelé Loučky za druhé světové války vymezili proti nacistické okupaci země. Někteří z nich se dokonce přidali k odboji. A to včetně tehdejšího starosty a hostinského Hynka Hubáčka, jehož okupanti v roce 1941 zatkli a odvezli do koncentračního tábora Mauthausen. Po roce plném utrpení tam zemřel.

„Bohužel tak zůstaly neobjasněny jeho odbojové styky i činy,“ konstatují v knize Paměti obce Loučky historici Stanislava Kovářová a Josef Bartoš.

I oni pak zmiňují dnes polozapomenuté prvenství Loučky ohledně stáří zdejší pocty pro TGM.

„Pomník prezidenta Osvoboditele odhalila na návsi již v létě 1919 jako jedna z prvních obcí v republice, ne-li vůbec první,“ píší historici.

Podobný zápis je k nalezení přímo v obecní kronice: „Byl to prý snad první jeho pomník v republice vůbec,“ poznamenal k bustě před desítkami let kronikář Jan Knaibl.

Její historický význam si při konzultacích se sochaři a historiky potvrdil také Kordas:

„I oni mi říkali, že toto je nejstarší Masaryk.“

Po válce mohla socha zůstat na veřejnosti jen tři roky

Druhou světovou válku busta ve studni přečkala, po osvobození se na památník do centra Loučky vrátila. Podle zápisu v Pamětní knize obce, jenž pravděpodobně spadá do let 1946 či 1947, ji však čekalo stěhování.

„Tělovýchovná jednota Sokol pořádá oslavu při odhalení pomníku prezidenta Osvoboditele. Záštitu přebírá MNV. Celá slavnost měla velmi zdařilý průběh, pomník byl nově postaven na obecním pozemku naproti usedlosti Jaroslava Kováře číslo popisné 4 s překrásnou květinovou úpravou kolem. Tato úprava je pečlivě udržována vzornou péčí pana Jaroslava Kováře,“ stojí v knize.

Na tomto místě přímo u hlavního průtahu obcí pomník stojí i dnes, radnice o něj stále pečuje. Původní kamenné kvádry jsou očištěné a obroušené, na vysokém podstavci září obnovený zlatý nápis na počest padlých legionářů, kteří obětovali životy za svobodu národa.

Ani v poválečném Československu však nemohla unikátní busta prezidenta Osvoboditele zůstat dlouho na očích. Po třech letech od konce války se komunisté při únorovém puči chopili moci a postupně začali odkaz a myšlenky TGM upozaďovat. Místní tak sochu pro jistotu znovu ukryli do studny.

„Byla to tenkrát éra likvidace Masarykových pomníků. Ten náš se pak znovu obnovoval na začátku 60. let. Snad už natrvalo,“ poznamenal Kordas.

Autor busty se za první světové války ukrýval v kostele

Motiv ukrývání se přitom v příběhu tohoto jedinečného sochařského díla objevil už před jeho samotným vznikem. A to v životním osudu jeho autora Josefa Hemzala.

Jeho pravnuk Petr Hemzal pokračuje v rodinné tradici, se synem Štěpánem v Konici na Prostějovsku provozují kamenosochařství. Představují tak již čtvrtou a pátou generaci kamenického rodu, kořeny jejich podnikání sahají právě k autorovi stoleté busty TGM v Loučce.

„Můj praděda neměl rád války, nechtěl bojovat. Za první světové války proto dezertoval a byl schovaný v kostele v Cholině (obec sousedící s Loučkou, dělí je pět kilometrů – pozn. red.). S tímto krajem a místními navázal vztah, po válce pro tamní obce vyrobil desítky památníků. Tento TGM je jedním z nich,“ popisuje Petr Hemzal.

V rodinném archivu má díky tomu velkou vzácnost, první v Loučce, ale neuskutečněný návrh pomníku prvního československého prezidenta.

  • Nejčtenější

Konec neporazitelnosti, Spartu skolila Kometa. Extraligu nově vedou Pardubice

Také hokejisté Sparty už v extralize poznali porážku, v hitu sedmého kola si na ně vyšlápla Kometa a v hlavním městě...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

Klasickou Schrothovu kúru by dnes přežil jen zdravý člověk, říká jednatel lázní

Schrothovy léčebné lázně v Lipové-lázních na Jesenicku si připomínají 225 let od narození svého zakladatele. A končí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Turistů je příliš. Rozhledna na Králickém Sněžníku škodí přírodě, míní ekologové

Stav vrcholu Králického Sněžníku je dle ekologů horší kvůli v loňském roce otevřené rozhledně na polské straně....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Restaurátor vyjel plošinou do výšky 16 metrů, zlatil sochu Panny Marie

Z výšky 16 metrů se restaurátor Martin Parobek v pondělí pustil do oprav památkově chráněného Mariánského sloupu se...

Otinoves vyhlásila sbírku pro rodinu hasiče, který zemřel při výbuchu

Několik desítek tisíc korun už poslali lidé do sbírky na pomoc rodině jednačtyřicetiletého muže, který minulý týden ve...

Nepůjčují si na dárky, přesto mají dluhy. Přibývá jich, říká náměstek hejtmana

Místo domova seniorů by často stačila domácí péče, domnívá se náměstek hejtmana Olomouckého kraje Ivo Slavotínek, který...

Speciální lůžka i křesla zlepšila péči o nemocné v Šumperku

Další jednotku intenzivní péče pro dlouhodobě nemocné pacienty otevřela Nemocnice Šumperk v Pavilonu P. Nové oddělení...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....