Vánoce a Silvestr na horách táhnou, Jeseníky budou zřejmě vyprodané

  6:52aktualizováno  6:52
Silvestrovské i vánoční pobyty na horách jsou trend, který nepřestává bavit. Už nyní, měsíc před Vánoci, někteří podnikatelé v cestovním ruchu a provozovatelé chat a chalup v Jeseníkách hlásí vyprodáno, a pokud někde přece jen ještě mají volné kapacity, rychle se plní.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

„Poptávka po vánočních pobytech byla letos stejná jako po silvestrech, takže máme plno. Také kvůli tomu bude termální park v provozu i na Štědrý den,“ uvedl například David Křepský, manažer velkolosinských lázní, které těží z atraktivní polohy nedaleko vyhlášených lyžařských areálů Kouty nad Desnou a Červenohorské sedlo.

Poloha je pro poptávku po hotelech a horských chatách a chalupách rozhodující. Zcela plno má už nyní na závěr roku hotel Andromeda ležící na Ramzovském sedle v blízkosti vyhlášeného lyžařského centra Bonera.

„Lidé od nás mají blízko na stanici lanovky, to je moment, který nám velmi pomáhá. Už teď máme hodně zájemců takzvaně pod čarou,“ pochvaluje si provozovatel hotelu na Ramzové Tomáš Malachta.

Silvestrovské pobyty už vyprodal také Penzion Rejvíz, který je vyhledávaný nejen díky tomu, že leží na jednom z celoročně nejnavštěvovanějších míst Jeseníků, ale také kvůli své historii. Jeho původní majitel totiž nechal kdysi vyřezávat portréty svých štamgastů do opěradel židlí, takže každý měl tu svou – a i dnes má neobvyklá dekorace své obdivovatele.

„Na svátky už máme prodaných osmdesát procent lůžek. V posledních dnech hodně rychle ubývají poslední volná místa, takže brzy budeme mít úplně plno,“ potvrdil provozní penzionu na Rejvízu Zdeněk Herman.

Lidí toužících trávit čas na horách přibývá v rámci celého roku

Zájem o Jeseníky roste napříč celou republikou. Tradičně nejvíc lidí míří do hor na severu kraje z jižní Moravy, především z Brna.

„Obsazenost chat a chalup, které v Jeseníkách pronajímáme, je teď na silvestrovské pobyty zhruba osmdesátiprocentní. Vzhledem k rostoucímu zájmu čekáme, že v nejbližších dnech se dostaneme na sto procent,“ sdělila spolumajitelka brněnské agentury Moje chaty Markéta Szabóová.

Podle ní jde v posledních letech výrazně nahoru také poptávka po ubytování na vánoční svátky.

„Vypadá to, že se dostaneme asi na padesát procent. To je vzhledem k tomu, že hodně lidí pořád preferuje trávení Vánoc doma, velmi dobré číslo,“ potvrzuje současný trend Szabóová.

Počet turistů, kteří objevují Jeseníky a rozhodnou se zde trávit dovolenou, dlouhodobě stoupá nejenom v zimních měsících, ale po celý rok.

„Loni šla návštěvnost meziročně nahoru o patnáct procent, letos to bude podle dosavadních čísel o něco méně. Ale zhruba desetiprocentní nárůst oproti skvělému loňsku je pořád velmi dobré číslo,“ bilancuje ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáš Rak.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Další z rubriky

Utekla před holokaustem a po válce sama živila rodinu, malování se nevzdala

Pohnutý osud prostějovské malířky Alžběty Zelené, která zasvětila celý svůj...

Rodiče zahynuli v koncentračním táboře, jí se před holokaustem podařilo utéct do Anglie, kde si vzala leteckého...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Prodavač kebabu nerozuměl lupiči. Ten akci vzdal a tvrdil, že je to vtip

Loupež (ilustrační foto)

Zpackanou loupež vyšetřují policisté z Přerovska. Maskovaný opilý muž přišel do jedné z tamních prodejen občerstvení s...

Najdete na iDNES.cz