„Stačí denní teploty nad pět stupňů Celsia. Zvlášť ve městech, kde je obvykle tepleji než ve volné přírodě, jsou tyto teploty běžné i v těchto měsících, a je proto potřeba mít se na pozoru,“ varuje Kateřina Kybicová z Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu Státního zdravotního ústavu (SZÚ).
Letošní sezona klíšťat začala velice brzy, což potvrdili i odborníci z několika institucí, kteří zkoumali výskyt těchto parazitů ve městech a lesních porostech napříč republikou a jejich infekčnost.
„Klíšťata byla už od března velmi aktivní. Nacházeli jsme je však i dříve v nejchladnějších měsících na přelomu let 2023 a 2024 – v prosinci i lednu a ve větším počtu též v únoru,“ přibližuje Kybicová s tím, že aktivita klíšťat vzrůstala až do května, kdy byli odborníci schopni během dvouhodinového sběru nashromáždit až 200 jedinců.
„Ještě i v červnu byla aktivita klíšťat velmi vysoká a poklesla až v červenci a srpnu díky teplému a suchému počasí. Nyní na podzim v září a říjnu však opět vzrostla a během sběru jsme nachytali několik desítek klíšťat,“ říká Kybicová.
14. března 2019 |
V Olomouci se výzkumníci zaměřili na oblíbené Čechovy, Smetanovy a Bezručovy sady, podle výsledků krajské město s 61 procenty pozitivních klíšťat zaujalo čelné místo v celorepublikovém žebříčku.
Při procházce některým z městských parků mají lidé jistotu, že každé druhé klíště bude infikované a každé třetí je může nakazit lymeskou boreliózou. Výzkum tak ukázal, že riziko nákazy je paradoxně v centru města mnohonásobně vyšší než v okolních lesích.
Nejvyšší počet onemocnění za tři roky
Vysoká infikovanost experty nepřekvapila. „V Olomouckém kraji bylo v minulých letech hlášeno poměrně hodně případů nákazy, v případě lymeské boreliózy až 70 případů na sto tisíc obyvatel a u klíšťové encefalitidy až 23 případů. I letos očekáváme nejen v Olomouci, ale i v dalších menších městech a lesních stanovištích vyšší počty infikovaných klíšťat, prvotní výsledky to naznačují,“ přibližuje Kybicová.
Nárůst onemocnění přenášených klíšťaty zaznamenali i krajští hygienici. Ti ve svých statistikách od začátku roku do konce října evidují v regionu již 324 případů lymeské boreliózy, za celý loňský rok to přitom zdaleka nebyly ani tři stovky.
Desetkrát vyšší riziko než v lese. Olomoucké parky jsou plné nakažených klíšťat |
O skoro desítku případů narostl rovněž výskyt klíšťové encefalitidy, jež byla zatím potvrzena u třech desítek lidí. Do statistik se významně zapsaly prázdninové měsíce a především červenec, kdy se encefalitidou nakazilo 8 a boreliózou 54 lidí, nejvíce jich bylo na Šumpersku.
„V našem regionu jde o nejvyšší počet onemocnění za poslední tři roky,“ komentovala to tehdy vedoucí protiepidemiologického odboru krajské hygienické stanice (KHS) Andrea Škurková.
Počty nakažených porostou i v zimě
Bezmála desítka pacientů s klíšťovou meningoencefalitidou skončila na infekčním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc.
„Vzhledem k tomu, že jde o nebezpečné virové onemocnění způsobující zánět centrálního nervového systému, jsou všechny tyto případy závažné,“ podotkl mluvčí nemocnice Adam Fritscher.
Únava, splín. Vypadají jako hypochondři, může to být borelióza, varuje vědkyně |
Mluvčí KHS Markéta Koutná upozorňuje, že každé onemocnění má svou inkubační dobu, takže mezi přisátím infekčního klíštěte a nahlášením a vykázáním onemocnění bývá minimálně měsíc zpoždění, u boreliózy to může být i přes půl roku.
„Dá se tedy očekávat, že i koncem roku a během zimy přibudou další případy tohoto onemocnění,“ očekává Koutná.
Řešením je podle odborníků očkování. „Proti borelióze není k dispozici, je proto vhodné se očkovat alespoň proti klíšťové encefalitidě, neboť vakcína před touto nákazou dokáže velmi dobře chránit,“ apeluje Kybicová.
Přesto je podle ní proočkovanost v Česku velice nízká. „Toto onemocnění se podceňuje, což je pro mě nepochopitelné, protože může zanechat trvalé následky, a navíc se virus klíšťové encefalitidy přenáší velmi rychle po přisátí klíštěte a neochrání ani jeho včasné vyndání. Netuším, proč lidé riziko takového onemocnění dobrovolně podstupují,“ uzavírá odbornice ze SZÚ.
17. dubna 2018 |