Do jordánského hlavního města Ammánu odletěli specialisté na úrazovou chirurgii Jaromír Freiwald a Petr Špiroch společně s fyzioterapeutkou rehabilitačního oddělení olomoucké nemocnice Renatou Coufalovou. Pomáhat budou v nemocnici Palestine Hospital, kde už před rokem ve stejné roli působili.
Mají tedy už zkušenosti s odlišnostmi jak ve vybavení, tak i ve zvyklostech a postupech.
„Vybavením jsou tamní zdravotnická zařízení zhruba na stejné úrovni jako menší české nemocnice před patnácti nebo dvaceti lety. Z našeho pohledu také v arabském světě příliš neřeší čas, narážíme tak na nedochvilnost, organizační chaos při přijímání pacientů nebo velké časové prostoje mezi jednotlivými operačními výkony,“ popsal Jaromír Freiwald.
Tříčlenný zdravotnický tým zůstane v Jordánsku do konce března, na pomoc syrským uprchlíkům bude mít pět dní.
„Budeme se věnovat akutním úrazům, ale i starším zraněním, která už byla dříve někde nějak ošetřena, ale výsledek není dobrý. V tamních podmínkách budeme schopni provést tak dvě nebo tři operace denně,“ nastínil Freiwald.
„Navazovat potom bude péče naší kolegyně fyzioterapeutky, která se musí vyrovnat s tamními zvyklostmi stonat mimo nemocniční lůžko v kruhu rodiny. Bude s pacienty v nemocnici pracovat na jejich rehabilitaci a učit je, jak v ní pokračovat i mimo zdravotnické zařízení, aby efekt naší léčby byl co nejlepší,“ dodal.
Olomoučtí lékaři pomáhali i v Iráku nedaleko frontové linie
Oba lékaři mají zkušenosti i z jiných zahraničních misí, na přelomu loňského října a listopadu byli také ve dvou iráckých nemocnicích a působili jen necelých 40 kilometrů od Mosulu, kde probíhají těžké boje.
„Reálné nebezpečí tam nehrozí, ale strach z té blízkosti frontové linie tam byl. Když může i v Evropě někdo vběhnout kamkoliv s výbušninou, proč by to nemohl udělat právě tam,“ popsal Petr Špiroch.
Podle dvojice špičkových chirurgů je medicínská pomoc přímo v zemích, kde se uprchlíci postižení válkou nachází, nejlepší volbou.
„Je to racionálnější a účelnější, než poraněné importovat do Evropy a léčit je u nás. I v našich podmínkách by léčba řady těchto lidí trvala půl roku i déle. Většina z nich do Evropy ani nechce, chtějí se po válce vrátit zpět do své vlasti. Velké jsou také kulturní rozdíly,“ uvedl Freiwald.
Fakultní nemocnice Olomouc vyslala své lékaře na zahraniční pomoc už počtvrté během posledního roku a půl, do Jordánska poprvé vyjeli v září 2015, kdy na Blízký východ odletěl pětičlenný tým.
Pomoc zraněným civilistům je součástí vládního zdravotně humanitárního programu Medevac, který se zaměřuje na poskytování lékařské péče zranitelným skupinám obyvatel v regionech zasažených humanitární krizí či přírodní katastrofou nebo v místech, kde není dostupná specializovaná odborná péče.
Léčba je poskytována zdarma a výhradně civilistům, kteří se nacházejí ve vážném zdravotním stavu, nebo jim jejich zdravotní stav neumožňuje vést důstojný život.