Pátek 25. září 2020, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. září 2020 Zlata

Prostějov chce zakázat vypouštění lampionů štěstí, obává se požárů

  16:52
Prostějovská radnice chce na území města zakázat vypouštění takzvaných lampionů štěstí. Opatření by bylo součástí vyhlášky o používání zábavní pyrotechniky a platilo by po celý rok. Radnice se totiž obává požárů, které by mohly nekontrolovatelně letící lampiony způsobit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zákaz již projednala městská rada a schválit ho musí ještě zastupitelstvo. Formálně půjde o změnu vyhlášky, kterou město reguluje používání zábavní pyrotechniky na veřejných prostranstvích.

„Důvodem změny je to, že čínské lampiony štěstí se po vypuštění pohybují nekontrolovaně a jejich pohyb je ovlivněn pouze povětrnostními vlivy, nikoliv vůlí osoby, která takový lampion vypustila,“ vysvětlil primátor Prostějova František Jura.

Podle něj bude zákaz platit na celé území města. „Změna spočívá v tom, že do původní vyhlášky o regulaci používání zábavní pyrotechniky bude zakotven zákaz vypouštění lampionů štěstí. Tento zákaz bude platit bez výjimky po celý rok,“ dodal primátor.

Podle vyhlášky bude za lampion štěstí považován každý balon nebo podobný předmět s hořákem schopný zachytit a po určitou dobu udržet zahřátý vzduch nebo horké spaliny. Balon je určený k neřízenému vypuštění do volného prostředí.

Zákaz vypouštění lampionů štěstí na začátku letošního roku schválilo například pražské zastupitelstvo. Od loňska nelze tyto lampiony vypouštět také například v Liberci.

Lampiony štěstí v minulosti způsobily několik požárů. V zoologické zahradě v německém Krefeldu letos vzplál pavilon opic. Při požáru, který zavinil lampion, uhynulo více než třicet zvířat.

Od lampionu v roce 2018 vzplál a zcela vyhořel jeden z pavilonů kongresového centra v brazilském Riu de Janeiru. O pět let dříve lampion zapálil továrnu na zpracování plastů v Anglii. Škoda byla vyčíslena na šest milionů liber.

Požár pavilonu opic v německém Krefeldu, který způsobil lampion štěstí

1. ledna 2020

Autoři: ,

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...