Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hluk z dálnice konečně ztlumí zdi. Lidé o ně bojují patnáct let

  4:35
Stavba zdí, jež mají odhlučnit dálnici D35 vedoucí blízko několika vesnic, dostává obrysy. Začít má ještě před protažením dálnice k Hradci Králové. Dálnice D35 se táhne těsně kolem Nasobůrek na Olomoucku. Místní o protihluková opatření usilují už dlouhých patnáct let.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Protože dálnice vede kolem Násobůrek nad úrovní okolního terénu, míjí tuto místní část Litovle přibližně ve výšce střech nedalekých domů a hluk tak místní velmi obtěžuje. 

Místní se dlouhodobě snaží přimět úřady, aby problém řešily. Nyní už věří, že bariéry vzniknou ještě před dokončením severního dálničního spojení mezi Moravou a Čechami, jež přinese další navýšení provozu. Nejsou navíc sami, v okolí řeší stejný problém i na dalších místech.

V litovelksé osadě Nasobůrkách jsou protihlukové stěny roky velké téma. „Voláme po nich dlouho. Ze strany Ředitelství silnic a dálnic ale nikdy nebyla velká vůle. Teď by se  měly konečně vybudovat. Dost nám to uleví,“ vyhlíží stavbu bariér v osadě s přibližně pěti stovkami obyvatel předsedkyně osadního výboru Alice Hemerková Bittnerová.

Litovle by se týkala i stavba stěn u další místní části, Unčovic, dohromady by tak pomohly téměř tisícovce obyvatel města.

„Asi před dvěma měsíci jsme měli jednání s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD). Lidé vidí, jak protihlukovky vznikají v celé republice i v zahraničí, a tady na našem úseku pořád nic,“  řekl litovelský starosta Viktor Kohout. 

„Až se trasa dálnice napojí na Hradec Králové, byli by obyvatelé z nárůstu dopravy bez patřičného odhlučnění úplně vyřízení,“ doplnil. Litovel je podle něj připravena uvolnit i městské pozemky, pokud to bude potřeba. “

Lidé si ještě několik let počkají

Dálnice  D35 bude dokončena v roce  2028. Na části mezi Hradcem Králové a Olomoucí se podle webu www.dalnice-d35.cz pro rok 2040 počítá s nejvyšší intenzitou dopravy z celé dálnice a to v objemu 31 až 53 tisíc vozidel za celý den v obou směrech.

V ideálním případě se místní  dočkají zhruba za tři roky. Podél dálnice by měly stěny vzniknout i u Břuchotína, Příkaz, Nákla, Sobáčova, Mladče a Řimic.

„Spolu s Náklem a Příkazy už o to nějaký rok bojujeme. Nechávali jsme měřit hluk a prokázala se nadměrná hlučnost. Není příjemné žít u dálnice. Navíc teď u nás těžili  nemocné stromy, které dálnici přece jen trochu odstínily. Až na podzim opadá listí, bude to ještě horší,“ popsal starosta Mladče Jiří Pekař. 

Od protihlukových bariér si do budoucna slibuje, že by bylo možné stavět nové domy i směrem k dálnici. Stavbu už ŘSD plánuje, konkrétní termíny však podle ředitele olomoucké pobočky Martina Smolky ještě říct nelze.

„Teď připravujeme projektový záměr, který bude schvalovat ministerstvo dopravy. Od toho se bude všechno odvíjet. Věřím, že dostaneme zelenou a budeme moci pokračovat. Potom začneme zpracovávat dokumentace na jednotlivé stěny,“ sdělil Smolka.

Záležet bude také na tom, kterých pozemků se takzvaná malá modernizace dálnice dotkne. 

„Kdyby to šlo jednoduše, tak by se vše mohlo podařit v časovém horizontu přibližně tří let. Jestliže ale budeme muset vykupovat pozemky, bude to samozřejmě složitější, a tudíž delší,“ uvedl Smolka.

Investice zahrnuje i přechod pro zvěř

Do modernizačních investic má spadat také stavba nouzových zálivů a  speciálního mostu pro přecházení  zvěře, mezi Litovelským Pomoravím a mladečským krasem.

„Po obou stranách jsou plochy, kde zvěř migruje, a je potřeba tam udělat přemostění. Součástí je i oplocení celé dálnice, které ji navede na místo, kde by měla přejít,“ doplnil šéf krajské správy ŘSD.

Protihluková zeď bude také v Křelově, kde se stane součástí výstavby dálničního obchvatu Olomouce v úseku Slavonín–Křelov. Jeho dokončení by se mělo začít stavět v blízké době, tak během dvou tří let. 

„V dalším sledu pak připravujeme rozšíření celé dálnice mezi Mohelnicí a Olomoucí, protože tam nejsou odstavné pruhy, ale to už je záležitost z dlouhodobějšího výhledu,“ představil další plány Smolka.

  • Nejčtenější

Při výbuchu v újezdu Libavá zemřel voják, dalších osm lidí je zraněných

17. června 2024  12:12,  aktualizováno  17:15

Ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá před polednem vybuchla blíže neurčená munice. Zemřel při...

Pět agresorů napadlo na prostějovském magistrátu dvě ženy, hrozili jim i smrtí

21. června 2024  9:13,  aktualizováno 

Prostějovská policie vyšetřuje od čtvrtečního odpoledne napadení dvou žen v budově tamního...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nesnesitelný hluk, stěžují si obce pod sedlem na motorkáře. Přijdou radary

21. června 2024  5:48

Motorkářská sezona začala a obyvatelé i chataři v okolí Červenohorského sedla opět přicházejí o...

Dělníci se zasekli v tubusu elektrárny. Ven je dostali až hasiči

16. června 2024  20:12

Hasiči v neděli několik hodin zachraňovali čtyři dělníky z převráceného vozíku v tubusu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kraj cyklistů se snaží o nové trasy i lepší značení. Změny jsou žádoucí

17. června 2024  6:01

Značení cyklotras neodpovídá době, čeká je změna. Například povedou více po mimo silnice. Trendem...

Na Prostějovsku se srazila dvě osobní auta, zemřel osmnáctiletý řidič

22. června 2024  18:42

Osmnáctiletý řidič nepřežil v sobotu v dopoledních hodinách nehodu dvou osobních aut. Zemřel při...

K alchymii oceněné desky přispěl i „špinavý zvuk“, říkají November 2nd

22. června 2024

Premium Hranická kapela si napřed dala pauzu, aby načerpala sílu i nápady, teprve pak vytvořila album, za...

Singhateh netrénuje, nevrátil se z dovolené. Sigma jeho pokračování řeší

22. června 2024  12:05

Dvacetiletý fotbalový útočník Ebrima Singhateh se nezapojil do přípravy olomoucké Sigmy. Server...

Na zahradě hospice chtějí rozárium či pramen, zatím ale chybí peníze i povolení

21. června 2024  16:09

Projekt obnovy a zpřístupnění zahrady v areálu hospice na Svatém Kopečku u Olomouce chce příští rok...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...