Zničení lesa při stavbě policistovy střelnice prověřuje po GIBS ombudsmanka

  4:55aktualizováno  4:55
Majitelé zplundrovaného pozemku u Kobeřic, kde policista Tomáš Fiala buduje střelnici, se nedočkali omluvy ani náhrady škody. Ačkoliv masivní terénní úpravy zasáhly hluboko na cizí půdu, Generální inspekce bezpečnostních sborů případ odložila s tím, že zákon porušen nebyl. Teď dění prověřuje úřad veřejné ochránkyně práv.

Pohled na několikametrové valy u Hradčan-Kobeřic na Prostějovsku v místech, kde má vzniknout střelnice. Místní proti tomu protestují a sepsali i petici. | foto: Stanislav HeloňaMF DNES

Znechucení, roztrpčení a hluboké zklamání. Takovými slovy hodnotí dění při stavbě střelnice Martina Paloncy, která spoluvlastní jeden ze sousedních pozemků. Byl darem od dědečka a žena zde nyní chová včely.

Začátkem roku však policista Tomáš Fiala z nedalekých Nezamyslic při budování střelnice pozemek do hloubky až dvaceti metrů od společné hranice zplundroval. Vykácené dřevo asi za deset tisíc korun zmizelo a Fiala na místě navršil pět metrů vysoké valy.

„Nedávno mi dokonce přišel domů dopis, že někdo z jižních Čech chce koupit náš pozemek. To mi přišlo vtipné, protože kdo z Čech by mohl mít zájem. Nikdy v životě ho neprodám. Pro mě to byl dárek od dědečka, a tak to zůstane. Jediné, co jsme chtěli, byla omluva a slušnost, proto jsme se snažili bojovat o spravedlnost,“ vysvětluje Paloncy.

Omluvy se od stavitele střelnice nedočkala, stejně jako odškodnění za zmizelé dřevo.

„Jeho právník nám jen napsal, že nám ten plevel zase obrazí. Přitom akát roste stovku let, já se toho nedožiju. A rozhodně to není plevel. Mám vystudovanou řezbářskou školu a akátové dřevo bych uměla krásně zpracovat. Pro včely to také není žádný plevel,“ kroutí hlavou.

Inspekce případ uzavřela i přes rozpory ve výpovědích

Paloncy se spolu s dalšími majiteli dotčených pozemků obrátila na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), aby chování policisty vyšetřila. A přestože v celém případu dodnes přetrvává řada sporných momentů i rozporů ve výpovědích, vyšetřovatelé z GIBS a státní zástupce kauzu nedávno uzavřeli.

„Moje pozemky jsem ukázal na základě vyznačených kolíků. Nikdy jsem nedal pokyn, aby byly prováděny úpravy na cizích pozemcích. Stalo se, že někdo zjevně ve zlém úmyslu odstranil jeden kolík z hranice mého pozemku,“ vysvětloval Fiala v úředním záznamu z letošního dubna, proč najatá firma poničila i část sousední parcely.

Nechtěné valy u vesnice

Problém je však v tom, že řada svědků potvrdila, že si na žádné vytyčovací kolíky nepamatuje. Například včelař Antonín Jelínek do protokolu vypověděl, že i přes zimu ke svému pozemku do lesíka u Kobeřic chodil několikrát do měsíce a žádné značky neviděl. Obdobně vypovídal i další majitel Josef Buřt. A žádné kolíky pak neviděl ani myslivec Radomil Holík.

„Jediný kolík, který tam byl, byla cedule se zákazem vstupu. A i ta původně stála na našem,“ říká Paloncy.

Kolíky naopak podle svých výpovědí viděli zaměstnanci firmy, kterou si Fiala najal, a lidé, kteří pro něho u Kobeřic káceli dřevo a za odměnu si ho mohli zadarmo odvézt domů.

GIBS tento rozpor pominula. „Firma provádějící práce na stavbě valu byla řádně poučena, že stavbu má provádět pouze ve vytyčeném prostoru. Tyto skutečnosti jsou prokázány především podanými vysvětleními a písemnými podklady,“ napsal v usnesení o odložení případu v rozporu s výpověďmi svědků vyšetřovatel Milan Růžička. MF DNES má dokument k dispozici.

Dřevo mohl ukrást někdo jiný, míní inspekce

Poškození majitelé ovšem pochybují i o samotném zaměření pozemků, které měl Fiala nechat udělat již loni v září. Dokumentem totiž policista začal argumentovat až dlouho po zplundrování pozemků a listina nebyla založená ani na katastrálním úřadu, což je obvyklý postup.

GIBS nakonec přišla s pozoruhodným vysvětlením. „Nelze vyloučit, že zahájené kácení na místě využila další osoba k neoprávněnému vytěžení dřevní hmoty,“ píše v usnesení vyšetřovatel.

Mluvčí GIBS Martin Strouhal trvá na tom, že je všechno v pořádku.

„Šetřením případu nebylo zjištěno jakékoliv podezření ze spáchání trestného činu osobou spadající do kompetence GIBS nebo skutečnosti, které by odůvodnily zahájení úkonů trestního řízení. Proto bylo šetření ze strany GIBS ukončeno a postoupeno k vyřízení příslušnému správnímu orgánu, který již ve věci koná vlastní šetření,“ uvedl. Odmítl však sdělit, o jaký správní orgán jde.

Policistu Fialu MF DNES v minulosti opakovaně žádala o stanovisko, avšak nikdy nereagoval. Na jednání obecního zastupitelstva Hradčan-Kobeřic prohlásil, že podle něho jsou veškeré terénní práce v souladu se zákonem.

O případ se nicméně začal zajímat úřad veřejné ochránkyně práv. „Případem se zabýváme, bližší informace však zatím nemám k dispozici, protože je to teprve na začátku,“ potvrdila mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.

Střelnici u Kobeřic většina místních odmítá a sepsali proti ní petici. I obecní zastupitelstvo Hradčan-Kobeřic výstavbu střelnice zamítlo.

  • Nejčtenější

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Fandové řvali: Dejte mu dýchnout! Alkohol vylučuji, brání se sudí Houdek

„Dejte mu dýchnout!“ skandovali na adresu hlavního rozhodčího Jiřího Houdka olomoučtí fanoušci při utkání první...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

Sražení dítěte naštvalo Droždín, chce okamžitě zvýšení bezpečnosti chodců

Lidem z olomoucké městské části Droždín došla trpělivost s nebezpečným provozem ve vsi. Poté, co zde nedávno auto...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Kraj slibuje naštvanému Droždínu kruhový objezd a žádá o snížení rychlosti

Dvě dopravní opatření chystá Olomoucký kraj v olomoucké městské části Droždín, jejíž obyvatelé minulý týden vyzvali...

Premium

Geniální léčitel z Jeseníků málem upadl v zapomnění. Dnes je pojmem

Průkopník vodoléčitelství, jehož odkaz žije dodnes. Od narození jesenického génia Vincenze Priessnitze právě uplynulo...

Jesenické skiareály sází na lyžování před otvíračkou či lepší děla i zázemí

Jesenické skiareály už přezbrojují na zimu a chystají řadu novinek. Třeba jízdu na nové dvousedačkové lanovce na...

Sražení dítěte naštvalo Droždín, chce okamžitě zvýšení bezpečnosti chodců

Lidem z olomoucké městské části Droždín došla trpělivost s nebezpečným provozem ve vsi. Poté, co zde nedávno auto...

Advantage Consulting, s.r.o.
BACKEND DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz