ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Textil ze sběrových kontejnerů se válel v ulicích, odvoz kvůli viru vázne

  • 1
Zatímco běžný komunální odpad a tříděné suroviny jako plasty, papír nebo sklo zvládají svozové společnosti ve městech Olomouckého kraje uklízet i při koronavirové epidemii, s textilem je to jinak. Lidé ho vyhazují více a kontejnery na nepotřebné oblečení jsou tak přeplněné. K tomu se v nich přehrabují bezdomovci, oděvy jsou tak často rozházené po okolí.

Například v Jeseníku se problémem zabývala už i městská policie.

„Zaslali jsme společnosti, která tyto sběrné nádoby provozuje, urgenci, aby zajistila okamžitý odvoz obsahu naplněných kontejnerů. Zároveň jsme ji upozornili na povinnost zabezpečit je tak, aby nedocházelo ke krádežím obnošeného šatstva,“ uvedl ředitel Městské policie Jeseník Martin Novotný.

Jak poznamenal, lidé většinou nevědí, že se obsah kontejneru stává majetkem provozovatele sběrné nádoby. „Jejich vybíráním se tak dopouštějí krádeže,“ upozornil Novotný.

Strážníci v Jeseníku zvýšili dohled v ulicích, kde jsou nádoby na textil umístěny, a pořídili jejich fotodokumentaci včetně zabezpečení.

Situaci nicméně zhoršují i lidé, kteří najdou kontejnery plné, a přinesený textil proto nechají v igelitových pytlích vedle nich.

„Pokud jsou kontejnery přeplněné, neměli by lidé další textil nechávat na místě. Měli by využít k odložení tohoto druhu odpadu sběrný dvůr,“ apeluje na veřejnost vedoucí odboru životního prostředí jesenické radnice Regina Weiserová.

Hlídky městské policie se zaměří na bílé kontejnery celý měsíc a poté dojde k vyhodnocení a zvážení dalšího postupu.

Příčinou jsou i „koronavirové“ úklidy

Společnost TextilEco, která se o provoz kontejnerů a svoz odloženého šatstva ve městech a vesnicích Olomouckého kraje stará, problémy připouští.

„Kontejnery s textilem se stále snažíme vyvážet, ale bohužel kvůli koronavirové krizi máme omezený provoz, tudíž svozové intervaly jsou delší, než bychom si přáli,“ sdělila mluvčí společnosti Michaela Hradská.

Podle ní také oblečení oproti běžnému stavu v kontejnerech výrazně přibylo. „Lidé jsou teď víc doma a dělají pořádek. Proto kontejnery plní mnohem rychleji a jsou pak věčně přeplněné,“ vysvětlila

Nádoby na textil jsou přeplněné i jinde, stejný problém řeší také v Šumperku, Přerově či Olomouci.

„Bílé kontejnery jsou tu přeplněné a to láká lidi bez přístřeší, kteří vytahují oblečení a nechávají je rozházené kolem kontejnerů. Na tuto skutečnost jsme TextilEco opakovaně upozorňovali, její pracovníci většinou během krátké doby pořádek zajistili,“ sdělila třeba mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová.

„Několikrát jsme svoz urgovali. Zaměstnanci firmy sice přijeli, ale nesvezli vše, vyprázdnili jen část kontejnerů,“ nastínila pak zkušenost přerovského magistrátu jeho mluvčí Lenka Chalupová.

Podle mluvčí společnosti TextilEco jsou jednou z příčin problému i přeplněné firemní sklady, jelikož kvůli koronavirové krizi přestaly firmy textil odebírat.

„Postupně se snažíme situaci vrátit do normálního provozu, ale bohužel to ještě nějaký čas potrvá,“ uzavřela Hradská.