Pátek 25. září 2020, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. září 2020 Zlata

Izolace Litovelska a Uničovska kvůli rozšíření koronaviru od půlnoci skončí

  12:53aktualizováno  21:57
Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje k nedělní půlnoci ruší uzavření oblasti Litovle, Uničova a dalších 19 obcí kvůli rozšíření koronaviru. Opatření podle hygieniků splnilo svůj účel.

Oblast se zhruba 24 tisíci obyvateli byla uzavřena od pondělí 16. března. Lidé ji nemohli opustit ani do ní jet, omezen byl také pohyb uvnitř. První týden nemohli lidé bez určených výjimek ani do práce.

Uzavřená Litovel a Uničov

„Po komplexním zhodnocení situace za poslední dva týdny jsme se dohodli na ukončení mimořádných opatření. Důvodem je zejména to, že splnila svůj účel - v maximální míře jsme v inkubační době onemocnění natrasovali všechny kontakty u pozitivních případů, mimo jiné i díky zřízení odběrového místa přímo pro tuto oblast,“ řekla zastupující ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Pešáková.

V posledních dnech podle ní v regionu přibývají spíše případy, které epidemiologicky nesouvisejí s danou lokalitou. Navíc se nyní vydaná opatření překrývala s kroky, které schválila vláda a ministerstvo zdravotnictví celostátně.

„Starostům z uzavřené oblasti jsme doporučili zachovat zpřísněný hygienicko-epidemiologický režim. Také upozorňujeme tamní občany, že pro ně nadále platí všechna pravidla jako ve zbytku republiky. Samozřejmě také zůstávají v platnosti všechny karantény a domácí izolace vydané pro pozitivně testované a lidi, kteří s nimi přišli do kontaktu,“ dodala Pešáková.

K nedělní čtrnácté hodině bylo v Olomouckém kraji 242 potvrzených případů nákazy koronavirem, z toho z oblasti Litovelska a Uničovska je jich přibližně polovina.

Na sociálních sítích hodnotí diskutující rozhodnutí pozitivními i negativními komentáři. Část má strach, že lidé nebudou dodržovat ochranná opatření a nakažených bude dál přibývat. Starostové dvou největších měst se zrušením izolace spíše souhlasí.

„Naději na konec karantény jsem živil pořád vzhledem k tomu, jaká tady byla situace. Nálada už byla špatná, lidé se nemohli dostat ke svým rodičům a postarat se o ně. Také počasí táhne ven a začínají práce na zahrádce. Už nedávalo smysl držet nás v uzavřené oblasti,“ reagoval starosta Uničova Radek Vincour.

„Na jedné straně je to pro nás velká úleva, ale vyhráno zdaleka nemáme. Mezi lidmi stále cítím obavy, co bude dál, ale musíme věřit epidemiologům, že situaci vyhodnotili správně a nárůst případů už není v přímé souvislosti s tím, proč byla tato lokalita uzavřena. O víkendu jsme měli obavy, když počet případů docela dost narostl,“ míní pak starosta Litovle Viktor Kohout.

Hlídky musely opakovaně řešit porušování izolace

Příjezdové cesty do uzavřené oblasti hlídá dohromady půldruhá stovka policistů posílených o dobrovolné hasiče a také vojenskou policii.

„Tyto hlídky se po půlnoci stáhnou. Opatření splnilo svůj účel mimo jiné v tom, že nedošlo k rychlému masivnímu rozšíření do okolí. Tím jsme získali čas vytvořit třeba prostory v nemocnicích a nastavit tam opatření, kdy se například určené části personálu nikdy nepotkávají,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Mobilní odběrové pracoviště u Nových Zámků prozatím zůstane, stále tam denně odebíráme i přes padesát vzorků, takže tito lidé nebudou muset jezdit do Šternberka či Olomouce,“ doplnil.

Policejní a vojenské hlídky opakovaně řešily v uplynulých dvou týdnech porušení zákazu vjezdu či opuštění uzavřené zóny. Hned první den policie informovala o několika pokusech oblast opustit, minulý čtvrtek zase vyšlo najevo, že někteří jedinci z oblasti vyjíždějí přes málo používané polní a lesní cesty, které zůstaly nehlídané.

Nasazeny kvůli tomu byly i drony a rovněž vrtulník. Díky nim byla například minulý víkend přistižena skupinka cyklistů, která zákaz porušila.

Dron zachytil skupinku cyklistů v uzavřené oblasti:

21. března 2020

Autoři: ,

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...