Kluci museli dozadu a připoutat se, říká trenér z nehody autobusu s dětmi

  4:54aktualizováno  4:54
Nejen štěstí, ale také důraz na bezpečnost pomohly při úterní nehodě autobusu s více než dvěma desítkami malých fotbalistů, který naboural na dálnici D35 u Litovle zezadu do odstaveného kamionu. Vyplývá to ze slov přímého účastníka. Jeden z trenérů popsal MF DNES chvíle před srážkou i těsně po ní.

Na dálnici D35 narazil autobus vezoucí více než dvě desítky děti zezadu do nákladního vozu. Nejvážnější zranění utrpěl řidič, kterého museli vyprostit hasiči. | foto: HZS Olomouckého kraje

Byla to slova, která malým fotbalistům z klubu 1. SK Prostějov zachránila zdraví a možná i životy. V úterý odpoledne je čekaly zápasy v Šumperku, týmy přípravek tak se dvěma trenéry po druhé hodině vyrazily na cestu. Ke hřišti ale nedojely, po hrůzně vypadající nehodě na dálnici D35 zůstalo osmnáct zraněných.

„Kluci si v autobuse posedali na první sedadla, ale hned jsme je posílali dál. Říkal jsem jim, autobus máme pro sebe, je celý volný, běžte dozadu,“ popisuje chvíle před odjezdem vedoucí týmu ročníku 2009, jednatřicetiletý trenér Aleš Roubíček.

„Pak se zabouchly dveře a druhý trenér Bohumír Koldas jim dal pokyn: hned se všichni připoutejte, nikdo nepojede bez pásů. To pak určitě hodně pomohlo,“ je přesvědčen Roubíček.

Sám Roubíček z nehody vyvázl s roztrženým obočím a ránou pod okem a na holeni. Vybavuje si, že bezprostředně před nárazem dopisoval zprávu na mobilu.

„Zrovna jsem ji odeslal a díval se do telefonu. Ten mi vyletěl z ruky a přišla rána,“ popisuje Roubíček.

Jeden z trenérů stál v okamžiku nárazu v uličce

Náraz ho vymrštil do uličky, ještě si stačil všimnout, jak je autobus zdemolovaný. Seděl v jeho přední části na třetím dvojsedadle.

Nehoda autobusu s dětmi

„Poničená část mi končila u nohou tam, kde jsem měl místo. Kdybych se posadil víc dopředu, asi by to vypadalo jinak. Naštěstí to dopadlo, jak to dopadlo,“ přemítá trenér, hlas se mu občas zachvěje. Připouští, že zhruba prvních deset až patnáct sekund zavládla v autobuse panika, pak ale šlo vše ráz na ráz.

„Křikl jsem na kluky, ať jsou v klidu, že se nic neděje a že to zvládneme. Volali jsme záchranku, zavolal ji i někdo z kluků. Vzadu pak rozbili sklo a postupně vyskákali ven,“ líčí Roubíček.

Hůř na tom byl jeho kolega Koldas, jenž coby druhý trenér vede u prostějovské přípravky tým ročníku 2008. Když autobus kolem třetí hodiny odpoledne narazil do odstaveného kamionu, bohužel zrovna stál v uličce.

„Šel dozadu říct něco klukům a snad i zkontrolovat, jestli jsou připoutaní. Pak jsme se ještě bavili a říkal mi, že šel uličkou zpátky a už viděl, jak to náš řidič stáčí do toho kamionu. Po nárazu zůstal ležet. Hned jsem na něj volal, trochu se zmátořil a říkal, ať voláme záchranku,“ popisuje Roubíček.

Jeho kolega pak kvůli svým zraněním musel na operaci, od začátku však byl mimo ohrožení života.

Všude byla rozlitá nafta, vybavuje si chvíle po nárazu trenér

Lidé z aut, která jela za autobusem, pomáhali dostat chlapce skrz rozbité okno ven. Roubíček si vybavuje, že všude byla rozlitá nafta. Z vraku autobusu šel poslední, chtěl mít jistotu, že v něm nikdo nezůstal. Hasiči tak museli vyprostit pouze šoféra, který v něm zůstal zaklíněný. Ze všech osmnácti zraněných dopadl nejhůř.

Jak to vypadalo na místě nehody autobusu s dětmi:

Někteří z malých fotbalistů měli rozseknutý ret či obočí, naražené čelo anebo pohmožděný kotník.

„Jeden se bouchl do hlavy, a tak zůstal pro jistotu v nemocnici přes noc na pozorování,“ říká Roubíček.

U poničeného autobusu se chlapci rozdělili na skupiny podle toho, zda byli zranění či v uvozovkách pouze potlučení.

„Stáli pak tak padesát či sto metrů bokem. Lítal jsem mezi nimi, říkal jsem, že je všechno dobré, že se nic nestalo a že fungujeme a že to nic není,“ vzpomíná trenér Roubíček, věnoval se i svému vážněji zraněnému kolegovi. Na závěr si vybavuje příjezd záchranářů a hasičů.

„Jejich práce byla profesionální, luxusní a blesková,“ chválí. Jednoznačné vysvětlení toho, proč autobus do návěsu kamionu narazil, ovšem nemá. Stejně jako policisté mluví o tom, že kamion měl defekt. Bližší informace má pak od jednoho z chlapců, který měl jet se zraněným řidičem v jedné sanitce.

„Řidič kamionu měl právě skončit s opravou, vrátil se do kabiny a zrovna ve chvíli, když zabouchl dveře, vrazil do něj náš autobus. A to ho odhodilo na přední sklo,“ doplňuje Roubíček.

Nejčtenější

Auto v Přerově srazilo dvě mladé dívky přebíhající silnici. Obě zemřely

Ilustrační snímek

Auto srazilo v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Obě na následky zranění zemřely. Bližší...

Primátor a exnáměstek hejtmana je roky součástí impéria sportovního bosse

Vlivný prostějovský sportovní boss Miroslav Černošek (vlevo) a tamní primátor a...

František Jura, primátor Prostějova za ANO a někdejší náměstek hejtmana, který měl v Olomouckém kraji na starosti i...

Pana Brücknera bych si k nám do Juventusu vzal, říká Nedvěd

Pavel Nedvěd v objetí s trenérem Karlem Brücknerem.

Když spoluhráč pokazil akci, vztekal se. Jindy zatleskal. Běhal, nabízel se, rozehrával. Vážně je Pavlu Nedvědovi 47...

Krajská firma na svoz odpadků vás poškodí, zrazuje obce nadnárodní koncern

Ilustrační snímek

Nadnárodní gigant FCC ze Španělska napadl řešení likvidace odpadů, které kvůli nové legislativě připravuje Olomoucký...

Dva okresy ponořila do tmy uvolněná cedulka, která vyzkratovala rozvodnu

Elektrický proud. Ilustrační foto.

Kuriózní příčinu měl krátkodobý ovšem nebývale rozsáhlý výpadek dodávky elektrické energie pro většinu Olomoucka a...

Další z rubriky

Olomouc chce kamionům zavřít zkratku a rychle jedoucí auta brzdit semaforem

Lidé z některých olomouckých ulic, například Erenburgovy (na snímku) roky...

Stále víc řidičů nákladních aut nelegálně využívá Olomouc jako odpočinkové parkoviště, navíc se cestou přes vytížený...

Mrtvola nalezená u auta patří pohřešované ženě v pyžamu, potvrdil test DNA

Ilustrační snímek

Až teprve genetický test po měsíci potvrdil, že pátrání po ženě z Olomoucka vyhlášené ve druhé polovině července mělo...

Primář závodník chránil Židovky, zemřel po bezdůvodném poválečném věznění

Průkaz potvrzující zapojení Otokara Bittmanna do odboje během druhé světové...

Vážený lékař, odvážný závodník, zachránce židovských žen, spolupracovník odboje a pak bez jakéhokoli obvinění vězněný...

Advantage Consulting, s.r.o.
.NET PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz