Tým zábřežských výrobců hraček tvoří čtyři lidé. Dříve se firma věnovala více oblastem, ale neukázalo se to jako správná cesta.
„Odborníci z marketingu nás přesvědčili, že malá garážová firma jednoduše nemůže honit tolik zajíců. Poslechli jsme je a soustředili se na jednu oblast,“ popisuje Tomáš Hurta.
Jejich snaha přinesla špičková umístění v soutěži Hračka roku České republiky 2023. V kategorii Baby a předškolní skončili zábřežští hračkáři třetí, v samostatné kategorii pouze českých tvůrců a českých hraček s kompletní výrobou a designem zvítězili.
„Bylo velmi příjemné být v konkurenci takových velikánů, jako je Lego nebo Albi, a blahopřát si k úspěchu. Byla to odměna za veliké úsilí a obrovské penzum práce, za bezesné noci a nekonečné starosti,“ svěřuje se Hurta.
Pomohla výroba diářů
Nejnáročnější segment podnikání bylo potřeba dokonale vypiplat. „Tehdy jsme ale zdaleka nebyli ve fázi, abychom prorazili. Podržela nás však výroba kožených diářů, která byla komerčně úspěšná. Dá se říct, že nás zachránily. Šlo o výrobky, které si lidé dotvářeli doma sami,“ vysvětluje Hurta.
Co je Buuk?Jde o látkovou provlékací knížku nabízející plno aktivit, které rozvíjejí fantazii, smyslové vnímání a jemnou motoriku. |
Pak se kolektiv definitivně rozhodl výrobu diářů utlumit a věnovat se látkovým knížkám.
„Ty první se šily jehlou. To ale nebylo úplně ono, protože pro mnoho lidí to bylo už příliš náročné. Tak jsme přišli s provlékáním, kdy se děrované dílky z plsti vyrobené laserovým strojem spojují pomocí proužků,“ vypráví.
„Dnes jsme schopni připravit knížku tak, že lidé nemusejí vzít jehlu vůbec do ruky,“ ujišťuje.
Firma dodá krabici, ve které je 500 děrovaných dílků, děti a jejich rodiče je doma skládají s pomocí provlékacích proužků do knížek.
„Když krabice s materiálem vidí rodiče, tak se jim to zdá často příliš, ale když je knížka hotová, tak ji milují jako jejich malé děti,“ ví Hurta z ohlasů.
Filozofie firmy Juuva je jasná. „Děláme hračky tak, aby každý zákazník do ní musel vložit něco ze sebe,“ prozrazuje hračkář.
Stránky látkových knížek často umožňují vytvořit několik variant. „Slunečný den lze rychle s pomocí dílků na suchý zip nebo cvočky změnit na zimu. Knížky jsou vlastně postaveny na příbězích. Například kočička má hlad, potřebuje jíst. Asi jí nasypeme granulky. Půjdeme do domečku, vezmeme pytlík s granulemi a nasypeme. Je to jedna z ukázek, jak se starat o zvířata,“ líčí Hurta.
Poradci jsou děti
Velkým pomocníkem jsou pro hračkářskou firmu nejmenší zákazníci - děti. „Dostáváme zpětnou vazbu od našich ratolestí. Máme vlastně čtyři interní testovače ve věku do osmi let. (směje se) Všechny knížky jim projdou rukama a poskytují nám cennou vazbu. A samozřejmě dostáváme i podněty z mateřinek, od malých školáků a od veřejnosti. S tím vším se dá pracovat. Máme neuvěřitelné množství inspirace k další tvorbě,“ pochvaluje si Hurta.
Ačkoli nyní už několik měsíců vyráběla Juuva i na sklad, vánoční objednávky dokáže pokrýt jenom s obtížemi.
„Potřebovali bychom větší výrobní kapacity, ale to je strategická otázka, kterou je potřeba pečlivě zvážit,“ nastiňuje podnikatel.
Tvoření je nicméně na vzestupu, polytechnika se vrací do školek, škol. Roste i zájem kupců.
„Samozřejmě plánujeme nové výrobky, ale chceme se držet základního pilíře, takže budoucnost bude na osvědčených základech s novinkami,“ ubezpečuje.
Juuva se chystá i na expanzi do zahraničí. „Naše nová knížka je kompletně navržena tak, aby byla mezinárodní. Snažíme se vyvarovat věcí, které nelze aplikovat kdekoli. Do světa chceme vyrazit už příští rok,“ předesílá Hurta.
10. září 2023 |