Odběrové místo studie na průzkum promořenosti koronavirem v Olomouci (24. dubna 2020)

Odběrové místo studie na průzkum promořenosti koronavirem v Olomouci (24. dubna 2020) | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Na Olomoucku skončilo testování populace, zapojilo se téměř 10 tisíc lidí

  • 8
Na Olomoucku v pátek skončila testovací studie ke zjištění promoření populace koronavirem. Do odběrových stanů v Olomouci, Litovli a Uničově se od minulého pátku přišlo otestovat celkem 9 559 dobrovolníků. Kraj nakonec původně zamýšlenou kapacitu 6 500 lidí kvůli enormnímu zájmu navýšil. Olomoucko bylo jediným regionem v Česku, kde zdravotníci dobrovolníkům brali i žilní krev.

„Předběžné výsledky oznámí Ministerstvo zdravotnictví ve středu 6. května. Oproti původnímu předpokladu se kraji podařilo zařídit dalších čtyři tisíce testů,“ řekl po konci testování hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Odběry vzorků prováděli lékaři spolu s epidemiology. Výsledky mají vědcům umožnit rychlejší nalezení vakcíny a pochopit, jak se virus v populaci šíří a kolik lidí nákazu prodělalo, aniž měli klinické příznaky.

„Zhruba 60 procent všech testů jsme odebrali v Olomouci, zbytek v Uničově a Litovli. Testovala se krev přímo ze žil dobrovolníků, což nám zaručí velmi průkazné výsledky testů,“ dodal Marián Hajdúch z Ústavu molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci.

V dříve uzavřeném regionu Litovelska, Uničovska, Červenky a přilehlých obcí, kde žije zhruba 24 000 obyvatel, se studie zúčastnilo zhruba 16 procent obyvatel.

Olomoucké testování je jedno z nejdůležitějších

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška tím skončila první fáze velké studie. „Obávali jsme se, že o ni nebude takový zájem, jaký jsme předpokládali. Opak se stal pravdou,“ potěšilo Duška. 

„Studie je složena z mnoha kohort a ramen, olomoucké rameno je jedno z nejdůležitějších. Byla zde odebírána také žilní krev, což bude mít velký význam i pro validaci použitých testů. Bude z toho jistě i nějaké celostátně platné metodické doporučení, jak s těmito testy pracovat,“ řekl šéf statistiků.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Předběžné výsledky studie na Olomoucku, stejně jako na ostatních místech v republice, chtějí odborníci sdělit příští týden ve středu na ministerstvu zdravotnictví. 

Experti však naznačili, že vzorky lidí z oblasti Litovelska a Uničovska, která byla kvůli enormnímu nárůstu onemocnění na dva týdny neprodyšně uzavřena, budou rozdílné. 

„Litovel a Uničov byly speciálně zařazeny, u nich očekáváme s největší pravděpodobností možnost zjistit ten maximální potenciál epidemie v české populaci, neboť se dostali na pomyslné časové čáře nejdál. Z předběžných výsledků to vypadá, že se tento předpoklad potvrzuje,“ doplnil Dušek.

Vzorky krve odebrané dobrovolníkům na Olomoucku využijí vědci k dalšímu zkoumání, zpracovávat se budou poté na oddělení klinické biochemie Fakultní nemocnice v Olomouci na sérum, které se zmrazí. „Zhruba v horizontu několika týdnů se k tomu materiálu znovu vrátíme, jakmile bude rozhodnuto o definitivních soupravách, které jsou vhodné a dostatečně citlivé pro analýzu protilátek laboratorními metodami, jež jsou kvantitativní a mnohem přesnější,“ řekl již dříve Hajdúch.

Zájemci zaplnili kapacitu testů za dvě hodiny

Olomoucký kraj jako jediný kvůli předpokládanému enormnímu zájmu dobrovolníků spustil ještě před samotnou studií rezervační systém. Dvě hodiny po spuštění registrace bylo obsazeno všech 4000 míst v Olomouci, ještě téhož dne se zaplnila i místa pro Litovel a Uničov, kde se původně počítalo s celkovou kapacitou 2500 míst. „Rezervační systém se ukázal jako klíčový,“ doplnil hejtman Ladislav Okleštěk.

Hlavním cílem testovací studie je identifikovat, jaké procento lidí má protilátky proti novému typu koronaviru a zda tito lidé jsou v dané chvíli nositelem patogenu, či nikoliv. Kromě Olomoucka se dobrovolníci testovali také v Praze, Brně a Litoměřicích.

,