Do měst a vesnic se vrátil zápach, lidé opět topí vším včetně odpadků

  9:39aktualizováno  9:39
Nejen zima a podzimní plískanice, ale také zápach a tmavý štiplavý kouř. Příchod chladnějšího počasí na mnoha místech Olomouckého kraje doprovází nešvar v podobě topení nekvalitními palivy či dokonce odpady. Radnice proti tomu mnoho nezmohou.
S příchodem zimy se vrátil do měst a hlavně na vesnice problém lidmi, kteří si ve svých domech topí nekvalitními palivy nebo rovnou odpady. (Ilustrační snímek)

S příchodem zimy se vrátil do měst a hlavně na vesnice problém lidmi, kteří si ve svých domech topí nekvalitními palivy nebo rovnou odpady. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

"Pokud jsou hlášeny na odbor životního prostředí stížnosti od lidí z okolí, kde se problém vyskytuje, pracovníci odboru mohou jít objekt vizuálně zkontrolovat a majitele pouze upozornit. Majitel však není povinen je na svůj pozemek pustit a ani brát jejich upozornění v potaz," popsala mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková.

Například v Hranicích se tak zaměřili především na prevenci. "Pravidelně apelujeme na občany prostřednictvím tiskovin, městské televize nebo internetových stránek, že pálením nekvalitních paliv a odpadů škodí nejen ostatním, ale i sami sobě. Situace se přece jen zlepšila," řekl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Jednotlivé případy spalování nekvalitního paliva většinou končí ve ztracenu. "Legislativa nedává účinné nástroje ke kontrole a motivaci provozovatelů lokálních topenišť," poukázala Jitka Pudelová z odboru životního prostředí olomouckého magistrátu.

Lidé se v poslední době vracejí k pevným palivům i kvůli vysoké ceně zemního plynu.

"Stěžejním pro kvalitu ovzduší zůstává fakt, že kotle na uhlí jsou velmi snadno využitelné - či přesněji zneužitelné - ke spálení všeho, co hoří, včetně odpadů," vysvětlila Pudelová.

Snaha o trest nezabrala, pomohlo až starostovo domlouvání

Podobně jako v Hranicích také v Zábřehu pomáhá spíš přesvědčování.

"Měli jsme roky problémy s majitelem domku u sídliště. Ten topil vším možným a otravoval lidem ovzduší. Snaha potrestat ho se míjela účinkem," popsal starosta Karel Crhonek. Sám tak zkusil jinou cestu.

"Vysvětlil jsem mu, jak nebezpečné zplodiny vypouští a jak nebezpečné může být také zanesení komína vzhledem k riziku požáru. Doporučil jsem mu, kde sežene levné palivové dříví. Nakonec slíbil, že půjde do sebe, a zatím slib dodržuje," řekl Crhonek.

Nejhorší situace bývá v malých obcích. Třeba v Uhelné na Jesenicku však problém vyřešili.

"Nabídli jsme lidem levně zbytky dřeva po těžbě v obecním lese a oni toho opravdu využívají. Už se nesetkávám s tím, že by někdo pálil odpadky," řekl starosta Ludvík Juřík.

K měření slouží nová stupnice, podle některých je nepoužitelná

Jinde však zatím nepomohl ani nový zákon o ochraně ovzduší, který platí od září. "Stanovuje povinnost dodržování přípustné tmavosti kouře. Vyjadřuje se ve stupních podle Ringelmanna," uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

"Kouř nesmí být tmavší než 2. stupeň. Je nutné, aby obecní úřad měl stupnici tmavosti kouře. Rovněž je důležité, aby při měření byl svědek a byl vypracován protokol z měření," dodal.

Například zábřežská radnice si sice stupnici koupila, ale nepoužívá ji. "Na podmínky lokálního vytápění je nepoužitelná. Navíc takový kouř musí unikat delší dobu. A problém je i se svědkem, který by se na protokol podepsal. Lidé si nechtějí dělat problémy," řekl starosta Crhonek.

Za přestupky lidem hrozí desetitisícové pokuty, jenže úřady upozorňují, že je to jen teorie. A přísnější režim topenišť je otázkou budoucnosti. Kontroly kotlů totiž budou až od roku 2017 a nové kotle s přísnějšími emisemi si musí lidé opatřit do deseti let od platnosti nového zákona, tedy do září 2022.

Nejčtenější

Neznačený kraj sjezdovky, pozdní příjezd sanitky. Úraz lyžařky provází spory

Ilustrační snímek

Nepříjemnou pacientskou zkušenost má za sebou zdravotní sestra šumperské záchranky. Na lyžích si poranila páteř, přesto...

Grafik vrátil čas. Vytvořil „snímek“ Keltů na skále, na níž dnes stojí Olomouc

Snímek zobrazující skálu, na níž dnes stojí historické centrum Olomouce....

Přes objektiv se olomoucký fotograf a grafik Michal Botek dokázal podívat do dávné minulosti města. Po týdnech příprav...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Legenda Brückner: Nikdy jsem nevedl hráče k nefér chování a simulování

LEGENDA. Karel Brückner převzal Evropskou cenu Fair Play s názvem „Spirit of...

Obřadní síň olomoucké radnice zaplnili sportovci a vestoje dlouho, předlouho aplaudovali bělovlasému muži, který vše...

Čecha postihla v Anglii mrtvice, pomoc mu zajistila linka 112 z Olomouce

Operátor olomouckého operačního střediska tísňové linky 112 a 150 Martin...

Poskytnutí pomoci přes půl Evropy zvládlo v uplynulých dnech operační středisko tísňové linky 112 z Olomouce. Díky ní...

Další z rubriky

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Boj o krevní plazmu. O dárce se v šumperské nemocnici přetahují dvě centra

Ilustrační snímek

V neobvyklé pozici se ocitli dárci plazmy v šumperské nemocnici. Od pátku zde totiž fungují hned dvě odběrová centra....

Restaurátoři vrátili cenné obrazy v čase, vypadají jako v půlce 18. století

Srovnání ukazuje, jak se restaurátorům podařilo oživit více než 250 let staré...

Přes osm let zabrala restaurátorům záchrana jednoho z největších obrazových souborů křížové cesty v Česku. Teď je...

Najdete na iDNES.cz