Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Hluk z dálnice konečně ztlumí zdi. Lidé o ně bojují patnáct let

  4:35
Stavba zdí, jež mají odhlučnit dálnici D35 vedoucí blízko několika vesnic, dostává obrysy. Začít má ještě před protažením dálnice k Hradci Králové. Dálnice D35 se táhne těsně kolem Nasobůrek na Olomoucku. Místní o protihluková opatření usilují už dlouhých patnáct let.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Protože dálnice vede kolem Násobůrek nad úrovní okolního terénu, míjí tuto místní část Litovle přibližně ve výšce střech nedalekých domů a hluk tak místní velmi obtěžuje. 

Místní se dlouhodobě snaží přimět úřady, aby problém řešily. Nyní už věří, že bariéry vzniknou ještě před dokončením severního dálničního spojení mezi Moravou a Čechami, jež přinese další navýšení provozu. Nejsou navíc sami, v okolí řeší stejný problém i na dalších místech.

V litovelksé osadě Nasobůrkách jsou protihlukové stěny roky velké téma. „Voláme po nich dlouho. Ze strany Ředitelství silnic a dálnic ale nikdy nebyla velká vůle. Teď by se  měly konečně vybudovat. Dost nám to uleví,“ vyhlíží stavbu bariér v osadě s přibližně pěti stovkami obyvatel předsedkyně osadního výboru Alice Hemerková Bittnerová.

Litovle by se týkala i stavba stěn u další místní části, Unčovic, dohromady by tak pomohly téměř tisícovce obyvatel města.

„Asi před dvěma měsíci jsme měli jednání s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD). Lidé vidí, jak protihlukovky vznikají v celé republice i v zahraničí, a tady na našem úseku pořád nic,“  řekl litovelský starosta Viktor Kohout. 

„Až se trasa dálnice napojí na Hradec Králové, byli by obyvatelé z nárůstu dopravy bez patřičného odhlučnění úplně vyřízení,“ doplnil. Litovel je podle něj připravena uvolnit i městské pozemky, pokud to bude potřeba. “

Lidé si ještě několik let počkají

Dálnice  D35 bude dokončena v roce  2028. Na části mezi Hradcem Králové a Olomoucí se podle webu www.dalnice-d35.cz pro rok 2040 počítá s nejvyšší intenzitou dopravy z celé dálnice a to v objemu 31 až 53 tisíc vozidel za celý den v obou směrech.

V ideálním případě se místní  dočkají zhruba za tři roky. Podél dálnice by měly stěny vzniknout i u Břuchotína, Příkaz, Nákla, Sobáčova, Mladče a Řimic.

„Spolu s Náklem a Příkazy už o to nějaký rok bojujeme. Nechávali jsme měřit hluk a prokázala se nadměrná hlučnost. Není příjemné žít u dálnice. Navíc teď u nás těžili  nemocné stromy, které dálnici přece jen trochu odstínily. Až na podzim opadá listí, bude to ještě horší,“ popsal starosta Mladče Jiří Pekař. 

Od protihlukových bariér si do budoucna slibuje, že by bylo možné stavět nové domy i směrem k dálnici. Stavbu už ŘSD plánuje, konkrétní termíny však podle ředitele olomoucké pobočky Martina Smolky ještě říct nelze.

„Teď připravujeme projektový záměr, který bude schvalovat ministerstvo dopravy. Od toho se bude všechno odvíjet. Věřím, že dostaneme zelenou a budeme moci pokračovat. Potom začneme zpracovávat dokumentace na jednotlivé stěny,“ sdělil Smolka.

Záležet bude také na tom, kterých pozemků se takzvaná malá modernizace dálnice dotkne. 

„Kdyby to šlo jednoduše, tak by se vše mohlo podařit v časovém horizontu přibližně tří let. Jestliže ale budeme muset vykupovat pozemky, bude to samozřejmě složitější, a tudíž delší,“ uvedl Smolka.

Investice zahrnuje i přechod pro zvěř

Do modernizačních investic má spadat také stavba nouzových zálivů a  speciálního mostu pro přecházení  zvěře, mezi Litovelským Pomoravím a mladečským krasem.

„Po obou stranách jsou plochy, kde zvěř migruje, a je potřeba tam udělat přemostění. Součástí je i oplocení celé dálnice, které ji navede na místo, kde by měla přejít,“ doplnil šéf krajské správy ŘSD.

Protihluková zeď bude také v Křelově, kde se stane součástí výstavby dálničního obchvatu Olomouce v úseku Slavonín–Křelov. Jeho dokončení by se mělo začít stavět v blízké době, tak během dvou tří let. 

„V dalším sledu pak připravujeme rozšíření celé dálnice mezi Mohelnicí a Olomoucí, protože tam nejsou odstavné pruhy, ale to už je záležitost z dlouhodobějšího výhledu,“ představil další plány Smolka.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Olomouckém kraji se volí v obvodu Olomouc.

Lumír Kantor, Jiří Zemánek, Miroslav Žbánek, Stanislav OrságMarkéta Záleská, Antonín Staněk, Matouš Pelikán, Richard Benýšek

  • Nejčtenější

Potápěči vyzvedli z útrob Hranické propasti neznámého mrtvého muže

Přerovská policie pátrá po totožnosti mrtvého muže nalezeného ve středu na hladině Hranické propasti. Tělo vytáhli z...

Vandalové ničí značení stezek pro bikery, hrozí zranění i srážka s turisty

Každý měsíc musí správci Hanáckých stezek, sjezdových tratí pro bikery, které se nacházejí v lese u Plumlovské přehrady...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pro cibuli nebo brambory z pole jezdí lidé i stovky kilometrů

Cibule, brambory, rajčata nebo melouny. Cena od pěti do deseti korun za kilo. V Olomouckém kraji jsou díky samosběrům...

POHLED: Nepředvídatelný Krejčí. Zpohodlněl doma, či převáží geniální mysl?

Mezi krajany nenajdete moc středních útočníků, kteří by se mu za poslední dekádu mohli alespoň trochu přiblížit. Je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mrtvý z Hranické propasti měl jizvu v podbříšku, policie prosí o pomoc

Mrtvý neznámý muž, kterého vytáhli potápěči 3. srpna z hladiny Hranické propasti, nezemřel násilnou smrtí. Kriminalisté...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Handicapovaný právník věnoval pomoci lidem přes tisíc hodin času, získal cenu

Už dvanáct let navštěvuje stacionář Okýnko v Mohelnici, kde radí klientům s jejich právy, ale také jim připomíná...

Nemocní psi žili mezi harampádím. Majitel ani nevěděl, kolik jich má

Na čtyři desítky psů včetně tuctu štěňat žijících ve zcela nevyhovujících podmínkách narazili inspektoři Státní...

Na příliš rychlé řidiče si v Olomouci posvítí i strážníci

Obyvatele Olomouce trápí neukáznění řidiči, kteří ve městě nedodržují předepsanou rychlost a ohrožují tak třeba i...

Sběratelské předměty jsou jistota. V době krizí obzvlášť, říká starožitník

Investování do sběratelských předmětů bylo v posledních letech stále rozšířenější, zájem o bezpečné uložení peněz navíc...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...

Partner mě opakovaně vmanipuloval do trojky, vzpomíná hvězda Americké krásy

Mena Suvari (43) promluvila o sexuálním zneužívání, které zažila se svým expartnerem. Hvězda filmu Americká krása,...