Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prahu i ostatní předběhla s první sochou TGM Loučka. Přežila i díky studni

  12:53
Tomáš Garrigue Masaryk měl klíčový podíl na vzniku samostatného československého státu, a proto ani ne rok po jeho vzniku už byla odhalena jeho první socha. Nestalo se tak ovšem v Praze či jiném velkém městě, nýbrž v obci Loučka na Olomoucku. Místní o ni pečují dodnes, dokázali ji zachránit před nacisty i komunisty.

Byť polozapomenuté a stranou pozornosti, je to místo významné pro dějiny celého bývalého Československa. Udržované květinové záhony, pečlivě zastřižené keře a na vysokém kamenném podstavci busta prezidenta Osvoboditele, který snad trochu přísně sleduje dění v centru Loučky.

Před sto lety tady žilo necelých pět set obyvatel a právě oni zřejmě jako první v celé zemi v neděli 3. srpna 1919 odhalili pomník T. G. Masaryka.

Na svém místě ovšem vydržel jen zhruba dvacet let, když Masarykovu republiku zaplavila armáda nacistického Německa a s ní útrapy druhé světové války. Místní sokolové proto sochu ukryli v podzemí na první pohled obyčejné stodoly.

„Stojí od roku 1935, dohromady si ji postavili zemědělci. Uvnitř měli například uloženou mlátičku,“ popsal bývalý starosta obce Loučka Leo Kordas.

V čelní stěně stodoly jsou vsazená dřevěná dvířka, za nimi je ve zdi velký bílou barvou orámovaný výklenek. V jeho spodní části je ústí staré plochými kameny pečlivě vyložené studny. A právě tady místní sokolové jedinečnou Masarykovu bustu ukrývali.

„Byla tady hned dvakrát, zabalili ji do nějakých látek a spustili dolů na lanech,“ upřesnil Kordas nad dvanáct metrů hlubokou studnou.

Prvenství najisto potvrzené není, místní si za ním ale stojí

Ukrytí sochy však nebylo jediným počinem, kterým se obyvatelé Loučky za druhé světové války vymezili proti nacistické okupaci země. Někteří z nich se dokonce přidali k odboji. A to včetně tehdejšího starosty a hostinského Hynka Hubáčka, jehož okupanti v roce 1941 zatkli a odvezli do koncentračního tábora Mauthausen. Po roce plném utrpení tam zemřel.

„Bohužel tak zůstaly neobjasněny jeho odbojové styky i činy,“ konstatují v knize Paměti obce Loučky historici Stanislava Kovářová a Josef Bartoš.

I oni pak zmiňují dnes polozapomenuté prvenství Loučky ohledně stáří zdejší pocty pro TGM.

„Pomník prezidenta Osvoboditele odhalila na návsi již v létě 1919 jako jedna z prvních obcí v republice, ne-li vůbec první,“ píší historici.

Podobný zápis je k nalezení přímo v obecní kronice: „Byl to prý snad první jeho pomník v republice vůbec,“ poznamenal k bustě před desítkami let kronikář Jan Knaibl.

Její historický význam si při konzultacích se sochaři a historiky potvrdil také Kordas:

„I oni mi říkali, že toto je nejstarší Masaryk.“

Po válce mohla socha zůstat na veřejnosti jen tři roky

Druhou světovou válku busta ve studni přečkala, po osvobození se na památník do centra Loučky vrátila. Podle zápisu v Pamětní knize obce, jenž pravděpodobně spadá do let 1946 či 1947, ji však čekalo stěhování.

„Tělovýchovná jednota Sokol pořádá oslavu při odhalení pomníku prezidenta Osvoboditele. Záštitu přebírá MNV. Celá slavnost měla velmi zdařilý průběh, pomník byl nově postaven na obecním pozemku naproti usedlosti Jaroslava Kováře číslo popisné 4 s překrásnou květinovou úpravou kolem. Tato úprava je pečlivě udržována vzornou péčí pana Jaroslava Kováře,“ stojí v knize.

Na tomto místě přímo u hlavního průtahu obcí pomník stojí i dnes, radnice o něj stále pečuje. Původní kamenné kvádry jsou očištěné a obroušené, na vysokém podstavci září obnovený zlatý nápis na počest padlých legionářů, kteří obětovali životy za svobodu národa.

Ani v poválečném Československu však nemohla unikátní busta prezidenta Osvoboditele zůstat dlouho na očích. Po třech letech od konce války se komunisté při únorovém puči chopili moci a postupně začali odkaz a myšlenky TGM upozaďovat. Místní tak sochu pro jistotu znovu ukryli do studny.

„Byla to tenkrát éra likvidace Masarykových pomníků. Ten náš se pak znovu obnovoval na začátku 60. let. Snad už natrvalo,“ poznamenal Kordas.

Autor busty se za první světové války ukrýval v kostele

Motiv ukrývání se přitom v příběhu tohoto jedinečného sochařského díla objevil už před jeho samotným vznikem. A to v životním osudu jeho autora Josefa Hemzala.

Jeho pravnuk Petr Hemzal pokračuje v rodinné tradici, se synem Štěpánem v Konici na Prostějovsku provozují kamenosochařství. Představují tak již čtvrtou a pátou generaci kamenického rodu, kořeny jejich podnikání sahají právě k autorovi stoleté busty TGM v Loučce.

„Můj praděda neměl rád války, nechtěl bojovat. Za první světové války proto dezertoval a byl schovaný v kostele v Cholině (obec sousedící s Loučkou, dělí je pět kilometrů – pozn. red.). S tímto krajem a místními navázal vztah, po válce pro tamní obce vyrobil desítky památníků. Tento TGM je jedním z nich,“ popisuje Petr Hemzal.

V rodinném archivu má díky tomu velkou vzácnost, první v Loučce, ale neuskutečněný návrh pomníku prvního československého prezidenta.

  • Nejčtenější

Svezte se mikulášskými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  1.12 22:31

Žití v Green Wall? Místo luxusního bydlení jen problémy, lidé zvažují žalobu

Green Wall Tomkova je novostavba v olomoucké čtvrti Hejčín, která se stala známou pro svou unikátní zelenou fasádou. Ta sice nedávno uschla, nyní se ale opět začíná zelenat. Rezidence se však zřejmě...

27. listopadu 2024  5:13

Přijde kalamita. Krkonoše a Jeseníky čeká příval sněhu

Od čtvrtka do pátku očekává Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na severovýchodě Česka husté sněžení. Výstraha před vysokou intenzitou platí pro Liberecký a Královéhradecký kraj, nízká pak ještě...

27. listopadu 2024  11:48

On užíval leccos, ona žila zdravě a cvičila. Kratom se stal osudným oběma

Premium

Přibývá vážných zdravotních komplikací i úmrtí po užití kratomu, upozorňují záchranáři. Oběti přitom bývají z různých kruhů. To dokazují i poslední případy z Olomoucka. Účinky zeleného prášku...

29. listopadu 2024

Pardubice přejely Hradec a jsou opět první. Litvínov, Sparta i Třinec prohrály

Hned několik překvapivých výsledků nabídlo 22. kolo hokejové extraligy. Pardubice ovládly východočeské derby proti Hradci Králové 7:1 a jsou zpět v čele, Třinec v Plzni padl 3:4 po prodloužení. Mladá...

24. listopadu 2024  13:50,  aktualizováno  20:41

Velké fabriky na Jesenicku se po povodních znovu rozjely a vyrábějí

Tři největší zaměstnavatelé na Jesenicku dostali před dvěma měsíci těžký zásah od povodní. Jesenický Fenix a Řetězárna v České Vsi už zase vyrábějí, byť s omezeními, Plastkon v Mikulovicích po...

2. prosince 2024  4:51

Svezte se mikulášskými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  1.12 22:31

Plzeň zaskočila lídra, Třinec se opět raduje. Otočky Litvínova a Boleslavi

Zaváhání favoritů i otočky nepříznivého stavu nabídlo 24. kolo hokejové extraligy. Vedoucí Pardubice nestačily na předposlední Plzeň (2:5), Litvínov otočil s Vítkovicemi na konečných 3:2. Mladá...

1. prosince 2024  15:20,  aktualizováno  21:37

Půlmiliardová investice do horkovodů připraví Olomouc na odklon od uhlí

Olomouc se dočkala největší investice do své teplárenské sítě za poslední dvě desetiletí. Společnost Veolia Energie zde dokončila výstavbu více než osmi kilometrů nových horkovodů. Délka potrubí dělá...

1. prosince 2024  7:31

Naše čtenářky ohodnotili spreje STÉRIMAR™ Baby
Naše čtenářky ohodnotili spreje STÉRIMAR™ Baby

Našich 40 testerů a testerek vyzkoušelo se svými dětmi šetrné nosní spreje od STÉRIMAR™. Jak test dopadl? Skutečně pomohl od rýmy a ucpaného nosu?...

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...

Náhle zemřela produkční legenda Kamil Šír. Před týdnem se stal otcem

V jednapadesáti letech nečekaně zemřel jeden z produkčních pražské kulturní scény. Kamil Šír léta provozoval slavný...

Kolaps železniční dopravy na koridoru z Prahy na Moravu. Vlaky stály hodiny

Provoz na hlavním železničním koridoru v České Třebové v neděli večer zkolaboval. Způsobilo to poškození trakčního...