Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

Konstrukci stadionu v Prostějově o půl metru „netrefili“, popisuje dokument

  9:20
Dokumenty o prostějovské architektuře mají další, v pořadí už třetí díl. Po historické a moderní architektuře se režisér Tomáš Vincenec zaměřil na tovární a účelové budovy. Do svého nového filmu Nenápadný půvab tak zařadil mimo jiné i zdejší zimní stadion, ke kterému se váže nejeden zajímavý příběh.

Pivovar je jednou z prostějovských industriálních památek. O jejich historii a příbězích vypráví nový film režiséra Tomáše Vincence Nenápadný půvab. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Když se totiž například v první polovině 70. let minulého století stavěla ocelová konstrukce zimního stadionu, jejíž ocelové segmenty vyrobily prostějovské železárny a montovaly se postupně ze stran, vyšlo najevo, že se nahoře trubky o půl metru nespojily. Montéři museli vše rozebrat a postavit znovu.

"Všichni tehdy byli v šoku. Okamžitě se volal architekt do Brna, který přijel a málem se zhroutil, co s konstrukcí, která již byla pomalu natřená. Vše musel přepočítat, vymyslet řešení a celá konstrukce se musela rozebrat a postavit znovu," vzpomíná svědek, později hokejista a trenér Pavel David, jehož otec byl tehdy správcem stadionu.

Dodneška je možné na trubkách na stadionu vidět nařezané a přivařené ocelové plotny, které se tam musely dodat. Podle všeho tehdy nešlo o chybu projektu, ale o omyl stavbařů. Ke stejné stavbě se váže ještě jeden příběh. V literatuře se dlouhá léta objevovalo, že projektantem byl inženýr Ladislav Lederer.

"Vrtalo mi to hlavou a nakonec jsem zjistil, že jde o konstruktéra, inženýra a stavbaře Ferdinanda Lederera z brněnské techniky. Někdo prostě někam napsal špatné jméno, které se pak dlouho přebíralo. Byl to jeden z nejznámějších a světově proslulý stavbař, dělal příhradové konstrukce a dokázal tak zastřešit velké plochy," vysvětluje spoluautor námětu a ředitel Muzea Prostějovska Miroslav Chytil.

Příklad prostějovské industriální památky - zimní stadion.

Dokument Nenápadný půvab režiséra Tomáše Vincence popisuje například příběhy spojené se stavbou prostějovského zimního stadionu.

Lederer má za sebou například unikátní pavilon Z na brněnském výstavišti nebo zimní stadion v Olomouci.

Tři kapitoly plné továren, manufaktur nebo hvězdárny

Unikátní seriál nemá v zemi v podobném městě obdoby. Nový snímek Nenápadný půvab představuje tovární a účelovou architekturu, která v průmyslově rozvinutém městě vznikala zejména na počátku 20. století.

"Když jsme připravovali předchozí dva dokumenty o historické a moderní architektuře Prostějova, zjistili jsme, že i po této stránce je město natolik zajímavé, že se dá pořídit samostatný dokument," říká autor námětu a režisér Tomáš Vincenec. Na snímek v rámci grantu významně přispělo také samotné město Prostějov.

Film má tři kapitoly. První se věnuje oděvnictví a představuje manufaktury z první republiky, které původně byly v židovských rukou. "Zejména v Olomoucké ulici a k hlavnímu nádraží lidé chodí kolem domů, které vypadají jako činžovní, ale ve skutečnosti to byly továrničky," popisuje Vincenec.

Historický snímek prostějovské továrny Dona.Příklad prostějovské industriální památky - Dona.

Prostějovská továrna Dona na historickém snímku a dnes.

Druhá kapitola se týká strojírenství, po kterém ve městě dodneška zůstalo obrovské množství komínů a komínků. Tak jako se mluví o Praze stověžaté, film nazývá Prostějov stokomínovým. Dokument však představuje především areál staré Wikovky a vzpomíná také například na slávu Vulkanie, jejíž výrobky dodnes zdobí Národní dům či radnici.

Historický snímek prostějovské továrny Wikovka.

Historický snímek prostějovské továrny Wikovka.

Ve třetí kapitole jde o prostějovské pivovary, mlýny, palírny a úplně na závěr o specifickou, takzvanou utilitární čili účelovou architekturu, jako je hvězdárna, nádraží či vodárna.

Příklad prostějovské industriální památky - hlavní nádraží.Příklad prostějovské industriální památky - pivovar.

Ukázky prostějovské architektury - hlavní nádraží a budova pivovaru.

Díky vypuštěné přehradě natočili i zbytky mlýna

Prostějovská industriální architektura se samozřejmě podle spoluautora námětu a ředitele Muzea Prostějovska Miroslava Chytila nemůže vyrovnat takovým skvostům, jako jsou ostravské Vítkovice nebo pražské Vysočany či Libeň.

"Ale i tak je ve městě mnoho zajímavých staveb. Třeba bývalá Wikovka. To jsou čistě účelové haly pro výrobu, ale majitele tehdy zajímalo, jak budou vypadat, protože vstupovaly do veřejného prostoru," poznamenal Chytil.

Péče o architekturu souvisí podle něj s tím, že Prostějov bylo rozvinuté, průmyslové a vyspělé město. "Později jde třeba o zmíněný zimní stadion. Je to lehká konstrukce a i v jednoduchosti může být krása," dodal Chytil.

Dokument Nenápadný půvab prostějovské industrie však zaznamenává i malé nebo vysloveně kuriózní stavby. "Například viadukt pod tratí u Vrahovic. Je to nádherný, malý a kouzelný viadukt, pod kterým teče Romže," říká Tomáš Vincenec.

Díky tomu, že je vypuštěná Plumlovská přehrada, filmaři do dokumentu dostali i fragmenty zatopeného Zlechovského mlýna pod starou hrází uprostřed nádrže.

Zatopený Zlechovský mlýn na historickém vyobrazení.

Zatopený Zlechovský mlýn na historickém vyobrazení.

"Hledali jsme také místa, která mají patinu. Například za hlavním nádražím jsou různé kůlny, které už třeba za rok nebudou stát. Jde o zákoutí zašlé historie, která se nám vytrácí pod rukama," podotkl Vincenec.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Hana Vacková, Ladislav Hynek, Ludvík Šulda, Marek Obrtel, Ladislav Okleštěk, Radim Fiala, Antonín Fryč, Marian Jurečka, Tomáš Müller

  • Nejčtenější

Hasiči při projíždění sídlišť opět narazili. Řidiči ale nemají kde parkovat

Špatně zaparkovaná auta na sídlištích hasičům už dlouho komplikují zásahy. Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje...

Komise skončila vyšetřování otravy Bečvy, žádá mimořádnou schůzi Sněmovny

Parlamentní komise k vyšetřování otravy Bečvy schválila svou závěrečnou zprávu a požádala předsedu Sněmovny Radka...

ZVOLNĚNÍ: Nedoceněný Krejčí? Už dost s tím, prosím. Start ukázal opak

Božský Jágr. Nepřekonatelný Hašek. Obětavý Plekanec. Bezstarostný Pastrňák. Snad u každého slavného hokejisty se vám...

Krejčí upozorňoval rozhodčí: Nelíbí se mi, jak hráči padají a zakrývají puk

Sotva si oddechl a hned mazal zpátky. David Krejčí odehrál téměř celou přesilovku, odjel na lavici a za necelých dvacet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zákazy nepomohly, kamiony jezdí vesnicemi dál. Radnice chtějí změnit zákon

Zákazy nepomáhají, těžké nákladní vozy ignorují omezení, stěžují si obce na Olomoucku. Chtějí proto úpravu zákona v...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Senior prodával náplasti s fentanylem, je stíhaný za distribuci drog

Neobvyklý případ drogové kriminality vyšetřují policisté z Jesenicka. Tamní senior, kterému lékař předepisoval náplasti...

S moderní výukou pomůže šumperské Střední škole řemesel „kobot“

Šumperská střední škola získala supermoderní pomůcku. Více než 650 tisíc korun na takzvaného kooperativního robota,...

Mladík toužil po cigaretách, násilně vynucená krabička ho poslala za mříže

Několikaleté vězení hrozí kvůli jediné krabičce cigaret mladíkovi, který se v Přerově rozhodl dostat ke kuřivu bez...

Lidé kvůli covidu odkládali vyšetření, ztratili čas na boj s rakovinou

Kvůli strachu z nákazy koronavirem se někteří lidé vyhýbali preventivním vyšetřením, hlavně těm prováděným v...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...