Konflikt mezi dvěma znepřátelenými motorkářskými kluby, jenž skončil střelbou, se v Libině na Šumpersku odehrál v objektu bývalé prodejny.

Konflikt mezi dvěma znepřátelenými motorkářskými kluby, jenž skončil střelbou, se v Libině na Šumpersku odehrál v objektu bývalé prodejny. | foto: ČTK

KRIMIPOMNÍČKY: Vraha viděly desítky motorkářů, policii jeho jméno tají

  • 115
Byl to zločin, který viděly desítky svědků a jehož výsledkem byl jeden mrtvý a dva postřelení. Přesto policii vrah dodnes uniká, neboť střet dvou motorkářských gangů v Libině na Šumpersku z října 2013 obestřelo mlčení všech přítomných. Znepřátelené gangy totiž něco spojuje - zásada, že s policií se nemluví.

Jediná nevyřešená vražda roku 2013 v Olomouckém kraji se stala v noci na neděli 6. října v souvislosti s otevřením klubovny motorkářského gangu Outlaws MC v Libině. Kolem jedné ráno k ní dorazily desítky členů konkurenčních Hells Angels, kteří v Česku fungují téměř dvacet let a považují ho za své území.

Nejčtenější krimipomníčky

Při následné hromadné potyčce, do níž se obě strany vrhly s tyčemi, baseballovými pálkami či obušky, ale jeden z členů Outlaws vytáhl zbraň a začal střílet. Jednoho „pekelného anděla“ zabil a další dva zranil.

Na místo byly po ohlášení hromadné rvačky a především střelby povolány desítky policistů - zásahové jednotky ze tří krajů, psovodi, pyrotechnici, vyjednavači a samozřejmě kriminalisté. Výslechy desítek zadržených motorkářů, z nichž většina byli cizinci z celé Evropy, ale nic nepřinesly, nepodařilo se navíc najít vražednou zbraň.

„Je jasné, že to (kdo střílel - pozn. red.) nejspíš většina z nich ví. Jenže stejně dobře každý ví, že kdyby cokoliv řekl, a obzvlášť policii, je mrtvý. To by mu gangy nikdy neodpustily,“ řekl MF DNES už dříve také zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Policie pátrání nevzdává. Rok po vraždě zabránila velké odvetě

Kriminalisté se ale ani po více než dvou letech zatím nevzdávají.

„Vyšetřování stále pokračuje. Nadále vyslýcháme různé lidi ve spolupráci s republikovým týmem, který se zabývá monitorováním motorkářských gangů,“ řekl na nedávné tiskové konferenci šéf odboru obecné kriminality krajského policejního ředitelství Martin Nasswettr.

„Policejní práce je v této komunitě velmi náročná, své účty si hodlají vyřizovat sami. Třeba možnost infiltrace je velmi omezená. Nicméně i to se nám podařilo, takže naději na vyřešení případu stále máme. Vyhodnocujeme informace získané na srazech v Česku i zahraničí a uvidíme, zda to přinese posun,“ dodal.

V celém regionu, především pak v Libině, celá akce vyvolala obavy z očekávané pomsty Hells Angels. Když se proto o rok později uskutečnil v Libině další velký sraz motorkářů, policie obec neprodyšně uzavřela a kontrolovala všechny projíždějící vozy.

Ukázalo se, že obavy byly na místě, zhruba půldruhá stovka členů Hells Angels se pokusila do Libiny přijet. Přítomnost desítek policistů včetně těžkooděnců je ale od jakékoliv akce odradila a zase odjeli.

Donedávna Česko „patřilo“ jen Hells Angels, teď jsou tu ti druzí

Podle odborníků byla libinská hromadná rvačka spojená s vraždou prvním takto výrazným případem svého druhu v Česku. Vzrůstající problém znepřátelených motorkářských klubů nicméně zmiňovala v souvislosti s Olomouckým krajem už zpráva ministerstva vnitra o extremismu na území České republiky za rok 2012.

„Na území Olomouckého kraje působily tři radikální motocyklové kluby. Jednalo se o Black Dragons MC a Vikings Přerov MC, spadající pod Hells Angels, a Outlaws. Mezi Hells Angels a Outlaws docházelo k opakovaným konfliktům,“ stojí ve zprávě, pro kterou dodaly podklady zpravodajské služby, policie či nejvyšší státní zastupitelství.

„Moc se o tom samozřejmě neví, protože si tyhle věci motorkáři řeší mezi sebou. Tedy aspoň dokud se nestřílí a někdo neumře. Hlavně když to slyšelo půl obce, to už se nedá ututlat. Nicméně když je tu teď konkurenční klub, respektive spíše gang, který už úspěšně nějak funguje, tak se bohužel dá očekávat, že vzájemných konfliktů přibude,“ doplnil pro MF DNES po libinské střelbě zdroj zevnitř české motorkářské komunity.