V komunálních volbách bude v Olomouci bojovat nový hráč: architekti

  13:47aktualizováno  13:47
V podzimní komunálních volbách bude v Olomouci o přízeň voličů bojovat i poněkud neobvyklé uskupení. Politické hnutí zde totiž dali dohromady místní architekti. Jejich lídrem je autor oceňované olomoucké vily na sile Tomáš Pejpek.

Architekt Tomáš Pejpek, který společně s dalšími architekty kritizoval radnici za údajně špatně nastavené výběrové řízení na místo šéfa odboru koncepce a rozvoje (snímek z protestní akce), je lídrem nové strany tvořené především architekty. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Až na jednu výjimku tvoří hnutí ProOlomouc zatím výhradně olomoučtí architekti. Kromě Pejpka jde například o Davida Helcela, Martina Lubiče, Petra Daňka či Pavla Grasseho. Takto úzká profesní základna jako jádro politické strany přitom není podle politologa Pavla Šaradína z Univerzity Palackého obvyklá.

„Nicméně v menších obcích nacházíme spolky hasičů, myslivců či rybářů. Z větších měst můžeme vzpomenout projekt lékařů z Karlových Varů: Doktoři za uzdravení společnosti,“ uvedl Šaradín. Vznik hnutí ProOlomouc ho tak nepřekvapil.

„Například pan Pejpek se dlouhodobě aktivně zajímá o dění v Olomouci. Bylo možné předpokládat, že se z pasivního glosátora stane aktivní politik,“ dodává politolog.

V samotné Olomouci již dříve působila čistě místní politická hnutí bez vazeb na celostátní strany. Šlo třeba o konzervativní Šanci pro Olomouc či širší koaliční uskupení Olomouc 21.

Strana nemá být „spolkem architektů“, říká její lídr

Šaradín ale upozorňuje, že pokud bude chtít hnutí architektů v politice skutečně působit, musí se personálně i programově rozšířit.

„Jiná věc je, pokud by nechtělo jít do voleb samostatně, může si své užší zaměření ponechat. Ale to skutečně předpokládá, že najde vhodného koaličního partnera,“ přemítá politolog.

O této možnosti však Pejpek neuvažuje. Už teď podle něj do strany přichází i lidé z jiných profesí.

„Zakládáme standardní komunální politickou stranu, chceme se zde politice věnovat v celé její šíři. Rozhodně není smyslem, aby to byl spolek architektů,“ plánuje Pejpek.

„Do politiky nás přivedly kauzy a témata“

V přípravném výboru však teď mají převahu lidé spojení s architekturou, která stojí v základech nového olomouckého hnutí. Podle Pejpka sahají jeho kořeny až deset let do minulosti, kdy se někteří z členů hnutí ProOlomouc začali angažovat ve veřejném životě.

„Kauzy a témata, která nás k tomu přivedla, souvisela nejprve samozřejmě s naší profesí. Ať už se jednalo o přednádraží či územní plán. Ovšem, jakmile jsme se jim začali věnovat, všímali jsme si i celkově toho, co a jak město dělá. Naše spektrum zájmu se rozšířilo, například o otázky, do čeho a proč město investuje, anebo jak nakládá při prodejích pozemků a domů s městským majetkem,“ vybavuje si Pejpek.

Také proto spolu s kolegy nyní vytáhl do politiky, slibují si od toho, že budou mít na Olomouc přímý a větší vliv. Podle Pejpka bude program strany odlišný od stylu jak současné koalice, tak i opozice.

„Půjde spíše o formulování konkrétních témat, ne o nějakou filozofii,“ říká Pejpek. Otázky na obsazení kandidátky jsou podle něj zatím předčasné.

Při samostatné účasti mají jen malou šanci, míní politolog

Při posouzení šancí nového olomouckého politického hnutí politolog Šaradín podotýká, že nezávislá uskupení jsou u voličů oblíbená mnohem více než politické strany. U hnutí ProOlomouc však takovým optimistou v tuto chvíli není.

„Nevíme, jaká bude volební nabídka a v jaké kondici se představí ANO 2011, které by mohlo sbírat protestní a nespokojené voliče. Nicméně pokud půjdou samostatně, šance uspět je velmi malá,“ míní o architektech politolog.

Primátor Martin Major, který povede do voleb kandidátku ODS, z hnutí ProOlomouc teď obavy nemá.

„Není to ale o tom, že bych ho nějak podceňoval. Neznám prozatím jejich politický program či představy. Jeho vznik mi nijak nevadí. Mám rád výběr mezi subjekty v komunálních volbách. Ať si volič vybere, kdo je mu nejblíže a koho poctí svými hlasy,“ říká Major. Možnost, že by snaha architektů o vstup do politiky byla špatnou vizitkou pro současné i minulá vedení města, Major nepřipouští.

Stejně je na tom i lídr ČSSD Antonín Staněk. „Každý má právo kandidovat a hodnotit věci z minulosti i současnosti. Nicméně já se od hodnocení toho, co bylo před 10 či 15 lety, distancuji, v té době jsem v politice nebyl,“ uzavírá.

Nejčtenější

Hejna čápů se na cestě do Afriky zastavila na Moravě. Kvůli hrabošům

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou přemnožení hraboši,...

Komunisté dělali z namibijských dětí Čechy, návrat do Afriky řada nezvládla

Vojenský ranní nástup namibijských dětí na zámku v Bartošovicích na severní...

Africké uprchlické tábory, válka, socialistické Československo i dnešní Česká republika a daleká Namibie. To jsou...

Politik, šéf firmy, analytik. Zvládám to, hájí Vrána z ANO funkce i platy

Petr Vrána z hnutí ANO je poslancem, náměstkem hejtmana, přerovským radním a...

Celkem pět placených funkcí zastává podle svého nejnovějšího majetkového přiznání náměstka hejtmana Olomouckého kraje...

Vraždu dítěte v Přerově odhalil výjezd k jeho matce křičící o Satanovi

Ilustrační snímek

Třetím dnem vyšetřují kriminalisté případ násilné smrti tříleté dívky, která byla nalezena ve středu v jednom z...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Další z rubriky

Olomouc řeší spor o bulvár, opozice z něj chce mít takřka pěší zónu

Frekventovaná ulice 8. května v centru Olomouce. Již roky potřebuje především...

Příští rok spustí Olomouc přestavbu jednoho z nejvytíženějších míst v centru, ulice 8. května. Opozice však městu...

Ulicemi Uničova znělo dunění padajících stromů, bouřka jich smetla desítky

Bouřka provázená hustým deštěm a velmi silným větrem polámala či vyvrátila v...

Chvíle plné obav prožili během noci na středu probuzení obyvatelé několika ulic Uničova na Olomoucku během velmi silné...

Kvůli koncertům v parku se v létě nevyspíme, zlobí se lidé z Mohelnice

(ilustrační foto)

Festivaly a koncerty pořádané hlavně přes léto až do ranních hodin obtěžují obyvatele v sousedství mohelnických...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz