Firma, která v Kralicích na Hané na Prostějovsku provozovala kompostárnu,...

Firma, která v Kralicích na Hané na Prostějovsku provozovala kompostárnu, navezla mezi lety 2015 až 2017 na pole na okraji obce desítky tisíc tun nebezpečných toxických kalů. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Kvůli kauze nebezpečných kalů skončila asistentka politiků z vedení kraje

  • 8
V případu toxických kalů na poli u Kralic na Hané na Prostějovsku figuruje žena, která se po loňských volbách stala asistentkou dvou politiků v novém vedení Olomouckého kraje. Když vyšlo najevo, že se o ni zajímá policie, na úřadu skončila.

Kralice na Hané už nějakou dobu řeší obrovský problém. Po roce 2015 někdo na pole těsně u obce, kde byla kompostárna, vyvezl desítky tisíc tun jedovatých kalů z čistíren odpadních vod přivezených z celé střední Moravy. Na konci loňského roku za to policie obvinila společnost Spreso a její třiapadesátiletou jednatelku Lenku Zapletalovou.

Zhruba ve stejné době se Zapletalová objevila na olomouckém hejtmanství. Po loňských volbách, kdy se vedení kraje ujala nová politická reprezentace, začala Zapletalová pracovat jako asistentka dvou politiků z ODS – uvolněné zastupitelky Milady Sokolové a radního Ivo Mareše.

Nebezpečné kaly u Kralic

Formálně patřila do organizačního oddělení na odboru kanceláře hejtmana, minulý týden však Zapletalová na kraji skončila.

„S kolegou Marešem jsme o tom nevěděli. Na krajském úřadě už nepracuje. Skončila ve zkušební době,“ potvrdila stručně Sokolová, která je rovněž náměstkyní primátora v Prostějově, kde má na starosti životní prostředí a kulturu. Na kraji pak odpovídá za vnější vztahy a cestovní ruch a s Marešem už mají novou asistentku.

Vyšetřování potrvá ještě nejméně několik měsíců

Sama Zapletalová jakékoli pochybení odmítá: „Já jsem nikdy s nebezpečnými odpady nenakládala a žádné nebezpečné ani toxické odpady jsem do Kralic navozit nenechala.“

Připustila, že teď není v jednoduché situaci, a kvůli tomu skončila na krajském úřadu.

„Byla jsem ve zkušební době, z osobních důvodů jsem odešla. Trestní stíhání bylo samozřejmě jedním z důvodů,“ řekla žena, jež je expertkou na kompostování.

V roce 2013 skončila studium na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě v Ostravě diplomovou prací s názvem Posouzení možnosti řízeného kompostování při poloprovozních podmínkách.

„Moje trestní řízení bylo nyní zrušeno,“ hájí se žena.

To potvrdil prostějovský státní zástupce Jaroslav Miklenda. „Zahájení trestního stíhání jedné právnické a jedné fyzické osoby bylo zrušeno a policejnímu orgánu byly uloženy další úkony v rámci prověřování,“ uvedl.

„U právnické osoby šlo o nějaké formální nedostatky z hlediska zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a jde také o došetření, aby se zjištěné skutečnosti ještě více prověřily,“ dodal Miklenda, který odhaduje, že policejní vyšetřování bude pokračovat několik měsíců.

Na poli skončilo třicet tisíc tun kalů

U Kralic na Hané tiká ekologická bomba. Podle starostky Veroniky Petrželové Bašné jde o zhruba 30 tisíc tun odpadu na orné půdě v ochranném pásmu zdroje pitné vody.

„Jedná se o nebezpečný odpad s vysokou mírou toxicity, s obsahem ropných látek, těžkých kovů a dalších kontaminantů. Existuje reálné nebezpečí šíření nebezpečných látek do okolí. Podzemní voda v bezprostředním okolí již byla ovlivněna,“ uvedla starostka.

Hromady kalů jsou vysoké až tři metry, nemají pevné skupenství, vytvářejí kaluže a jezírka. V polotekutých kalech může i někdo utonout.

Policie případ vyšetřuje pro podezření z neoprávněného nakládání s odpady. Podle vyšetřovatelů v letech 2015 až 2017 společnost Spreso, která na kraji obce provozovala kompostárnu, na pole u Kralic neoprávněně vyvezla 31 tisíc tun kalů z čistíren odpadních vod ze střední Moravy.

„Po zaplnění svých kapacit společnost nemohla přerušit smluvně sjednaný odběr odpadu. Situaci proto vyřešila uložením materiálu na pozemek u Kralic na Hané,“ popsal před časem mluvčí policie František Kořínek.

Bývalé jednatelce u soudu, pokud se k němu případ dostane, hrozí až pět let za mřížemi, firmě pak likvidace.

Odstranění kalů bude stát nejméně čtvrt miliardy

Společnost Spreso po odchodu Zapletalové a dalších společníků dvakrát změnila majitele. Noví jednatelé se k odpadům nehlásí. Vše nyní řeší Česká inspekce životního prostředí, od níž už společnost Spreso dostala tři pokuty.

Kralice na Hané si loni nechaly zpracovat odborný posudek. Potvrdil vysoký obsah dusičnanů a chloridů v podzemní vodě, náklady na odstranění kalů v nejlevnější variantě odhadl minimálně na čtvrt miliardy korun.

Místostarostku Kralic na Hané Nicole Grossertovou zastavení stíhání překvapilo. „Zhruba v polovině ledna proběhlo jednání, na němž jsme policii dokládali další důkazy, o které nás požádala. K trestnímu oznámení jsme přidali několik dalších dokumentů. Věříme, že policie i státní zastupitelství na tomto případu dál pracují.“