Děla jsou na suchu, inspektoři kontrolují odběr vody na zasněžování

  5:21aktualizováno  5:21
Inspektoři vyrazili na kontroly do lyžařských areálů v Jeseníkách. Hlídají, zda jejich provozovatelé neporušují zákaz nadměrných odběrů vody z toků na zasněžování. Důvodem jsou extrémně nízké průtoky v řekách a potocích.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: archiv Herlíkovice

Pokud areály nemají vlastní nádrže, jejich draze nakoupené zasněžovací technika stojí, jako třeba v Koutech nad Desnou či v Petříkově.

Vodohospodáři odhalili zatím jen několik případů porušení předpisů. V průběhu zimní sezony hodlají kontroly ještě zintenzivnit.

„Reagujeme na současnou hydrologickou situaci. Průtoky v tocích jsou až extrémně nízké. To je důvod, proč se nyní zaměřujeme na odběratele, kteří ve svých lyžařských areálech odebírají vodu z toků na zasněžování,“ uvedla Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry

To kontroluje areály na Jesenicku a Bruntálsku. Podle ní je současná situace s nedostatkem vody výjimečná, nikdy v minulosti Povodí tyto problémy řešit nemuselo.

„Kontroly provádíme proto, abychom jednotlivé odběratele upozornili na případné nedostatky a požádáme je o jejich odstranění. Chceme se s nimi dohodnout, nemáme potřebu nikoho trestat,“ ubezpečila Vlčková.

Za nedodržení předpisů pokuta až milion nebo naúčtování vody

Část významných lyžařských areálů na šumperské straně Jeseníků prověřuje Povodí Moravy.

Jednou z hlavních podmínek při odběru vody je podle vodohospodářů dodržování stanoveného minimálního zůstatkového průtoku v toku pod místem odběru, aby nebyl ohrožen život v řece.

„Při opakovaném překračování povolených odběrů či nedodržení minimálních zůstatkových průtoků hlásíme případ na příslušný vodoprávní úřad a na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP),“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Kontroloři z Povodí Moravy zaznamenali letos zatím jen několik případů, kdy majitelé areálů porušili předpisy. „Méně závažné věci jsme řešili na místě s provozovatelem domluvou a byla zjednána okamžitá náprava. Kontroly budeme v průběhu zimní sezony zintenzivňovat,“ dodal Chmelař.

Nezávisle na vodohospodářích jezdí do terénu také inspektoři z ČIŽP a úředníci z vodoprávních úřadů.

„Zatím jsme nezaznamenali neoprávněné odběry. To ale neznamená, že k nim někde nedochází, takže v kontrolách budeme pokračovat,“ ubezpečil ředitel ČIŽP Olomouc Radek Pallós.

Za závažné nedodržení předpisů mohou inspektoři udělit pokutu až jeden milion korun nebo naúčtovat cenu neoprávněně odebrané vody až do výše 75 korun za kubík.

„Výkonná zasněžovací technika nám není nic platná“

V řadě jesenických lyžařských areálů mají s nedostatkem vody velké problémy, jako například v Koutech nad Desnou nebo ve středisku Kaste v Petříkově.

„Musíme dodržovat legislativu, takže nemůžeme odebírat víc vody, než nám umožňuje stav v řece Desná,“ sdělil šéf střediska v Koutech Petr Marek. V Desné je nyní hladina na hranici sucha.

„Máme dostatek výkonné zasněžovací techniky na co nejmasivnější zasněžování, ale není nám to nic platné, protože ji při nedostatku vody nevyužijeme. Přitom bychom potřebovali areál vysněžit co nejdříve,“ přidal majitel střediska Kaste v Petříkově František Kaštyl.

Výhodu teď mají střediska, která mají své nádrže na vodu. Například Přemyslov v Jeseníkách před letošní zimou dokončil svou již druhou retenční nádrž, celkem tam tak mohou zadržet až 6 500 kubíků vody.

„My bychom bez rezervoárů nemohli vůbec existovat. Objem obou nádrží nám stačí na základní vysněžení naší hlavní sjezdovky,“ sdělil šéf přemyslovského střediska Jaroslav Podzimek.

V Jeseníkách spustili sněžná děla už na konci listopadu:

Nejčtenější

Tři muži zemřeli, za srážku aut na Olomoucku může zřejmě předjíždění

Tři lidé zemřeli při nehodě u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí...

Tři muži zemřeli ve čtvrtek odpoledne při nehodě aut u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí se zranilo. Na...

Muž cítil, jak ho okrádají kapsáři. Když se obořil, udělali z něj násilníka

Ilustrační snímek

Přímou konfrontaci s kapsáři prožil ve středu v podvečer muž v Přerově. U nákupního centra ucítil, jak mu někdo ze...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

V klubu s Maradonou i koketování s Realem. Teď Látal touží uspět doma

Olomoucký trenér Radoslav Látal.

Posadil se za stůl v místnosti pro rozhodčí. Že je tu největší klid. Radoslav Látal, fotbalová legenda Olomouce, se na...

Další z rubriky

VIDEO: Statisíce knih jsou pryč, u vyklizeného kostela bude černý „krystal“

Chrám na třídě Svobody před válkou sloužil německým evangelíkům, po ní připadl...

Už příští rok začne v centru Olomouce stavba černého proskleného „krystalu“, jenž propojí doposud nepřístupný červený...

U úřadů v Prostějově se nově parkuje s kotoučem, mnoho řidičů to neví

U některých úřadů v Prostějově se dá parkovat pouze s parkovacím kotoučem....

Řidiči, kteří si na prostějovský magistrát přijedou vyřídit své záležitosti, by se měli mít na pozoru. Před dvěma úřady...

Žena svěřila známé syna. Ta se při hlídání opila tak, že nezvládala chodit

Alkohol (ilustrační foto)

Své volby pro hlídání zřejmě zalitovala o víkendu žena z Přerovska, která svěřila syna známé. Ta totiž navzdory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz