Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. května 2022 Viola

Stroje při kácení kvůli kůrovci devastují lesní cesty, trpí tím i turisté

  4:53
Místo pěšiny vyjeté hluboké koleje od těžké techniky. Takový obrázek se čím dál častěji naskýtá v lesích Olomouckého kraje kvůli plošnému kácení stromů napadených kůrovcem. V lesních cestách, včetně těch značených jako turistické, vznikají i desítky centimetrů hluboké koleje. Po dešti se promění v močál.

ilustrační snímek | foto: Hnutí Duha a Společnost přátel Jeseníků

V Olomouckém kraji jsou tisíce kilometrů lesních cest a značná část z nich je opatřena turistickým značením. Zvláště v době koronavirových omezení je přitom vycházka do lesa jednou z mála možností venkovního trávení volného času, turisté tak vnímají jejich stav velmi citlivě.

„Když musíme po kalamitní těžbě dřeva měnit trasu, je to velmi složité, protože ne každý majitel lesa dnes souhlasí s tím, aby mu přes les vedla značená trasa,“ sdělil předseda Klubu Českých turistů Olomouckého kraje Rostislav Klemeš.

Kritizované kácení

Podle něj se stává, že vyjeté koleje a rýhy komplikují turistiku delší dobu, a to i v turisticky frekventovaných oblastech.

„To není dobré už proto, že turisté rozbité místo obcházejí a leckdy šlapou i tam, kde to není z pohledu ochrany přírody žádoucí. Proto je dobré, aby majitelé lesů opravili lesní cesty co nejdříve,“ vysvětlil Klemeš.

Lesníci: Cesty opravujeme co nejrychleji

Největší vlastníci lesů v regionu, jimiž jsou Lesy České republiky (LČR) a Arcibiskupské lesy a statky Olomouc, uvádějí, že se snaží poničené cesty opravovat co nejrychleji.

„Škodám na lesních cestách není možné zcela zabránit, protože doprava vytěženého dříví a přeprava těžké techniky je v době kůrovcové kalamity velmi intenzivní,“ uvedla mluvčí církevních lesů Dagmar Málková.

Lesníci z církevních lesů se podle ní snaží co nejrychleji a nejefektivněji kůrovcem napadené dříví dostat ven z lesa a zároveň zajistit, aby cesty byly dostatečně přístupné.

„Oprava lesních cest je proto jednou ze stálých priorit naší společnosti. Vypovídá o tom také fakt, že ročně opravíme v našich lesích stovky kilometrů lesních cest,“ doplnila Málková.

Lesy České republiky upozorňují, že lesnické práce jsou mnohem intenzivnější, než je obvyklé. Nejde jen o samotnou těžbu kalamitního dříví, ale také zalesňování obrovských ploch.

„Častý déšť půdu podmáčel, takže jsou patrné stopy po lesnické technice. Tomu se v lesích nevyhneme. Vše se samozřejmě snažíme uvést po ukončení těžby a obnově lesa co nejdříve do běžného stavu,“ říká mluvčí LČR Eva Jouklová.

Ochranáři radí počkat na vyschnutí

Rozbité lesní cesty dělají vrásky i ekologům ze Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky (CHKOJ).

„Pokud při těžbě dojde ke vzniku hlubších kolejí či erozních rýh, řešíme to s příslušným vlastníkem prakticky okamžitě,“ sdělil Miroslav Havira ze Správy CHKOJ.

Podle něj mají státní lesy ošetřeno smluvně s těžaři, že v chráněné oblasti musí po ukončení prací uvést danou komunikaci do původního stavu. Pokud je nepříznivé počasí, jsou podle Haviry poškozené lesní cesty opravovány i vícekrát v průběhu těžby ve snaze zabránit erozi a škodám na majetku.

18. října 2019

Dobrovolní ochránci přírody jsou ke stavu cest výrazně kritičtější. „Lesní cesty v Jeseníkách jsou poničené i výrazně déle, než je nezbytně nutné. Evidentní to bylo třeba v oblasti Rabštejna nebo Kobrštejna v Jeseníkách,“ argumentuje předseda Společnosti přátel Jeseníky Ondřej Bačík.

I proto dobrovolní ochranáři apelují na lesníky, aby při těžbě brali víc v potaz počasí a citlivěji vybírali techniku, kterou použijí.

„Nezpochybňujeme nutnost zásahů i ve druhé a třetí zóně chráněné krajinné oblasti Jeseníky, ale je zbytečné, aby vznikaly půlmetrové i hlubší erozní rýhy a koleje. Škody na lesních cestách se dají do značné míry eliminovat,“ míní Bačík.

Podle něj je potřeba, aby lesníci nevyjížděli do podmáčeného terénu a počkali, až aspoň zčásti vyschne.

„Pokud se bude svážet dřevo po alespoň trochu vyschlých cestách, tak nevzniknou rýhy hluboké půl metru, ale jen deseti až dvaceticentimetrové. To je velmi významné i pro přírodu, která tak netrpí. A co se týká té nejtěžší techniky, tak jsou místa, kde by ty nejtěžší stroje neměly být vůbec nasazovány, jako například v oblasti Rejvízu,“ vysvětlil Bačík.

  • Nejčtenější

Bývalý ligový brankář Šustr tragicky zahynul. Chytal za Olomouc či Brno

České fotbalové prostředí truchlí nad tragickou smrtí jednatřicetiletého brankáře Martina Šustra. Odchovanec Boskovic,...

Podezřelý z loupeže v herně si odseděl už 48 let, obsluhu střelil do hlavy

Olomoučtí kriminalisté zveřejnili podrobnosti k pátečnímu loupežnému přepadení v tamní herně. Obvinili z něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sucho děsí zemědělce, první obec v kraji zakázala zalévání a plnění bazénů

Zima se přelila do horkého jara, navíc velmi málo prší. První obec v Olomouckém kraji už vydala zákaz napouštění bazénů...

Muž napadl a těžce zranil pracovnici herny, po rozsáhlém pátrání ho zadrželi

Z pokusu o vraždu obvinili v sobotu kriminalisté třiasedmdesátiletého muže, který v pátek večer napadl a těžce zranil...

Otevření důležité křižovatky v Olomouci uleví objízdným trasám

O něco snadněji projedou od příštího pondělí řidiči i cestující v autobusech kolem stavby dalšího úseku tramvajové...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Podnapilý cyklista vjel na závodišti do skupinky dětí, jedno je v nemocnici

Do skupinky dětí vjel v areálu takzvané Přerovské rokle devatenáctiletý mladík na kole. Dvě děti srazil, jedno zranil....

V Olomouci chodí lidé víc než v Brně a Praze. Infrastruktura ale pěším moc nepřeje

Premium Nejčastějším způsobem dopravy lidí z Olomouce je chůze, vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky nyní zveřejnila zdejší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podezřelý z loupeže v herně si odseděl už 48 let, obsluhu střelil do hlavy

Olomoučtí kriminalisté zveřejnili podrobnosti k pátečnímu loupežnému přepadení v tamní herně. Obvinili z něj...

Olomouckým kardiologům nově slouží nejmodernější sály Česka za sto milionů

Zkrácení délky operací, nižší vystavení radiaci, vyšší bezpečnost a větší přesnost. To vše přináší zdravotníkům i...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...