Děla bez munice. Jesenické sjezdovky nemají kde brát vodu na zasněžování

  5:27aktualizováno  5:27
Lyžařská střediska v Jeseníkách se obávají, že kvůli současnému nedostatku vody nebudou mít na začátku sezony čím zasněžovat. O něco lépe jsou na tom jen areály, které mají vlastní nádrže.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Karel Klapač

I když je v Jeseníkách více vody než v jižních částech Olomouckého kraje, přesto jsou i zde průtoky hluboko pod dlouhodobým průměrem. Podle předpovědi meteorologů se navíc situace nejméně do začátku prosince nezlepší.

K použití sněžných děl přitom šéfové lyžařských areálů v Jeseníkách nutně potřebují značné množství vody.

Hranici sucha atakují všechny významné řeky stékající z Jeseníků, u kterých se pravidelně měří průtok: Bělá, Desná nebo Moravice. A pokud v dohledné době nezaprší, dostanou se až pod tuto hranici. Hodně potoků je na tom ještě hůř. Což pro lyžařské areály není dobrá zpráva.

„Individuální povolení na odběr vody pro lyžařská střediska sice platí, ale je vázáno na minimální zůstatkový průtok, při kterém ještě není ohrožen život v tocích. Pokud se dostane níž, nesmí se voda odebírat vůbec,“ vysvětlil Ivan Pudil z Vodoprávního úřadu Šumperk.

Inspektoři připravují kontroly

Jak vodoprávní úřad, tak Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) proto budou odběry vody v areálech kontrolovat.

„Jakmile přijde zima a střediska zahájí zasněžování, začneme s kontrolami. Tím spíš, že velká část toků je už nyní pod minimálním zůstatkovým průtokem a situace se nelepší,“ říká ředitel ČIŽP Olomouc Radek Pallós.

Majitelé areálů se obávají, že pokud bude sucho pokračovat, nebude kde brát vodu na výrobu sněhu. Zatím jen některá střediska mají akumulační nádrže. Především ta, která nemohou spoléhat na vydatnější tok, například Miroslav v Lipové-lázních, Paprsek nebo středisko Přemyslov.

„Máme přírodní nádrž zhruba na stovky kubíků. Bez ní si zasněžování neumím představit už několik let, protože kdybychom brali přímo z potoka, tak nic nevysněžíme,“ říká majitel Miroslavi Miloš Hladký.

Nejlépe je na tom Přemyslov. Areál patří k nejmodernějším v Jeseníkách. Vybudování akumulační nádrže na zhruba dva tisíce kubíků bylo už součástí projektu celého střediska.

„Tady to byla nezbytnost, protože potok, který nás zásobuje, je hodně slabý. Teď je ta situace ještě horší. Proto jsme letos postavili novou akumulační nádrž, takže celkem zadržíme až 6 500 kubíků vody,“ popisuje šéf přemyslovského areálu Jaroslav Podzimek.

Podle něj se nyní nová nádrž napouští a bude plná do začátku prosince. „Potom budeme schopni naši hlavní modrou sjezdovku vysněžit kompletně bez přestávky za tři dny a tři noci tak, aby na ní bylo třicet centimetrů sněhu,“ vysvětlil. Zdejší modrá sjezdovka přitom patří s 1 250 metry k nejdelším v Jeseníkách.

Výhodu proti jiným areálům si uvědomuje. „Jestli bude sucho pokračovat a všichni budou dodržovat povolení k odběru vody, může být Přemyslov opravdu jedním z mála areálů, které budou v zimě v Jeseníkách v provozu,“ přemítá.

Stát couvl od nápadu vybírat od vlekařů poplatek

Většina středisek je totiž zcela závislá na průtocích v řekách a potocích. „Zatím jsem nedostatek vody nepocítil, ale je poznat, že ubývá. Pokud to bude ještě dva, tři roky trvat, budu uvažovat o výstavbě akumulační nádrže, protože bez zasněžování se už neobejdeme,“ sdělil majitel areálu Kaste v Petříkově František Kaštyl.

Kvůli suchu připravuje ministerstvo zemědělství novelu vodního zákona a jedním z podnětů, které už začátkem letošního roku resort probíral, byla možnost zpoplatnění vody odebírané pro zasněžování.

Areály, které používají vodu na výrobu technického sněhu, jsou totiž jedinými velkoodběrateli, kteří za vodu nemusí platit.

Teď se situace změnila. „Vzhledem k zanedbatelnému množství vody odebrané pro tyto účely oproti celkovým odběrům nebudeme platbu za odběry pro zasněžování zavádět,“ sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Novela vodního zákona je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.

Hydrologové ale odhadují, že pro zasněžování v celé republice se spotřebují miliony kubíků vody a odběratelé by za ni podle nich měli platit.

Vlekaři oponují, že ji neznečišťují a že voda využitá na zasněžování se nikam neztrácí. Jsou rádi, že zpoplatnění odběrů je ze hry a nebudou muset zohledňovat zvýšené náklady v cenách permanentek.

Nejčtenější

Lehly si vedle sebe a čekaly na smrt. Kamarádky z Prostějovska přejel vlak

Místo u obce Pivín na Prostějovsku, kde si v sobotu 23. března 2019 lehly na...

Ještě před dvěma týdny se osmnáctiletá Veronika z Prostějova chlubila na sociální síti fotografií s novým přítelem. V...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

Tři mladí lidé jeli v autě nepřipoutaní, po nárazu do stromu dva zemřeli

Při tragické nehodě na okraji Jeseníku narazil vůz se třemi lidmi do stromu,...

Mladý řidič vezoucí dva další pasažéry o víkendu při nehodě v Jeseníku narazil do stromu. Na místě zemřel on i jeho...

Další z rubriky

VIDEO: Neznámý pošlapaný unikát. Olomoučané chodí po jedinečné mozaice

Unikátní mozaika kolem dnešního sídla SŽDC, vyskládaná je z ručně štípaného...

Na první pohled chodí lidé v centru Olomouce kolem dnešního sídla Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) po víceméně...

Po stopách dávných muzikantů, Jeseník vylepší stezku do lázní i pramen

Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku.

Jesenická Muzikantská stezka je nejznámější pěší spojnicí města s lázněmi a v sezoně ji využívají tisíce místních i...

VIDEO: Vodárna zachránila Olomouc před tyfem, pak ji málem sešrotovali

Historická parní čerpací stanice vody ve Chválkovicích pochází z roku 1889 a...

Technický unikát z roku 1889, jenž za minulého režimu málem skončil ve šrotu, byl opět k vidění v olomoucké části...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz