Policisté obvinění v kauze Vidkun vyšli z vazby, na kaucích dali 600 tisíc

  12:19aktualizováno  16:02
Vysoce postavení policisté z Olomouckého kraje Karel Kadlec a Radek Petrůj, obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a úplatku, vyšli z vazby. Museli složit kauce ve výši půl milionu korun a sto tisíc. Už ve středu opustil věznici třetí vazebně stíhaný muž z kauzy Vidkun, podnikatel Ivan Kyselý.

Obvinění z kauzy Vidkun, dosavadní náměstek policejního ředitele Olomouckého kraje Karel Kadlec (na snímku) a šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj byli propuštěni z vazby. | foto: koláž iDNES.cz

„Mohu potvrdit, že v brzkých dopoledních hodinách byl vydán příkaz k propuštění z vazby na svobodu. Státní zástupce vyhověl žádosti o propuštění proti písemnému slibu obviněných a nabídnuté peněžité záruce,“ uvedl Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství.

Dosavadní náměstek policejního ředitele Kadlec složil kauci ve výši půl milionu korun, šéf hospodářské kriminálky Petrůj sto tisíc. Oba policisté museli nabídnout kauce proto, že na rozdíl od podnikatele Kyselého bylo důvodem jejich vazby kromě nebezpečí ovlivňování dosud nevyslechnutých svědků či spoluobviněných a maření vyšetřování také obava z toho, že budou pokračovat v trestné činnosti.

Kauza Vidkun, v jejímž rámci byl obviněn také hejtman Jiří Rozbořil, vyšetřován pro podplácení je ovšem na svobodě, zasáhla citelně špičky krajské policie. Jako první ovšem paradoxně nestála místo obviněné Kadlece a Petrůje, ale ředitele Libora Krejčiříka, který byl ve funkci sotva rok.

Kvůli aféře dal post k dispozici, následně se ho při velké rošádě pěti policejních šéfů ujal dosavadní ředitel policie v Ústeckém kraji Tomáš Landsfeld. Krejčiřík nicméně ve vedení policie neskončil úplně, vrátil se na pozici náměstka pro ekonomiku.

Nový policejní ředitel obviněného náměstka propustil

Naopak pro Kadlece znamenal nový ředitel v polovině prosince konec. „Byl na základě mého rozhodnutí propuštěn, jsou k tomu důvody. On se proti tomu odvolal, takže to bylo postoupeno Policejnímu prezidiu. Posouzení je na něm,“ shrnul ve středu Landsfeld s tím, že Petrůje zatím vyhazov nečeká.

„Čekáme, jak to dopadne. V případě, že bude přijata kauce a bude z vazby propuštěn, zahájíme nezbytné úkony k postavení mimo službu,“ nastínil Landsfeld.

Policie už dříve upozornila, že vazebně stíhané policisty nepostavila mimo službu záměrně.

„Další opatření v rámci zákona o služebním poměru by byla neadekvátní, mohla by zkomplikovat budoucí řešení v oblasti personální a kázeňské,“ vysvětlil v říjnu náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube.

„Po dobu trvání vazby oběma příslušníkům nenáleží služební příjem,“ doplnil tehdy krajský mluvčí Josef Bednařík.

Zásah mířil na údajné propojení policie, byznysu a politiky

Vysoce postavené krajské policisty obvinil vyšetřovatel ze zneužití pravomoci úřední osoby, jednoho z nich navíc i z přijetí úplatku. Kyselý je stíhán pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a hejtman Jiří Rozbořil za podplácení. Obviněným hrozí tresty v rozsahu jednoho roku až deseti let vězení. všichni jakékoliv provinění odmítají a proti trestnímu stíhání podali stížnosti.

Ty ale ve čtvrtek Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) zamítlo. „Státní zástupce NSZ všechny podané stížnosti přezkoumal a shledal je nedůvodnými. Podle jeho závěru je zahájení trestního stíhání zákonné a plně odůvodněné. Policejní orgán při zahájení trestního stíhání splnil zákonné podmínky odpovídající této fázi trestního řízení,“ uvedl mluvčí Petr Malý.

„Rozhodnutí není velkým překvapením. Ta stížnost pro nás byla od začátku nezbytným krokem před podáním ústavní stížnosti, kterou jsme už dříve avizovali. Už na ní pracujeme a v nejbližší době ji podáme,“ reagoval Rozbořilův advokát Petr Konečný.

Dva policisté jsou stíháni kvůli údajnému ovlivňování některých kauz a vynášení informací z vyšetřování. Podle policejních záznamů, jejichž část zveřejnil server Neovlivní.cz, se Kadlec s Kyselým sešli od února do října loňského roku nejméně pětačtyřicetkrát.

Většinou to bylo v olomoucké kavárně Café Delux, z níž pochází nahrávka, na které policejní důstojník a podnikatel probírají plánovanou razii spojenou s olomouckým magistrátem a provozováním městského akvaparku.

Rozbořil je obviněn z toho, že na schůzce s Kadlecem policistovi nabídl úplatek výměnou za to, aby zametl pod koberec podezření na dotační podvod při výstavbě olomouckého jezdeckého areálu a penzionu Lazce. Desítky milionů z dotací totiž skončily u firmy, která se ke stavební zakázce dostala díky podvodu (podrobnosti zde).

Autor:
  • Nejčtenější

Poslední úsek D1 získal klíčové razítko, Děti Země už ale chystají odvolání

Klíčové razítko získala stavba posledního chybějícího úseku dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi. Olomoucký stavební...

Pěstitel léčebného konopí Dvořák je ve vazbě, mířil do USA žádat o azyl

Jeden z nejznámějších tuzemských propagátorů léčebného konopí Dušan Dvořák z Prostějovska skončil ve vazbě, neboť se...

Jágr: Když chceš něco dokázat, musíš jít tou nejtěžší cestou

Jaromír Jágr oslavil 17. listopad stylově, výhrou s Kladnem v Olomouci. A pak připomněl, že jen díky pádu režimu mohl...

Svět, který mizí. Ale národní házenou pochovávali už mockrát...

Tři tělocvikáři na začátku 20. století vymysleli sport, jenž pojmenovali národní házená. Až mnohem později spojením se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Olomouce stál provoz na koridoru, žena sražená vlakem zemřela

Kvůli srážce vlaku s člověkem v kolejišti se dopoledne zastavila doprava na železničním koridoru u Olomouce. Mezi...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Olomoučané nechtěli u trati podchod, nakonec zkratku nejspíš přehradí zeď

Do poněkud absurdního finále spěje spor ohledně železniční trati na rozhraní olomouckých čtvrtí Hejčín a Nová Ulice....

Buď nejsou, nebo jsou drahé. Dodavatelské firmy shánějí obce jen obtížně

Doslova hon na dodavatelské firmy pořádají v současnosti obce na Jesenicku. Chybějící konkurence na severu Olomouckého...

Prostějov vrátí důstojnost židovskému hřbitovu, kde lidé dříve venčili psy

Představitelé prostějovské radnice se 14. listopadu dohodli se zástupci židovských obcí na rehabilitaci starého...

Do centra Olomouce zamíří archeologové, velký průzkum slibuje řadu objevů

Pozůstatky obrovského hřbitova u chrámu svatého Mořice či památky na dávné osídlení a také opevnění Olomouce. Takové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz