Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Muž, jenž velel kontroverznímu komandu ČEZu, opět pracuje v oboru

  5:44
Bývalý šéf komanda společnosti ČEZ, které v minulosti nechvalně proslulo nevybíravými praktikami při vyšetřování černých odběrů elektřiny, se naplno vrátil do oboru. Karel Vaniš působí ve vedení firmy, která opět pracuje pro ČEZ, ale i konkurenci.
Bývalý vedoucí odboru netechnických ztrát (NTZ) energetické skupiny ČEZ Karel

Bývalý vedoucí odboru netechnických ztrát (NTZ) energetické skupiny ČEZ Karel Vaniš. (3. února 2010) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Zhruba před deseti lety vyšlo najevo, že energetický gigant ČEZ si cvičil speciální jednotku proti černým odběratelům elektřiny.

Celou věc provázela ostrá kritika, protože vyšlo najevo, že členové jednotky bez povolení vstupovali na cizí pozemky a na neplatiče hrubě tlačili a nevybíravě je zastrašovali.

Komanda chodila v černých kombinézách podobných policejním a zasahovala v Olomouckém a Moravskoslezském kraji a ve středních či severních Čechách. Lidé se museli často uprostřed noci dostavit na útvar ČEZ na druhý konec republiky.

Největší rozruch pak vzbudil případ z Poděbrad, kdy se neplatič přímo při zásahu jednotky zastřelil.

Policie členy tohoto týmu obvinila z vydírání, soudy je však nakonec osvobodily. Někteří obvinění později od státu vysoudili odškodnění a omluvu.

Přitom ještě v prvním kole soud jejich nároky odmítl s vysvětlením, že trestného činu se sice příslušníci jednotky nedopustili, ale po morální stránce jednali zavrženíhodně.

„V této souvislosti je nutno připomenout, že veškeré kritizované praktiky, doložené zejména videozáznamy natočenými samotnými zaměstnanci tohoto útvaru, jsou skutečné, a nikoli smyšlené a především nad nimi se společnost pohoršovala,“ konstatoval před dvěma roky Obvodní soud pro Prahu 2.

„Razance se mohla jevit kontroverzní. Samotné jednání, to jest odpojení elektřiny a snaha donutit černé odběratele k zaplacení škody, není nic nezákonného,“ uvedla později soudkyně Městského soudu v Praze, která původní verdikt posléze změnila.

Minulost ani práce pro konkurenci nejsou problém

Tehdejší šéf útvaru kontrolorů ČEZ Karel Vaniš, kterého se rozsudky také týkaly, se nyní do byznysu s prověřováním černých odběrů energií vrátil. Nepracuje přitom jen pro ČEZ, ale i pro konkurenční E. ON.

Vaniš je členem představenstva a provozním ředitelem společnosti NTL Forensics, která pro obě energetické společnosti vykonává podobnou činnost.

„Na distribučním území ČEZ Distribuce každoročně provedeme na sedm tisíc kontrol, které pro nás již několik let provádí na základě plné moci externí společnost. Ta se stala vítězem otevřeného výběrového řízení. Jedná se o sdružení firem Securitas a NTL Forensics,“ potvrdila mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

„V současné době jsou kontroly neoprávněných odběrů zajišťovány interními i  externími silami. Na základě výsledků výběrového řízení využíváme služeb dvou dodavatelů,“ sdělila mluvčí skupiny E. ON Martina Slavíková s tím, že jedním je právě NTL Forensics.

Spolupráci s firmou si obě společnosti pochvalují a za problém nepovažují kontroverzní minulost provozního ředitele ani to, že firma pracuje současně pro konkurenci.

„Překážkou to není. S NTL Forensics máme standardní smlouvu o ochraně důvěrných informací a ochraně osobních údajů. Nemůžeme soukromou společnost omezovat v podnikání a ani k tomu nemáme důvod,“ uvedla Holingerová. ČEZ podle ní vychází z toho, že Vaniše soud zbavil veškerých obvinění.

Podobné stanovisko zastává i E. ON, pro který NTL Forensics pracuje od letoška.

„NTL Forensics pracuje pro naši společnost na základě řádně uzavřené smlouvy, ve které jsou ošetřené i záležitosti týkající se zachování důvěrných informací v obchodním styku. NTL Forensics je vítězem řádného výběrového řízení. Součástí podmínek bylo předložení kvalifikačních předpokladů a dalších dokumentů. NTL Forensics tyto náležitosti beze zbytku splnila,“ uvedla Slavíková.

Některým zaměstnancům energetických společností se však angažmá Vaniše a možný střet zájmů NTL Forensics nelíbí. Upozorňují zároveň na údajně neuspokojivé výsledky kontrol.

Verdikt, po němž se ministerstvo muselo omluvit členům komanda ČEZu

10. listopadu 2016

„Jsem zklamán přístupem a chováním některých nadřízených. Za posledních několik let je trendem šířit pomluvy a lži, které jsou bez jakéhokoliv ověření vypuštěny napříč celou společností, nebo se naopak ukazovat za nepravdivými výsledky, tabulkami a grafy, které jsou špatným ukazatelem bez jakékoliv vypovídací hodnoty,“ napsal jeden z bývalých zaměstnanců E. ON v interním dopise poté, co v polovině letošního roku podal výpověď. MF DNES má tento dopis k dispozici.

Společnost E. ON tvrzení z dopisu odmítá. Podle mluvčí skupiny Martiny Slavíkové jsou výsledky kontrol černých odběrů dlouhodobě srovnatelné.

„Bojový“ výcvik kontrolorů

Stanovisko provozního Karla Vaniše se MF DNES získat nepodařilo. Na opakované dotazy, které mu redakce v posledních týdnech zaslala, ani jednou nereagoval.

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kteří praktiky komanda ČEZ v minulosti vyšetřovali, zadokumentovali, že členové speciální jednotky nejméně v padesáti případech vstoupili bez povolení na cizí pozemek a neplatičům vyhrožovali trestním stíháním či trvalým odpojením elektřiny, pokud neuznají dluh navýšený mnohdy o extrémní penále ve statisících i milionech korun. Na pracovišti ČEZ, kam se lidé museli dostavit často v noci, nátlak podle policie pokračoval.

Policie tehdy ČEZu zabavila záběry, na kterých bylo vidět, jak se členové jednotky cvičí ve střelbě, sebeobraně, slaňování, praktikách přežití v náročných podmínkách nebo podřezávají slepice.

ČEZ naproti tomu svou jednotku obhajoval. Kontroloři se podle něj dostávali do nebezpečných situací, byli často napadáni a museli čelit nadávkám, psům nebo třeba hrozbám střelnou zbraní. „Proto prošli přípravou, která zahrnovala první pomoc, sebeobranu i nácvik chování v krizových situacích,“ bránil se tehdy ČEZ.

Komando ČEZ vyjíždělo na kontroly s majáčkem, pistolí a nožem

5. února 2010

  • Nejčtenější

Vzniká tu nový ideál krásy, říká oceněná fotografka fitness sportovkyň

Odhalená vysportovaná figura na jedné straně, postel a tepláky na druhé. Soubor fotografií Kult těla, se kterým Nikol...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sezona na horách byla mizerná. Lidé si vozili i vlastní svačiny, zní z Jeseníků

Některé lyžařské areály v Jeseníkách jsou ještě stále v provozu a vyhlížejí přicházející ochlazení. Jarní prázdniny...

Úřadům a pokutám navzdory. Vlivný exekutor buduje nelegální nádrž u skiareálu

V ukázkový příklad bezzubosti úřadů se podle kritiků mění kauza vodní nádrže vybudované u lyžařského střediska pod...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kalendáře mají ukázat, že vzpěračky jsou krásné, říká úspěšná trenérka z Hané

Když Julie Švecová otvírala před sedmi lety v Náměšti na Hané malý prostor za budovou pošty, kde by mohla s ostatními...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Královskému harmoniu vadila vlhkost, jeřáb ho přestěhoval na kůr chrámu

Hudbu v barokním poutním chrámu svatého Jakuba Většího a svaté Anny ve Staré Vodě obstarává harmonium královny Marie...

V Litovli řeší, jak zabránit úhynu labutí. Zabíjí je kontaminované bahno

Městský úřad v Litovli se v pondělí na svém jednání zabýval úhynem labutí na rybnících. Může za něj botulismus, labutě...

Technologie současné kapely tlumí, kreativita chybí, říká rocker Heavy Holeček

Premium Zdeněk Holeček je nejen na Moravě známý především jako Heavy. Přezdívku si vysloužil svým zarputilým celoživotním...

Úřadům a pokutám navzdory. Vlivný exekutor buduje nelegální nádrž u skiareálu

V ukázkový příklad bezzubosti úřadů se podle kritiků mění kauza vodní nádrže vybudované u lyžařského střediska pod...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...