Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Obcím z Jesenicka dodává sílu při jednání s úřady, sdružení funguje 30 let

  9:40
Třicet let slaví Sdružení měst a obcí Jesenicka (SMOJ). V republice jde o ojedinělý spolek, který sdružuje všechny obce a města bývalého okresu. Celkově jde o 24 samospráv.

Jeden ze záběrů nového videa propagujícího Jeseníky ukazuje pohled na moře z mraků, ze kterého vystupují vrcholky hor jako ostrovy. | foto: Petr Pavlíček - Sdružení cestovního ruchu Jeseníky

Sdružení vzniklo v roce 1993 jako zájmové sdružení obcí a měst, jehož hlavním úkolem byla ochrana zájmů Jesenicka, které bylo v té době součástí okresu Šumperk. V činnosti pokračovalo i po vzniku okresu Jeseník v roce 1996.

Spolek byl založen jako hlavní koordinátor činností v oblasti cestovního ruchu, infrastruktury, dopravní a dotační politiky a zasazoval se o co nejširší partnerství s obcemi i většími celky v sousedním polském příhraničí. Tuto činnost by si rád zachoval i v budoucích letech.

Obce Jesenicka si vytvořily také takzvaný podpůrný fond SMOJ za účelem poskytování finančních výpomocí a Fond kultury na podporu regionálních kulturních a společenských akcí.

Tak rozsáhlé platformy, jako je SMOJ, oceňuje i Svaz měst a obcí České republiky.

„Je to jakási záruka stability bývalého okresu, málo lidnatému území dává i větší sílu při vyjednávání s ministerstvy, krajem a dalšími úřady,“ sdělil místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal.

Kvalita života

Podobně to vidí i politolog Univerzity Palackého Olomouc Pavel Šaradín. „Cílem takových sdružení je podnítit spolupráci, stmelit obce pro stejný zájem – a tím je zlepšení kvality života v odlehlé, pozapomenuté oblasti. Nebýt tak velké společné platformy, tak je Jesenicko ze strany státu ještě víc zanedbávaným regionem. SMOJ bylo vždy dobrým příkladem kvalitního sdružení samospráv,“ vyzdvihl Šaradín.

Prvním předsedou SMOJ byl tehdejší jesenický starosta Petr Košacký. „Hlavním motivem založení SMOJ bylo přispět k obnovení jesenického okresu,“ řekl. Brzy se ale posunulo mezi respektované spolky obcí a přežilo i vznik okresu.

5. prosince 2016

„Dnes už málokdo ví, že SMOJ přispělo k tomu, že Jesenicko se stalo součástí nového Olomouckého kraje. Jinak bychom byli vzhledem k příslušnosti ke Slezsku v Moravskoslezském kraji, což by pro nás znamenalo horší dostupnost do centra kraje,“ popsal Košacký.

Síla a vážnost

Nejdéle stál v čele SMOJ bývalý starosta Lipové-lázní Lubomír Žmolík, předsedou byl dvacet let. „Naši SMOJku brali všude jako silného partnera. Myslím, že Jesenicku dodávala sílu a vážnost,“ přemítá Žmolík.

V rámci sdružení si obce Jesenicka vybudovaly společnou kompostárnu pro likvidaci biologického odpadu, sdružení tlačilo na obnovu silnic, především druhé a třetí třídy.

„Vždycky jsme se shodli, opravu kterých silnic budeme v konkrétním čase podporovat. Tak se nám podařilo všechny potřebné opravy postupně protlačit,“ prozradil Žmolík.

Díky SMOJ se podařilo na Jesenicku stabilizovat zdravotnictví. „Vždy jsme vybírali konkrétní témata, která jsme pak tlačili. Věřím, že to bude pokračovat i s novým vedením,“ přeje si Žmolík.

Pomyslné žezlo po něm převzala starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová. „SMOJ je pro celý bývalý okres pořád nesmírně důležité,“ řekla.

Žmolík skončil ve funkci po minulých komunálních volbách, kdy nebyl zvolen do funkce starosty či místostarosty Lipové-lázní. Ze stanov totiž vyplývá, že předseda SMOJ musí být zároveň starostou či místostarostou některé z členských obcí a měst Jesenicka.

Opustit SMOJ se nechystá žádná obec ani po třiceti letech existence spolku. „Důležité věci regionálního významu by se bez sdružení prosazovaly jen těžko. Dost dobře si neumím představit, že bychom fungovali bez SMOJ. Je to mimo jiné i důležitá platforma pro pravidelná setkávání komunálních politiků Jesenicka a předávání zkušeností,“ sdělil starosta Bílé Vody Miroslav Kocián.

  • Nejčtenější

Ekolog, dobrovolník, táta. Ve 37 letech zemřel muž, který pomáhal, kde mohl

Šternberk v sobotu ráno přišel o jednoho z lidí, kteří pro město a své spoluobčany udělal hodně. Jiří Beneš zemřel po...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klasickou Schrothovu kúru by dnes přežil jen zdravý člověk, říká jednatel lázní

Schrothovy léčebné lázně v Lipové-lázních na Jesenicku si připomínají 225 let od narození svého zakladatele. A končí...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Brazilce bychom museli nechat pomalovat ponorku, říká kurátorka streetartové akce

Spoluzakladatelka streetartového festivalu v Olomouci Romana Junkerová společně s kolegy přináší každoročně do města...

Legiovlak zastavil v Prostějově, rozrostl se na čtrnáct vagonů

Hlavní nádraží v Prostějově je čtyřiadvacátou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České...

Vidkun opět u soudu. Žalobce žádá přísnější kvalifikaci, obhajoba zproštění

Olomoucký krajský soud dnes znovu otevřel korupční kauzu Vidkun, kterou vrátil vrchní soud k opětovnému projednání....

Zadusíte nás, odmítá část velkých měst na Hané úsporné škrty vlády

Primátoři z hnutí ANO z Olomouckého kraje nesouhlasí s úsporným balíčkem vlády. Zhorší se služby úřadů, budeme muset...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBRÁBĚČ KOVŮ NA 2 SMĚNY (30-37.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 37 000 Kč

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...