Kosířsko bude mít hned dvě rozhledny, první má stát ještě letos

  10:41aktualizováno  10:41
Na tradici první rozhledny na kopci Velký Kosíř na Prostějovsku, která zde stála do roku 1939, by mohly v blízké době navázat hned dvě nové rozhledny v regionu. První plánují postavit zdejší obce, druhou soukromá firma.

Na Kosířsku by v blízké době měly stát hned dvě rozhledny. První u vrchu Kocuřina ještě letos, na další přímo na Velkém Kosíři nyní okolní obce shánějí peníze. (Ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Téměř to vypadá, že na Kosířsku začal závod o to, kdo zde dřív postaví novou rozhlednu. Na Velkém Kosíři v místech, kde již vyhlídková věž stála, plánuje stavbu zdejší mikroregion už delší dobu, zatím ovšem shání peníze. Kromě toho ale připravuje soukromá firma kopii původní rozhledny z Kosíře nedaleko obce Hluchov. Tato stavba by přitom měla být hotová ještě letos.

Dřevěná rozhledna s vyhlídkou ve výšce patnácti metrů nad zemí vyroste nedaleko Hluchova a turisty vyhledávaného Běleckého Mlýna u kopce zvaného Kocuřina. Bude stát zhruba milion korun a výstavba potrvá asi tři měsíce.

"Půjde o kopii dřevěné rozhledny, která stála v první polovině minulého století na Velkém Kosíři. V archivech se nám podařilo obstarat původní projektovou dokumentaci," uvedl Richard Benýšek, jednatel firmy Bělecký Mlýn, která celou akci financuje.

Z rozhledny bude vidět na celou Hanou a za dobrého počasí i na Hostýnské vrchy a dokonce Beskydy. Stavba má trojúhelníkový půdorys a bude vesměs z dřevěné kulatiny. Veškerý stavební materiál bude z okolí, stavbaři použijí modřínové kmeny z nedalekého lesa, které pouze odkorní, a dřevo upraví a napustí, aby netrpělo deštěm, sněhem či větrem.

Starosta Hluchova Vladimír Dvorský stavbu vítá. "Proti rozhledně jsme nic nenamítali a jsme rádi, že na katastru obce bude, neboť nám pomůže k dalšímu zviditelnění. Je to atrakce, na kterou můžeme přilákat lidi do vsi a jejího okolí. A pokud by pomohla k tomu, že si víc návštěvníků vybere náš region jako místo pro rekreaci, budeme samozřejmě rádi," konstatoval Dvorský.

Kosířská rozhledna bojuje o peníze třeba "prodejem" schodů

Rozhledna na Kosíři by sice měla být vyšší, až dvaatřicet metrů, projekt však zatím nemá dostatek peněz. "V současné době máme platné stavební povolení a jednáme s krajem o dotacích. Určitá možnost existuje, ale celou částku najednou zřejmě dohromady nedáme," nastínil starosta Slatinek Jaromír Crha.

Vyhlídková věž bude mít kruhovou základnu o čtrnácti metrech v průměru a bude ve tvaru komolého kužele. Vnitřní plášť bude ze železobetonu, vnější z místního kamene a uvnitř bude 217 točitých schodů. Projekt mluví o investici přes patnáct milionů korun.

"Letos bychom udělali první etapu, vznikly by základy a místnosti, které by mohly sloužit jako učebny pro výuku o přírodě Kosíře. Rozhlednu bychom chtěli dokončit v příštím nebo přespříštím roce," dodal Crha.

Na stavbu rozhledny může kdokoliv přispět, když si, obrazně řečeno, koupí jeden z 217 schodů. Bude na něm vytesáno jméno dárce, kolik přispěl a text, který tam chce mít. Podle Crhy si schody zatím koupila asi padesátka lidí, kteří přispěli tři čtvrtě milionem korun. Jedním z nich je například radní Prostějova Milada Sokolová.

Přírodní park Velký Kosíř, známý jako hanácký Mont Blanc s výškou 442 metrů nad mořem, je vyhledávaným turistickým a cykloturistickým cílem. Kromě něj jsou či se plánují rozhledny také v Přáslavicích a u Bouzova na Olomoucku, nebo poblíž Skřípova na Prostějovsku.

  • Nejčtenější

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Dílo nechápeme, rozpustil bych vás, zkritizoval primátor odborníky za sochu

Výběr sochy filozofa Edmunda Husserla, která má stát v prostějovském centru na náměstí nesoucím jeho jméno, může...

Fandové řvali: Dejte mu dýchnout! Alkohol vylučuji, brání se sudí Houdek

„Dejte mu dýchnout!“ skandovali na adresu hlavního rozhodčího Jiřího Houdka olomoučtí fanoušci při utkání první...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

Sražení dítěte naštvalo Droždín, chce okamžitě zvýšení bezpečnosti chodců

Lidem z olomoucké městské části Droždín došla trpělivost s nebezpečným provozem ve vsi. Poté, co zde nedávno auto...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Po selhání brzd doporučila inspekce odstavit v Olomouci tramvaje, jezdí dál

Už dva měsíce je odstavená tramvaj, která v Olomouci po selhání brzd sjela i s cestujícími z kopce. Ostatních sedm vozů...

Kraj slibuje naštvanému Droždínu kruhový objezd a žádá o snížení rychlosti

Dvě dopravní opatření chystá Olomoucký kraj v olomoucké městské části Droždín, jejíž obyvatelé minulý týden vyzvali...

Jesenické skiareály sází na lyžování před otvíračkou či lepší děla i zázemí

Jesenické skiareály už přezbrojují na zimu a chystají řadu novinek. Třeba jízdu na nové dvousedačkové lanovce na...

Dílo nechápeme, rozpustil bych vás, zkritizoval primátor odborníky za sochu

Výběr sochy filozofa Edmunda Husserla, která má stát v prostějovském centru na náměstí nesoucím jeho jméno, může...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz