Důvodem je obrovský zájem – poptávka po příspěvcích na nový kotel je v tuto chvíli už o zhruba 60 milionů korun vyšší než suma, kterou má kraj na dotace pro letošní a příští rok k dispozici.
Vedení kraje bude, jak dopředu avizovalo, při rozdělování dotací na výměnu zastaralých kotlů postupovat systémem „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Respektive podle data a času zadání příslušných formulářů do elektronického evidenčního systému.
„Prvních zhruba 300 žádostí krajská rada projedná na schůzi 21. dubna,“ uvedla mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová s tím, že poté budou následovat další schvalovací kola.
A to až do okamžiku, kdy hejtmanství rozdělí 166 milionů korun, které na kotlíkové dotace dostalo. Žádosti, na které se nedostane, úředníci zařadí do takzvaného zásobníku letošní výzvy.
Do něj vedení kraje sáhne v případě, že část peněz z balíku vyčleněného na příspěvky pro obyvatele středomoravského regionu zbyde.
„V průběhu roku může dojít k úsporám díky tomu, že příjemci nevyčerpají celou částku, o kterou žádali. Nebo si investici do nového vytápění rozmyslí a dotaci nakonec čerpat nebudou,“ vysvětlila mluvčí s tím, že kraj bude příspěvky vyplácet úspěšným uchazečům zpětně na základě vyúčtování skutečných nákladů investice.
V zásobníku budou končit i žádosti, které krajští úředníci teprve převezmou. Původní termín ukončení přijímání žádostí, který kraj stanovil na 13. května, totiž stále platí. „Vedení kraje zatím nerozhodlo o dřívějším ukončení přijímání žádostí proto, že může dojít k úsporám,“ podotkla mluvčí.
Už první den dorazilo 1750 vyplněných formulářů
Přesto je už nyní velmi pravděpodobné, že „opozdilci“ mnoho šancí na úspěch nemají. Hejtmanství už před zahájením přijímání žádostí avizovalo, že částka 166 milionů korun by měla vystačit na výměnu nejméně 1 140 kotlů, protože příspěvek může dosáhnout nejvýše 127,5 tisíce korun.
Už první den ale na úřad dorazilo 1 750 vyplněných formulářů. Dalších téměř 300 úředníci obdrželi v následujícím období.
„K 1. dubnu jsme přijali celkem 2 032 žádostí v celkovém objemu 225 milionů korun. Lidé žádosti ještě podávají, zájem už ale rozhodně není tak velký jako při zahájení jejich přijímání,“ upřesnila mluvčí.
Majitelé domů, kteří v aktuální výzvě na čerpání kotlíkových dotací nedosáhnou, ale nemusejí házet flintu do žita. V dalších dvou tranších by totiž hejtmanství mělo získat dalších asi 330 milionů korun.
„Kdy kraj obdrží tyto peníze, závisí na tom, kdy ministerstvo životního prostředí vyhlásí výzvy pro kraje. Předpokládáme, že se tak stane příští rok,“ odhaduje mluvčí.
Žadatelé získají až 80 procent uznatelných nákladů
Kotlíková dotace je určena majitelům domů, kteří spalují tuhá paliva v kotlích s ručním přikládáním a jsou ochotní investovat do zařízení šetrnějšího k přírodě a ke zdraví lidí.
Zastaralé kotle lidé mohou vyměnit za modernější zařízení na tuhá paliva, tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle. Dotaci domácnosti budou moci využít také na solárně-termické soustavy pro přitápění a ohřev vody a na menší energeticky úsporná opatření.
Úspěšní žadatelé získají na výměnu zdroje vytápění příspěvek v rozmezí od 70 do 80 procent takzvaných uznatelných nákladů v závislosti na typu nového zařízení, přičemž maximální možná výše dotace představuje 120 tisíc korun.
Domácnostem z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší ovšem kraj bude vyplácet ještě pětiprocentní bonus, příspěvek v tomto případě může dosáhnout až 127,5 tisíce korun.
Šanci zbavit se zastaralého zařízení a nezatížit přitom tolik díky kotlíkové dotaci rodinný rozpočet mají obyvatelé Olomouckého kraje vůbec poprvé v historii.
„Náš region se opakovaně potýká s nepříznivou smogovou situací. Výměna starých kotlů za nové zdroje tepla, které musí podle pravidel splňovat přísné ekologické normy, tak určitě přispěje ke zlepšení ovzduší,“ řekl před nedávnem hejtman Jiří Rozbořil.
22. února 2016 |