„Vedl nás k tomu tlak veřejnosti. Lidem vadilo, že je věž zavřená,“ vysvětluje Hanáček důvod opětovného otevření oblíbené vyhlídky s cimbuřím na kostele v historickém jádru Olomouce.
Stejně jako v předcházejících letech tu lidé při vstupu na točité schodiště mohou pouze dobrovolně přispět do kasičky. Stálí průvodci, kteří by na návštěvníky nahoře na věži dohlíželi, tu nepracují.
„Je to neuhlídatelné,“ podotýká farář. Mohutnou pozdně gotickou jižní věž chrámu svatého Mořice nechal v listopadu zavřít kvůli smutné sérii sebevražd. Během čtyř let šlo o tři případy.
Naposledy z památky ze začátku 15. století skočil právě loni na podzim čtyřiatřicetiletý muž. V květnu 2015 se tady pádem rozhodl ukončit život jednatřicetiletý sebevrah z obce na Olomoucku, v květnu 2013 to byla sedmnáctiletá dívka.
Vyhlídka se zábradlí, ocelových lanek a skla dočká až příští rok
Zabezpečení, které má podobným tragédiím zabránit, se ovšem na vyhlídce objeví pravděpodobně až příští rok. Počítá s tím náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs. „Bude to kombinace zábradlí, bezpečnostního skla a sítě z ocelových lanek,“ vypočítává.
Věž kostela sv. Mořice |
Dělníci vše na věž namontují při velké rekonstrukci celého chrámu. Začít by podle Šnevajse měla letos na podzim. Její součástí je i oprava fasády a unikátních varhan, jež jsou ve velmi špatném technickém stavu.
V plánu je také vyčištění umělecky hodnotných okenních vitráží či zpřístupnění útrob věže. Ty za druhé světové války poničili vojáci německého wehrmachtu, když u svatého Mořice zrekvírovali v roce 1942 zvon.
„Zabavovaný zvon spadl a svou vahou prorazil všechna patra. Pod dohledem wehrmachtu pak putoval na hřbitov zvonů u Hamburku. Stavebně-historický průzkum, nutný pro zpracování projektové dokumentace, bylo tedy nutné provádět pomocí lezecké techniky. Pro všechny zúčastněné byl nezapomenutelným dobrodružstvím,“ uvedl již dříve náměstek Šnevajs.
I dnes se proto na vyhlídku chodí po bočním točitém schodišti. Jde tak zřejmě o jeden z posledních následků druhé světové války v Olomouci. V opravené věži navíc vznikne i malé muzeum věnované varhanářství na Moravě, samotnému kostelu i Olomouci. Pokud se nic nezkomplikuje, vše by mělo být hotové na konci srpna 2020.
Zakázky na opravu chrámu a unikátních varhan budou oddělené
Nyní je již na obnovu chrámu vydáno stavební povolení. „Práce by měly začít na podzim tohoto roku. Teď dolaďujeme plnou verzi žádosti o dotaci. Během několika měsíců by se mělo rozběhnout výběrové řízení na dodavatele,“ přibližuje Šnevajs.
Unikátní varhany sv. MořiceVarhany z dubového dřeva dokončené roku 1745 postavil vratislavský varhanář Michal Engler. Velikostí i kvalitou patří mezi nejlepší v Evropě. V letech 1959-1971 byly varhany i jejich sochařská výzdoba restaurovány. Přibyly další rejstříky, jejich konečný počet je 135. Varhany mají 10 400 píšťal a zvukových center. |
Hledání firem bude rozdělené na dvě části. V první půjde o samotné stavební a restaurátorské práce, v druhé o generální opravu slavných mořických Englerových varhan.
„Unikátnost varhan a zachování jejich nezaměnitelného zvuku pro příští generace je výzvou pro restaurátory v celé Evropě,“ podotkl před časem mluvčí magistrátu Michal Folta.
Vše podle nynějších odhadů vyjde na zhruba 120 milionů korun, podstatnou část pokryje evropská dotace. Více než 100 milionů doputuje velmi pravděpodobně z Integrovaných teritoriálních investic (ITI) určených pro olomouckou aglomeraci (více čtěte zde).