Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. prosince 2021 Vratislav

Smrti v letadle unikl jen těsně, hrdina Josef Čapka se nebál přiznat strach

  5:06
Jen patnáct československých letců v celém britském Královském letectvu získalo za 2. světové války tak vysoké vyznamenání jako rodák z Kokor na Přerovsku Josef Čapka. V boji těsně unikl smrti. Po návratu do vlasti jej však komunisté uvěznili.

Pilot RAF a rodák z Kokor na Přerovsku Josef Čapka (23. prosince 1915 - 19. července 1973 ) | foto: archiv A. Košťálka

Hrdina, který se navzdory svému pověstnému širokému úsměvu bál. Také tím byl válečný pilot Royal Air Force (RAF) Josef Čapka. V pondělí uplyne 104 let od jeho narození.

Válku přežil, i navzdory těžké havárii, při níž krátce po svatbě přišel o oko a jen těsně unikl plamenům.

Pilot RAF Josef Čapka

Minulý totalitní režim jej však i přes všechny zásluhy a nebezpečí, jež při boji za svobodné Československo podstoupil, poslal po druhé světové válce na deset let do žaláře. Rok strávil na samotce, často bez světla, jídla či matrace. Oceňovaný pilot musel třídit krabice plné promíchaných jehel a špendlíků.

„Všichni piloti se zabijó“

Na svět přišel 23. prosince 1915. Zlomem v jeho životě byl okamžik, kdy si v aeroklubu zaplatil vyhlídkový let.

„Od toho okamžiku jsem věděl, že po ničem jiném netoužím víc, než sám létat,“ popsal o desítky let později sám Čapka ve vzpomínkové knize Oblaka v ohni, kterou s ním v Británii sepsal Kendall McDonald.

V sedmnácti letech, poté co se vyučil a studoval na průmyslovce elektrotechniku, chtěl Čapka narukovat jako pilot k československému letectvu. A tady narazil na první překážku.

„Nebyl jsem plnoletý, a tak jsem k létání musel dostat písemný souhlas rodičů. Tatínka jsem přesvědčil snadno, ale maminka odmítla a svůj postoj vyjádřila slovy: Všichni piloti se zabijó,“ vylíčil Čapka.

Později si sám na tato matčina slova vzpomene zakrvácený těsně po pádu svého poničeného letounu.

Také maminku ale Čapka nakonec přesvědčil, ovšem výměnou za slib, že bude stále na krku coby ochranu před neštěstím nosit řetízek se zlatým křížkem. V letech 1936 a 1937 tak Čapka v Olomouci absolvoval letecký výcvik.

Nejprve vše směřovalo k tomu, že z něj bude stíhač, velitelé jej ovšem k jeho nelibosti přeložili do Brna k bombardérům. Tehdy byla druhá světová válka za dveřmi, sousednímu Německu už čtyři roky coby kancléř vládl Adolf Hitler.

Ten Masarykovo prvorepublikové Československo definitivně zničil 15. března 1939, kdy ho obsadil wehrmacht a z republiky se stal Protektorát Čechy a Morava. A v tom kokorský rodák žít nechtěl.

Nejprve se krátce v Olomouci zapojil do odboje, poté se rozhodl, že odejde bojovat s nacisty do zahraničí. Stejně jako řada dalších pilotů vyrazil nákladním vlakem tajně do Polska. Projel přes hlídané hranice, zakrátko vstoupil do francouzské cizinecké legie.

V Němci napadené Francii útočil s bombardéry na postupující jednotky, pád Francie ale zastavit nešlo.

A tak se Čapka s dalšími stovkami letců ocitl v Anglii. V hodnosti seržanta ho přidělili k 311. československé bombardovací peruti. Po výcviku a výuce angličtiny začal létat se stroji Wellington. Čekaly ho nálety na nepřítele.

Pilotovy talismany: neprané fialové spodky a medailonek

Poprvé se s tímto bombardérem a se svou posádkou dostal do boje koncem roku 1940, kdy se osmdesát britských letounů v noci vrhlo na Němci obsazený přístav ve francouzském městě Boulogne.

Čapka měl za války talismany, jak ale po letech přiznal, před nervozitou ho tehdy neochránily. Šlo o svatomariánský medailonek a nevyprané fialové spodky z cizinecké legie, jež si před letem natáhl na běžné prádlo.

