Z vraždy požárem zbylo napadení, odsouzený muž vyjde z vězení už za měsíc

  12:44aktualizováno  12:44
Ani vražda, ani těžké ublížení na zdraví, ale jen ublížení na zdraví. Tak zní po sérii verdiktů provinění Reného Bučana, který stanul před soudy kvůli smrti svého domácího v hořícím domě v Lipové-lázních na Jesenicku. Čelil obžalobě, že muže zbil a nechal uhořet. Místo prvotního dvanáctiletého trestu nakonec dostal dva roky.

René Bučan u olomouckého vrchního soudu, který ho potrestal dvouletým trestem za napadení. Původně přitom čelil obžalobě z vraždy, při níž podle vyšetřovatelů napadl svého bytného a pak ho nechal v domě, který zapálil. | foto: Luděk Peřina, ČTK

V případu sehrál nakonec klíčovou roli nedostatek důkazů, kvůli které soudy dvakrát změnily právní kvalifikaci na výrazně mírnější.

„Sazba je kvůli změněné právní kvalifikaci ve prospěch obžalovaného od šesti měsíců do tří let. Zdejší soud si je vědom, že nejde o dramatický útok, přihlédli jsme však k trestní minulosti obžalovaného. Uložený trest nad polovinou trestní sazby je namístě,“ uvedl předseda senátu Pavel Göth.

Odvolací vrchní soud rozhodoval v kauze už podruhé a znovu rozhodl ve prospěch obžalovaného. Napoprvé zrušil muži dvanáctiletý trest za vraždu vynesený olomouckým krajským soudem.

Krajský soud pak napodruhé na základě vyjádření znalce, že požár v domě nemusel být založen úmyslně, Bučana poslal do vězení na tři a půl roku za těžké ublížení na zdraví. I přesto, že se podle soudce muž hasičům po jejich příjezdu k založení požáru přiznal.

Poté už se však ke své právně neuznatelné výpovědi nehlásil a záměrně založený požár popíral, soud tak jeho slova nemohl použít.

Z torza nebylo možné určit, jaká zranění napadení způsobilo

Znalecký posudek obžalovanému znovu pomohl i nyní, neboť se podle něj nepodařilo prokázat ani to, že Bučan svému bytnému silnou ránou do hrudníku způsobil vážná zranění. Významnou roli hrálo torzo těla, které měli znalci k dispozici. Tomu hrudník chyběl a případná zranění tak nemohli přesně zjistit.

„Kromě rozsáhlých termických změn a toho, že jsme prokázali, že v době požáru žil, nebyli jsme schopni nalézt jednoznačné známky tupého násilí,“ řekl soudcům znalec Martin Dobiáš. Podle něj mohl razantní úder způsobit zlomeninu žeber a poškození orgánů, zároveň však nevyloučil, že mohlo jít jen o lehká poranění.

Bučanova obhájkyně Šárka Zapletalová rozsudek přivítala, ač původně navrhovala zproštění obžaloby.

„Od toho, jak to na začátku vypadalo hrozivě s tou právní kvalifikací, se kterou jsme od začátku nesouhlasili, jsem za to ráda, jak to dnes dopadlo. Možná nejsem zcela ztotožněna s výší trestu, podle mne je přísnější, než mohl být. Pokud jde ale o právní kvalifikaci, tak jednoznačná spokojenost,“ řekla.

Finální dvouletý trest si navíc muž již téměř celý odpykal ve vazbě, za tři týdny tak bude propuštěn na svobodu.

Když jsem do domu přišel, už hořelo, řekl obžalovaný u soudu

Dům začal v Lipové-lázních hořet předloni 24. března nedlouho před půlnocí. Osmatřicetiletý Bučan podle vyšetřovatelů předtím uvnitř po hádce napadl dvaašedesátiletého muže, u kterého šest let bydlel. Příčinou sporu byla ztracená poukázka na peníze, kterou od rána společně hledali.

Obžalovaný dříve u soudu vypověděl, že napadeného udeřil v reakci na sprosté nadávky, kterými ho bytný počastoval. Hádky dvojice byly časté a majitel domu požadoval, aby se jeho nájemník odstěhoval.

Nezaměstnaný Bučan řekl, že muž byl opilý a po úderu pěstí do hrudníku skuhral, avšak před jeho odchodem si zapálil cigaretu. Kromě toho vypověděl, že on sám po konfliktu odešel k sousedům a do domu se vrátil až pozdě večer ve chvíli, kdy už v něm hořelo. Když se na jeho hlasité volání zevnitř nikdo neozýval, tak požádal sousedku, aby zavolala hasiče.

Naopak podle prvotní obžaloby napadený po nejméně jednom silném úderu spadl z postele na zem, kde zůstal ležet a špatně dýchal. Bučan poté z domu odešel, později se ale vrátil a zjistil, že muž dýchá stále hůř. Poté položil do postele zapálené čajové svíčky a znovu odešel. Svíčky zažehly požár domu a bytný se udusil oxidem uhelnatým. Torzo jeho těla pak našli zasahující hasiči.

Bučan to odmítal. „Je mi líto, co se mu stalo. Ale nemám v tom požáru prsty,“ hájil se již dříve u soudu v době, kdy mu za vraždu hrozilo až 18 let vězení.

Autoři: ,

Nejčtenější

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Vlaky v Olomouckém kraji srazily a zabily dva lidi

Ilustrační snímek

Dva lidé zemřeli dnes dopoledne v Olomouckém kraji po srážce s vlaky. Neštěstí se stala v Hranicích na Přerovsku a...

Další miliony pro firmu bosse Černoška. Na propagaci ji najal i Prostějov

Slavnostního otevření Národního sportovního centra v Prostějově se zúčastnil i...

Agentura TK Plus sportovního bosse Miroslava Černoška získala na střední Moravě monopol na marketingové služby pro...

Řidička při objíždění tatry přehlédla čtyřmetrový výkop a sjela do něj

Řidička na Prostějovsku přehlédla čtyřmetrový neoznačený výkop sjela do něj s...

Řidička na Prostějovsku chtěla objet nákladní vůz, nevšimla si ovšem, že auto stojí na stavbě vedle hlubokého výkopu. S...

Náhlý konec poradce z ANO komplikuje Olomouci reformu městských firem

Martin Itterheim přes 20 let spolupracoval s nynějším brněnským primátorem...

Olomoucká radnice, která dokončuje změnu systému řízení městských společností, si k tomu jako poradce platila...

Další z rubriky

Mobil si kvůli chatování vynutil nožem mladý recidivista, je ve vazbě

Ilustrační snímek

Přerovským policistům se podařilo dopadnout mladého lupiče, který v polovině března v jedné z ulic požádal...

Stavba východního obchvatu Olomouce začne nejdřív za šest let

Pohled na poutní cestu lemovanou historickou alejí, která vede z Olomouce k...

Roky vyhlížený obchvat Olomouce, jenž obyvatelům na východním okraji města uleví od aut a kolon, se měl začít budovat...

Řidička při objíždění tatry přehlédla čtyřmetrový výkop a sjela do něj

Řidička na Prostějovsku přehlédla čtyřmetrový neoznačený výkop sjela do něj s...

Řidička na Prostějovsku chtěla objet nákladní vůz, nevšimla si ovšem, že auto stojí na stavbě vedle hlubokého výkopu. S...

Najdete na iDNES.cz