Jeseník překvapil, město po letech odchází z lázeňského sdružení

  16:49aktualizováno  16:49
Sdružení lázeňských míst ČR jako nezbytný prostředník a partner hájící zájmy lázeňství a z pohledu cestovního ruchu prestižní záležitost, nebo zbytečnost, která městu nic nepřináší? Jeseník, který léta patřil mezi 36 členů SLM, ze spolku nyní vystoupil.

Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku. | foto: J.A.Talskýpro iDNES.cz

Rozhodli o tom těsnou většinou jeseničtí zastupitelé.

„Sdružení vyprodukovalo mobilní aplikaci, která nenabízí vůbec nic. Za mě jsou to vyhozené peníze. Pečlivě jsem si také prošel web a Facebook Jedeme do lázní a mohu říct, že něco tak bezobsažného, neprofesionálního a neaktuálního se jen tak nevidí,“ argumentoval jesenický místostarosta Tomáš Vlazlo (Jeseník srdcem).

„Příspěvek 27 tisíc korun ročně sice není nic, co by město neuneslo, ale dost tím trpí teze, že jde o prestižní spolek,“ dodal.

Proti členství v SLM byla i starostka Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem). „Přijde mi postavené na hlavu, abychom tam dávali 27 tisíc ročně a ještě je prosili, aby něco dělali. Tohle ale není nic proti našim lázním. Město je bude i nadále podporovat,“ uvedla.

Bývalý starosta Petr Procházka (ODS) připomněl, že už před sedmi lety navrhoval, aby Jeseník ze spolku vystoupil, protože členství je pouze formální a nemá pro město žádný přínos.

„Názor jsem nezměnil, protože se nezměnila ani práce Sdružení lázeňských míst,“ řekl. Zatímco tehdy však byla většina zastupitelů proti, nyní vystoupení Jeseníku ze sdružení odhlasovali.

SLM však mělo mezi zastupiteli i zastánce, kteří upozorňovali na to, že by bylo dobré ve sdružení setrvat a pokusit se o jeho změnu.

„Neměli bychom vystupovat. Pokud jsme jako město nespokojeni s fungováním sdružení, měli bychom říct s čím konkrétně a aktivně se podílet na změnách, aby vše fungovalo tak, jak si představujeme,“ míní Tibor Macík (Pro Jeseník).

„Připadá mi jako nešťastné vystupovat ze sdružení, kde jsou víceméně všechna lázeňská místa v republice,“ přidal místostarosta Jeseníku Václav Urban (Pro Jeseník).

Není to prozíravé, kritizují krok ostatní lázeňská města

Na rozdíl od Jeseníku další lázeňská města Olomouckého kraje v SLM zůstávají. Včetně sousední Lipové-lázní.

„Činnost sdružení možná není navenek tak intenzivní a řada věcí se dá kritizovat, ale dělá hodně užitečné práce, především vzhledem ke státním orgánům. Vždyť svým tlakem přispělo ke zmírnění úhradové vyhlášky, která lázně poškozovala,“ upozornil starosta Lipové-lázní Lubomír Žmolík (ODS).

Že není prozíravé sdružení opouštět, si myslí i starosta Skalky na Prostějovsku, kde jsou jedny z nejmenších lázní v republice.

„Členství je pro nás velmi užitečné. Chyby a nedostatky je třeba řešit na půdě sdružení, a ne z něj vystupovat,“ míní Antonín Frgal.

Rozhodnutí Jeseníku kritizuje i Sdružení cestovního ruchu Jeseníky. „Lázně jsou elementem, který výrazně přispívá k rozvoji cestovního ruchu v Jeseníkách. Jelikož jde o lázeňské místo, je členství ve sdružení lázeňských míst i z pohledu cestovního ruchu klíčové. Město si bohužel nevyhodnotilo strategickou stránku svého kroku,“ je přesvědčený šéf Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáš Rak.

Dlouholetý šéf SLM Petr Kulhánek poslal před klíčovým hlasováním vedení Jeseníku dopis, ve kterém se ho snažil přesvědčit, aby pro vystoupení ze SLM nehlasovalo.

„Bohužel se to nepodařilo. Ale je to rozhodnutí zastupitelstva a nezbývá než ho respektovat,“ řekl Kulhánek.

Šéf SLM: Přidanou hodnotu má

On sám náplň SLM obhajuje a je přesvědčený o jeho přínosu pro lázeňská města.

„SLM je v dnešní době respektovaným partnerem pro státní instituce při projednávání jakékoliv problematiky týkající se lázeňství. Je také blízkým partnerem Svazu léčebných lázní, který naopak sdružuje lázeňské společnosti,“ tvrdí Kulhánek.

Podle něj se klíčová role SLM ukazuje v mezních situacích, jako právě při nedávné krizi, kdy v důsledku úsporných opatření chtěl stát redukovat úhrady za pacienty.

„Také naše spojené síly pomohly ke zvratu a k tomu, že dnes lázeňství jen nepřežívá, ale má šanci se dále rozvíjet. Situace se může opakovat a bude pak opět na naší jednotě a argumentační síle, aby lázeňství v České republice zůstalo výstavním odvětvím, jak je tomu dnes,“ říká Kulhánek.

Sdružení podle něj rovněž pomáhá svým členům zpracovávat novodobé lázeňské statuty, které vyžaduje ministerstvo zdravotnictví.

„SLM je pro ministerstvo partnerem, stejně jako pro Český inspektorát lázní, se kterým řeší zejména problematiku přírodních léčivých zdrojů,“ uvedl Kulhánek, který SLM coby primátor Karlových Varů vedl osm let.

Protože svůj primátorský post neobhájil, bude příští rok v lednu zvolen nový předseda. „Za osm let práce ve sdružení jsem přesvědčen, že pro své členy přidanou hodnotu má a naše sounáležitost dělá ze SLM silného partnera hájícího zájmy lázeňství a pečujícího o jeho rozvoj,“ uzavřel.

Nejčtenější

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Vondroušová i Muchová dominovaly, Češky v baráži Fed Cupu drtí Kanadu

Markéta Vondroušová slaví s týmovými kolegyněmi druhou výhru Česka v fedcupové...

České tenistky míří za vítězstvím v baráži Fed Cupu s Kanadou, v sobotních dvouhrách neztratily ani set a vedou 2:0....

Vlaky v Olomouckém kraji srazily a zabily dva lidi

Ilustrační snímek

Dva lidé zemřeli dnes dopoledne v Olomouckém kraji po srážce s vlaky. Neštěstí se stala v Hranicích na Přerovsku a...

Nejrychlejší cesta k záchraně. Tenistky zvládly baráž Fed Cupu s Kanadou

RADOST. Týmová jednička Markéta Vondorušová zajistila Češkám třetí bod a...

Rychleji už to snad ani nešlo. České tenistky jasně přehrály v baráži Fed Cupu kanadské reprezentantky 4:0. Rozhodující...

Třetí bod a pak Šafářová? Rád bych ji na kurtu viděl, přiznal Pála

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála hovoří s Karolínou Muchovou během...

Sobotní vystoupení svých svěřenkyň sledoval kapitán fedcupového týmu Petr Pála s potěšením. Jak Karolína Muchová, tak...

Další z rubriky

Náhlý konec poradce z ANO komplikuje Olomouci reformu městských firem

Martin Itterheim přes 20 let spolupracoval s nynějším brněnským primátorem...

Olomoucká radnice, která dokončuje změnu systému řízení městských společností, si k tomu jako poradce platila...

Kůrovec mění v Jeseníkách oblíbenou turistickou trasu k jezírkům na Rejvízu

Kvůli stromům poničeným kůrovcem musela být jedna ze dvou hlavních přístupových...

Jedna ze dvou hlavních přístupových tras k vyhledávaným mechovým jezírkům na Rejvízu v Jeseníkách už není taková, jak...

Kontroverzní návrh podoby SEFO je ze hry, hledání nové ale může trvat roky

Vizualizace podoby Středoevropského fóra jak ji pro olomoucké Muzeum umění...

Krize zažehnána, hlásá oficiální tisková zpráva k projektu Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Jak ale dokládá...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA CNC

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz