Ukrytý pramen či opomíjený kostel. Spolek láká na neznámé atrakce Jeseníků

  6:51aktualizováno  6:51
Pomoci turistům objevit málo známá místa Jeseníků, Rychlebských hor a podhůří – to si kladou za cíl turistické noviny. Na letní měsíce je vydává spolek V Jeseníkách ve spolupráci se Sdružením cestovního ruchu Jeseníky.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v osadě Travná na Javornicku, jehož neogotickou podobu navrhl přední architekt Rakouska-Uherska 19. století Friedrich von Schmidt. | foto: mestojavornik.cz

„Turistika je o objevování, takže chceme lidem přiblížit nová místa. Ta notoricky známá se nabízejí všude, my vedle servisu vycházíme vstříc i těm, kteří chtějí vidět něco nového, zajímavého, unikátního, co se nezmiňuje pořád dokola v různých turistických materiálech či bedekrech,“ uvedla šéfka projektu Jeseníky Region Věra Janků.

Z církevních staveb tak v turistických novinách nenajdete žádný velký kostel, ale zdánlivě bezvýznamný svatostánek v osadě Travná na Javornicku. Jeho neogotickou podobu však navrhl jeden z největších architektů Rakouska-Uherska 19. století – Friedrich von Schmidt, kterého proslavily vyhlášené stavby ve Vídni.

„Je vidět, že i osada na česko-polské hranici může ukrývat takový skvost. Věřím, že tato informace přijde vhod milovníkům církevních památek i vyznavačům kvalitní architektury obecně,“ sdělila Janků.

Kaplička sv. Anny v lesích u Hanušovic zase potěší ty návštěvníky hor, kteří věří v zázračné působení přírody spojené s poutními místy. Zdejší pramen má totiž údajně zázračné léčivé účinky.

Turisté dostanou rovněž informaci o kdysi světoznámé mineralogické lokalitě mezi Sobotínem a Maršíkovem, kudy vede nenápadná naučná stezka. Vyznavače stále populárnějšího boulderingu – lezení po balvanech bez lana – zase nadchnou boulderové okruhy v Rychlebech, které v Česku nemají obdoby.

Noviny získaly při své premiéře prestižní cenu

Zpravodaj zve i na jednu z nejúžasnějších vyhlídek na Jesenicku, která se nachází daleko od hlavní silnice, a turisté tak o ní nemají ani potuchy. Ční nad Račím údolím u Javorníku. V Malé Morávce zase nadchne soukromé muzeum opatrující doklady umělecké tvorby a zručnosti někdejších horalů.

A nechybí ani skvosty z blízkého Polska. V Pačkově autoři doporučují návštěvu unikátního interaktivního muzea automobilismu, do zámku Kamieniec Ząbkowicki zase zavede turisty putování po stopách princezny Marianny Oranžské, která svůj osud spojila s pohraniční obcí Bílá Voda na Jesenicku.

„Přesně takový informační materiál Jeseníky potřebovaly. Myslím, že si vybere každý. Ať už preferuje architekturu, historii, má rád adrenalin, nebo krásnou přírodu,“ uvedl ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáš Rak.

„Jsme rádi, že se naše turistické noviny staly součástí oficiální propagace Jeseníků. To otevírá další možnosti,“ doplnila Janků.

Turistické noviny Jeseníky Region vyšly poprvé v roce 2017 v letní a zimní verzi. Hned ve své premiéře získaly v prestižní celorepublikové soutěži obdobně zaměřených periodik první cenu. K mání jsou zdarma u ubytovatelů či v infocentrech nebo online na webu jeseniky.cz.

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Šumperská nemocnice koupila Internu Zábřeh, chce mít víc lůžek

Budova A Interny Zábřeh

Privátní Interna Zábřeh, která poskytovala ošetřovatelská lůžka pro celou spádovou oblast, se stala součástí šumperské...

O polovinu více mrtvých. Loňský rok byl na silnicích v kraji tragický

Snímek z místa tragické nehody, při níž u odbočky na Bohuňovice na tahu mezi...

Výrazný nárůst počtu mrtvých přinesl podle policejních statistik loňský rok na silnicích v Olomouckém kraji. Podepsalo...

Najdete na iDNES.cz