Z vraždy požárem zbylo napadení, odsouzený muž vyjde z vězení už za měsíc

  12:44aktualizováno  12:44
Ani vražda, ani těžké ublížení na zdraví, ale jen ublížení na zdraví. Tak zní po sérii verdiktů provinění Reného Bučana, který stanul před soudy kvůli smrti svého domácího v hořícím domě v Lipové-lázních na Jesenicku. Čelil obžalobě, že muže zbil a nechal uhořet. Místo prvotního dvanáctiletého trestu nakonec dostal dva roky.

René Bučan u olomouckého vrchního soudu, který ho potrestal dvouletým trestem za napadení. Původně přitom čelil obžalobě z vraždy, při níž podle vyšetřovatelů napadl svého bytného a pak ho nechal v domě, který zapálil. | foto: Luděk Peřina, ČTK

V případu sehrál nakonec klíčovou roli nedostatek důkazů, kvůli které soudy dvakrát změnily právní kvalifikaci na výrazně mírnější.

„Sazba je kvůli změněné právní kvalifikaci ve prospěch obžalovaného od šesti měsíců do tří let. Zdejší soud si je vědom, že nejde o dramatický útok, přihlédli jsme však k trestní minulosti obžalovaného. Uložený trest nad polovinou trestní sazby je namístě,“ uvedl předseda senátu Pavel Göth.

Odvolací vrchní soud rozhodoval v kauze už podruhé a znovu rozhodl ve prospěch obžalovaného. Napoprvé zrušil muži dvanáctiletý trest za vraždu vynesený olomouckým krajským soudem.

Krajský soud pak napodruhé na základě vyjádření znalce, že požár v domě nemusel být založen úmyslně, Bučana poslal do vězení na tři a půl roku za těžké ublížení na zdraví. I přesto, že se podle soudce muž hasičům po jejich příjezdu k založení požáru přiznal.

Poté už se však ke své právně neuznatelné výpovědi nehlásil a záměrně založený požár popíral, soud tak jeho slova nemohl použít.

Z torza nebylo možné určit, jaká zranění napadení způsobilo

Znalecký posudek obžalovanému znovu pomohl i nyní, neboť se podle něj nepodařilo prokázat ani to, že Bučan svému bytnému silnou ránou do hrudníku způsobil vážná zranění. Významnou roli hrálo torzo těla, které měli znalci k dispozici. Tomu hrudník chyběl a případná zranění tak nemohli přesně zjistit.

„Kromě rozsáhlých termických změn a toho, že jsme prokázali, že v době požáru žil, nebyli jsme schopni nalézt jednoznačné známky tupého násilí,“ řekl soudcům znalec Martin Dobiáš. Podle něj mohl razantní úder způsobit zlomeninu žeber a poškození orgánů, zároveň však nevyloučil, že mohlo jít jen o lehká poranění.

Bučanova obhájkyně Šárka Zapletalová rozsudek přivítala, ač původně navrhovala zproštění obžaloby.

„Od toho, jak to na začátku vypadalo hrozivě s tou právní kvalifikací, se kterou jsme od začátku nesouhlasili, jsem za to ráda, jak to dnes dopadlo. Možná nejsem zcela ztotožněna s výší trestu, podle mne je přísnější, než mohl být. Pokud jde ale o právní kvalifikaci, tak jednoznačná spokojenost,“ řekla.

Finální dvouletý trest si navíc muž již téměř celý odpykal ve vazbě, za tři týdny tak bude propuštěn na svobodu.

Když jsem do domu přišel, už hořelo, řekl obžalovaný u soudu

Dům začal v Lipové-lázních hořet předloni 24. března nedlouho před půlnocí. Osmatřicetiletý Bučan podle vyšetřovatelů předtím uvnitř po hádce napadl dvaašedesátiletého muže, u kterého šest let bydlel. Příčinou sporu byla ztracená poukázka na peníze, kterou od rána společně hledali.

Obžalovaný dříve u soudu vypověděl, že napadeného udeřil v reakci na sprosté nadávky, kterými ho bytný počastoval. Hádky dvojice byly časté a majitel domu požadoval, aby se jeho nájemník odstěhoval.

Nezaměstnaný Bučan řekl, že muž byl opilý a po úderu pěstí do hrudníku skuhral, avšak před jeho odchodem si zapálil cigaretu. Kromě toho vypověděl, že on sám po konfliktu odešel k sousedům a do domu se vrátil až pozdě večer ve chvíli, kdy už v něm hořelo. Když se na jeho hlasité volání zevnitř nikdo neozýval, tak požádal sousedku, aby zavolala hasiče.

Naopak podle prvotní obžaloby napadený po nejméně jednom silném úderu spadl z postele na zem, kde zůstal ležet a špatně dýchal. Bučan poté z domu odešel, později se ale vrátil a zjistil, že muž dýchá stále hůř. Poté položil do postele zapálené čajové svíčky a znovu odešel. Svíčky zažehly požár domu a bytný se udusil oxidem uhelnatým. Torzo jeho těla pak našli zasahující hasiči.

Bučan to odmítal. „Je mi líto, co se mu stalo. Ale nemám v tom požáru prsty,“ hájil se již dříve u soudu v době, kdy mu za vraždu hrozilo až 18 let vězení.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Fandové řvali: Dejte mu dýchnout! Alkohol vylučuji, brání se sudí Houdek

„Dejte mu dýchnout!“ skandovali na adresu hlavního rozhodčího Jiřího Houdka olomoučtí fanoušci při utkání první...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

Sražení dítěte naštvalo Droždín, chce okamžitě zvýšení bezpečnosti chodců

Lidem z olomoucké městské části Droždín došla trpělivost s nebezpečným provozem ve vsi. Poté, co zde nedávno auto...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Hledaní zloději se vrátili, ukradli další šperk před zraky prodavačky

V Olomouckém kraji se po několika měsících opět objevila dvojice zlodějů, která díky zručnosti a schopnosti odlákat...

Plány na průmyslovou zónu u Přerova dává stát k ledu, zájemce přitom má

Zpátky v bodě nula jsou po čtyřech letech příprav plány na vybudování strategické průmyslové zóny na letišti v...

Jesenické skiareály sází na lyžování před otvíračkou či lepší děla i zázemí

Jesenické skiareály už přezbrojují na zimu a chystají řadu novinek. Třeba jízdu na nové dvousedačkové lanovce na...

Úřady se dál přou o vyšachování sousedů při stavbě vily, už je téměř hotová

V úřední přetahovanou se změnil spor o mohutnou betonovou stavbu na kraji Prostějova, kterou buduje spolumajitel místní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz