Ostravský správce skladů lihové mafie dostal 9 let, olomoucký trestu unikl

  9:13aktualizováno  13:01
Olomoucký krajský soud rozhodl o obžalobě posledních dvou mužů z hlavní větve kauzy lihové mafie Radka Březiny. Ivana Kováříka, správce ostravského areálu, který lihový boss pro své ilegální obchody používal, poslal do vězení na devět let a dva měsíce. Tomáše Pantlíka, který se staral o sklad v Olomouci, naopak obžaloby zprostil.

Ivan Kovářík (vpravo) a Tomáš Pantlík (třetí zprava) čelí u olomouckého krajského soudu obžalobě z napomáhání lihové mafii Radka Březiny. Kovařík byl správcem skladu v Ostravě, Pantlík v Olomouci. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Pan Kovářik od samého počátku patřil do té skupiny pachatelů, kteří tu trestnou činnost rozjížděli,“ uvedl ve zdůvodnění rozhodnutí soudce Eduard Ondrášek s tím, že Kovářik musel být podle soudce nepochybně vědom toho, co se ve skladech děje.

„Pantlík nejednal v úmyslu spáchat trestný čin. Ne že by nebyla smlouva, ne že by nedošlo k pokusu vylít líh. Ne, že by se skutek nestal, ale není to trestné,“ vysvětlil pak zprošťující verdikt nad druhým mužem.

Ivan Kovářík, pro kterého žalobce žádal devět let a devět měsíců měsíců vězení, měl podle obžaloby na starosti ostravské sklady, kam nechal Březina navážet nelegální líh. Kovářík o tom podle státního zástupce Miroslava Stokláska věděl a podílel se na nelegálních aktivitách Březinovy mafie.

Potrestán by navíc měl být i za starší část kauzy - čištění lihu v Ostravě v letech 1998 až 2001, který měl poté sloužit k nelegální výrobě alkoholu.

Černý líh mafie v Olomouci nakonec vypustila do kanalizace

Rozsudek zatím není pravomocný, žalobce má výhrady proti osvobození Pantlíka.

„Pokud jde o pana Pantlíka, musím říct, že jeho role byla v podstatě okrajová a došlo i z mé strany ke korekci právní kvalifikace. Nemohu ale souhlasit s tím, že by jeho chování bylo zcela beztrestné,“ shrnul žalobce, který se na místě proti rozsudku odvolal. Pro správce olomouckého skladu navrhoval tříletý trest, případně s ohledem na délku řízení podmínku.

Velkou roli hrálo mimo jiné to, že Pantlík nakonec není považován za člena organizované zločinecké skupiny v čele s Radkem Březinou.

Podle žalobce se nicméně snažil zakrýt její nelegální aktivity. Obžalovaný byl z toho, že se snažil 25. a 26. září 2012, když policisté našli v bývalých olomouckých sladovnách sklad mafie, zmást policii fiktivní nájemní smlouvou a poté se snažil oddálit otevření skladu, aby umožnil zametení stop.

Také na základě Březinových pokynů v noci na 26. září hlídal před areálem, ve kterém se ostatní obžalovaní snažili nelegální líh zlikvidovat.

Březinova kauza zaměstnává policii a žalobce už od podzimu 2012, kdy se v souvislosti s metylalkoholovou aférou zaměřili na nelegální výrobny lihovin.

Hlavní větev takzvané lihové mafie v čele s Březinou byla pravomocně odsouzena v červnu 2017. Nejvyšší trest dostal Březina, za daňový únik 5,6 miliardy korun si odpykává třináct let vězení. Případy Kováříka a Pantlíka ale posléze vrchní soud vrátil zpět ke krajskému soudu k novému posouzení.

Autor:
  • Nejčtenější

Pěstitel léčebného konopí Dvořák je ve vazbě, mířil do USA žádat o azyl

Jeden z nejznámějších tuzemských propagátorů léčebného konopí Dušan Dvořák z Prostějovska skončil ve vazbě, neboť se...

Mluvit se má o svobodě, ne o Babišovi. Přerov omezil projevy na oslavách

Vedení přerovské radnice rozhodlo, že na oslavách 30 let od sametové revoluce vystoupí jen dva řečníci včetně...

Niki, běda ti, jestli tě po středě nachytám v baru! říkával mu Brückner

Karel Brückner si vezme zlobivou hvězdu Vladislava Laudu po tréninku olomouckých fotbalistů stranou: „Niki, běda ti,...

Jágr: Když chceš něco dokázat, musíš jít tou nejtěžší cestou

Jaromír Jágr oslavil 17. listopad stylově, výhrou s Kladnem v Olomouci. A pak připomněl, že jen díky pádu režimu mohl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Bůh Karel! Kdyby nebylo Brücknera, nic bych neměl, říká jeho bývalý šéf

Ke středečním 80. narozeninám mu přinese originální obraz. Ale jak originální byl Karel Brückner? Vypráví jeho přítel a...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Prostějov vrátí důstojnost židovskému hřbitovu, kde lidé dříve venčili psy

Představitelé prostějovské radnice se 14. listopadu dohodli se zástupci židovských obcí na rehabilitaci starého...

Zeď z krabic připomněla v Olomouci revoluční bariéru mezi lidmi a komunisty

Po třiceti letech vyrostla u olomoucké právnické fakulty opět zeď z kartonových krabic popsaných různými hesly a...

Hrstka studentů šla proti nám, vzpomíná účastník olomouckého Listopadu

V listopadu 1989 se Martin Fafejta coby student v Olomouci zapojil do sametové revoluce. Proti totalitě ale nepracoval...

Buď nejsou, nebo jsou drahé. Dodavatelské firmy shánějí obce jen obtížně

Doslova hon na dodavatelské firmy pořádají v současnosti obce na Jesenicku. Chybějící konkurence na severu Olomouckého...

Najdete na iDNES.cz