Plány na pomník a pátrání po příbuzných

V Čapkových rodných Kokorách letcův osud dlouhodobě mapuje místní kronikář Alois Košťálek. Nyní ve spolupráci s vedením obce usiluje o to, aby ve vesnici stál pomníček, jenž bude věnovaný nejen Čapkovi, ale i dalšímu válečnému letci RAF, který se v obci narodil, Ladislavu Snídalovi, a také jejich dalším spolubojovníkům z Hané. Osudy Čapky i Snídala, kteří byli později povýšeni na plukovníky, pak kronikář Košťálek tento měsíc připomněl na besedě v kokorském hostinci U Souseda.

Vedle toho také pátrá po Čapkových příbuzných, kteří by stále mohli žít v Olomouci. Jde především o potomky jeho sestry Vlasty, údajně provdané Somrové, jež žila v městské části Nová Ulice. (mip)

 „Bez nich bych nebyl letěl a dobře vím, že také ostatní piloti věřili podobným, třeba i směšným pověrám. Při pohledu z pilotní kabiny mi však ani svatý medailonek, ani fialové spodky nepřipadaly jako zvlášť dobrá ochrana. Svět venku byl šerý a temný a mně se roztřásly ruce u vědomí, že mám doopravdy v moci životy pěti lidí,“ vzpomínal Čapka na chvíle před svým prvním bojovým letem za RAF.

Trval tři hodiny, Čapkův tým byl úspěšný. Jejich pumy zničily molo a přilehlé sklady.

S bombardérem, jenž jen sám o sobě vážil přes osm tun, se musel vyhýbat světlometům a střelbě protiletadlových děl. Čapka vzpomíná, že se přitom doslova koupal ve vlastním potu.

„Kdykoli jsem letěl na takovou operaci, vždycky jsem měl strach. Ten strach byl o to horší, že jsem jej před posádkou nesměl na sobě dát znát. Mou obranou bylo, že jsem i v nebezpečí nasadil úsměv. Vysloužil jsem si tím dokonce přídomek ‚Usměvavý Josef‘. Jen doufám, že nikdo nikdy nepoznal, jak často ten úsměv maskuje strnulou grimasu strachu. Můj strach byl opravdový. Ne takový, který při akci rychle přejde ve vzrušení, ale skutečný strach, že zahynu, že se zřítím k zemi v planoucí rakvi, než dopad učiní všemu konce,“ svěřil se letec.

Postupně se z něj ale stal zkušený bojovník, jeden z nejlepších, kteří za Československo v Británii válčili. Navíc byl vůbec prvním příslušníkem 311. perutě, jenž úspěšně ve zdraví dokončil takzvaný operační turnus neboli mezi letci pověstnou „túru“ dvou set předepsaných operačních hodin.

„Dokonce při tom získal jako jeden z prvních Záslužnou leteckou medaili (DFM) – nejvyšší vyznamenání, které může poddůstojník RAF obdržet. Z československých letců ho přitom získalo za celou válku pouhých patnáct mužů,“ popsal historik a přední znalec osudů našich pilotů v RAF Jiří Rajlich v knize Na nebi hrdého Albionu.

Posléze Čapka přešel od bombardérů k nočním stíhačům, blížil se však jeho poslední let. Smrti se vyhnul jen tak tak.

Odstartoval 27. června 1944, v té době byl tři týdny ženatý s Rhodou Woodhousovou, jež u RAF sloužila v Ženských pomocných leteckých sborech.

Paradoxní je, že stroj kokorského rodáka při osudné akci zasáhly střely z amerického bombardéru Liberator – tedy letounu, který Čapka počítal mezi spojence.

Byl těžce zraněn, při řízení vážně poničené stíhačky náhle ztratil zrak. Přesto se pokusil nouzově přistát, rychle letící letoun chtěl zpomalit o stromy. Náraz však jeho stíhačku rozerval na dvě části.

„Pilot byl vymrštěn na pole, utrpěl tržnou ránu na hlavě a popáleniny na levém předloktí,“ cituje Rajlich z dobového záznamu. Kokorský rodák přežil, čekala ho série mimo jiné i plastických operací a měsíce plné bolesti. Přišel o levé oko, za knipl se tak vrátit nemohl.

Ve svých vzpomínkách se zabývá i tím, proč po něm spojenecký letoun pálil. S těžko uvěřitelným vysvětlením přišel za Čapkou do nemocnice zpravodajský důstojník RAF. Onen americký letoun měl být strojem, jehož se již dříve po sestřelení nad Německem zmocnili nacisté.

„Dali jej dohromady, že mohl jen taktak létat, a pak ho posílali na ‚pirátské‘ akce. Dosud ale nevím, věřím-li tomu či ne,“ přemítal Čapka. Válku ovšem přežil, je držitelem řady cenných vyznamenání. Po skončení bojů se i s Rhodou vrátil do Československa, v Olomouci sloužil na leteckém učilišti jako velitel letové kontroly.

„V slzách jsem se rozloučil s maminkou a sestrami“

Blížila se ovšem další válka – tentokrát studená. A i ona měla Čapku, stejně jako zástup našich pilotů z RAF, tvrdě zasáhnout. Moci se v zemi po únoru 1948 chopili komunisté, Čapka na základě vykonstruovaných obvinění a nespravedlivého soudu skončil v těžkém žaláři.

Za mřížemi ztratil šest a půl roku života, změnilo se to v prosinci 1954. „Zbytek trestu mu byl prominut na nátlak britských diplomatických míst, tlačených manželkou Rhodou. Ta v červnu 1948 odjela do Anglie a vedla kampaň za jeho propuštění,“ vysvětlil Rajlich.

Později se Čapkovi podařilo získat vystěhovalecký pas, bojoval o něj i osobně přímo u prezidenta Antonína Zápotockého. „V slzách jsem se rozloučil s maminkou a sestrami,“ poznamenal později Čapka. Už se nikdy neviděli.

Na konci května 1957 se pak v Londýně opět setkal s milovanou Rhodou. „Našel si práci jako elektrikář v jedné londýnské elektrárně, ale utrpení z války a z komunistických věznic na jeho zdraví zanechalo vážné šrámy. Zemřel na těžký infarkt 27. července 1973,“ uzavřel Rajlich.

Létal i rozstřílený jako řešeto. Legenda jménem Wellington:

15. června 2016

KVÍZ: Vyznáte se v Nebeských jezdcích 311. perutě? Pět čtenářů získalo knihu

Předletová příprava osádky 311. perutě, zleva Sgt Karel Valach, Sgt Jan Plzák,...

Soutěž V šesti týdnech jsme v rámci 80. výročí vzniku 311. československé bombardovací perutě RAF přinesli...

Příběh skutečného nebeského jezdce. Husmann bojoval na západě i východě

Příslušníci 3. československého bitevního leteckého pluku před odletem jednotky...

Miniseriál o nebeských jezdcích od 311. perutě symbolicky zakončuje příběh Richarda Husmanna. Je...

Valenta byl jediný československý člen RAF, který se nevrátil ze zajetí

Jiří Maňák (vpravo) v německém zajateckém táboře Stalag Luft III, vlevo je Ivo...

Seriál Arnošt Valenta byl jeden z padesáti letců RAF, které gestapo zbaběle zavraždilo. Z Čechoslováků...

Nebeský jezdec Alois Šiška se vyhnul trestu smrti i amputaci nohou

Alois Šiška, který byl válečným pilotem 311. bombardovací perutě Královského...

Je jedním z nejproslulejších válečných letců a mužem, který doslova přežil svoji smrt. Generálmajor...

Nejmladšího kapitána zabil omyl, bombardér sestřelila vlastní stíhačka

Oldřich Helma v červenci 1940.

Příbor vzpomíná na Oldřicha Helmu, který byl nejmladším kapitánem 311. československé bombardovací...

  • Nejčtenější

Výluka měla přinést nové zastávky, lidé ale budou muset do autobusů znovu

Třítýdenní výluka na regionální trati mezi Olomoucí a Drahanovicemi měla tento měsíc přinést rekonstrukce zastávek na...

V kamenolomu se z výšky deseti metrů zřítil nakladač, řidič vyskočil

Velkou duchapřítomnost prokázal řidič nakladače v kamenolomu na Jesenicku. Když se pod strojem utrhlo podloží a začal...

Olomouc - Slavia 0:1, utrápená výhra, gól Kuchty zřejmě platit neměl

Slávističtí fotbalisté po pěti týdnech znovu porazili Olomouc 1:0 a i po 17. kole pokračuje jejich série vítězství bez...

Štefková skončila kvůli infekci z Číny, teď pomáhá Muchové: Chci jí ulehčit život

Premium V kavárně si objedná rostlinné kapučíno a vypadá šťastně. Přitom před dvěma roky se usměvavé slečně Barboře Štefkové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

Ujíždějící řidič se snažil srazit policisty, po autě museli střílet

Vyhrocené chvíle zažili policisté z Prostějovska, kteří chtěli zastavit vůz výrazně překračující povolenou rychlost....

Ředitel olomouckého muzea, v němž zasahovala policie, odstoupil z funkce

Dlouholetý ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek skončil předčasně ve funkci. Reagoval tak na...

Endoprotéza? Pacienta stavíme na nohy pár hodin po operaci, říká ortoped Debre

Premium Byli v nelehké situaci už před pandemií koronaviru, neboť lidí, kteří potřebují kloubní náhradu, stále přibývá a...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...