„Tůně s komářími larvami jsou ojedinělé. V obydlené zástavbě mají komáři nulovou nebo jen mírnou aktivitu. Komáří kalamita tedy nehrozí,“ ubezpečila mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná.
Hygienici se vydali do oblastí, kde bývají s bodavým hmyzem tradičně problémy: do chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví, lesa Černovír u Olomouce, přírodní rezervace Království u Grygova a národní přírodní rezervace Žebračka u Přerova.
Přestože větší potíže s komáry nejsou, odbor životního prostředí litovelské radnice vydal výzvu k prevenci.
„V souvislosti s teplým a vlhkým počasím připomínáme lidem, kteří jímají vodu do beček, sudů a podobně, aby pečlivě kontrolovali výskyt larev komárů u hladiny a ještě před výletem včas vodu spotřebovali. Na vodní hladinu klade právě v tomto období vajíčka komár rodu Anofeles, jehož larvy se vyznačují horizontální polohou u hladiny,“ vyzval úřad obyvatele.
Problémy pak hlásí někteří chovatelé z regionu s ovády. „Koně paseme raději přes noc, odpoledne je to špatné. Jakmile se zpotí, okamžitě se hmyz objeví,“ sdělil například Jan Pavlíček z Hanáckého jezdeckého klubu Litovel.
Podle něj není současná situace přímo extrémní, velké bodavé mouchy ale zvířata trápí. Ulevují jim třeba i sítěmi přehozenými přes hlavu, aby otravný hmyz koním alespoň nelezl do očí. Repelenty na ovády neúčinkují, kvůli jejich útokům se přitom koně mohou i splašit a utéct z ohrady.
Aktivita komárů je do velké míry ovlivněna počasím. „Ideální je pro ně vyšší teplota a vlhkost a bezvětří,“ informoval Martin Možný z Českého hydrometeorologického úřadu.