Vánoce a Silvestr na horách táhnou, Jeseníky budou zřejmě vyprodané

  6:52aktualizováno  6:52
Silvestrovské i vánoční pobyty na horách jsou trend, který nepřestává bavit. Už nyní, měsíc před Vánoci, někteří podnikatelé v cestovním ruchu a provozovatelé chat a chalup v Jeseníkách hlásí vyprodáno, a pokud někde přece jen ještě mají volné kapacity, rychle se plní.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

„Poptávka po vánočních pobytech byla letos stejná jako po silvestrech, takže máme plno. Také kvůli tomu bude termální park v provozu i na Štědrý den,“ uvedl například David Křepský, manažer velkolosinských lázní, které těží z atraktivní polohy nedaleko vyhlášených lyžařských areálů Kouty nad Desnou a Červenohorské sedlo.

Poloha je pro poptávku po hotelech a horských chatách a chalupách rozhodující. Zcela plno má už nyní na závěr roku hotel Andromeda ležící na Ramzovském sedle v blízkosti vyhlášeného lyžařského centra Bonera.

„Lidé od nás mají blízko na stanici lanovky, to je moment, který nám velmi pomáhá. Už teď máme hodně zájemců takzvaně pod čarou,“ pochvaluje si provozovatel hotelu na Ramzové Tomáš Malachta.

Silvestrovské pobyty už vyprodal také Penzion Rejvíz, který je vyhledávaný nejen díky tomu, že leží na jednom z celoročně nejnavštěvovanějších míst Jeseníků, ale také kvůli své historii. Jeho původní majitel totiž nechal kdysi vyřezávat portréty svých štamgastů do opěradel židlí, takže každý měl tu svou – a i dnes má neobvyklá dekorace své obdivovatele.

„Na svátky už máme prodaných osmdesát procent lůžek. V posledních dnech hodně rychle ubývají poslední volná místa, takže brzy budeme mít úplně plno,“ potvrdil provozní penzionu na Rejvízu Zdeněk Herman.

Lidí toužících trávit čas na horách přibývá v rámci celého roku

Zájem o Jeseníky roste napříč celou republikou. Tradičně nejvíc lidí míří do hor na severu kraje z jižní Moravy, především z Brna.

„Obsazenost chat a chalup, které v Jeseníkách pronajímáme, je teď na silvestrovské pobyty zhruba osmdesátiprocentní. Vzhledem k rostoucímu zájmu čekáme, že v nejbližších dnech se dostaneme na sto procent,“ sdělila spolumajitelka brněnské agentury Moje chaty Markéta Szabóová.

Podle ní jde v posledních letech výrazně nahoru také poptávka po ubytování na vánoční svátky.

„Vypadá to, že se dostaneme asi na padesát procent. To je vzhledem k tomu, že hodně lidí pořád preferuje trávení Vánoc doma, velmi dobré číslo,“ potvrzuje současný trend Szabóová.

Počet turistů, kteří objevují Jeseníky a rozhodnou se zde trávit dovolenou, dlouhodobě stoupá nejenom v zimních měsících, ale po celý rok.

„Loni šla návštěvnost meziročně nahoru o patnáct procent, letos to bude podle dosavadních čísel o něco méně. Ale zhruba desetiprocentní nárůst oproti skvělému loňsku je pořád velmi dobré číslo,“ bilancuje ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáš Rak.

  • Nejčtenější

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

Kometa odčinila výprask od Zlína. V dohrávce vyhrála v Olomouci

Hokejisté brněnské Komety poslali omluvenku svým fanouškům. Po domácím debaklu 0:7 od Zlína zvítězili v dohrávce 9....

Pilota Brykse chtěli komunisté vymazat. Ve vězení hrdinovi puklo srdce

Pět sourozenců, hospodářství v Lašťanech u Olomouce s dvanácti hektary polí a zuřící první světová válka. Do těchto...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Kojetíně vznikne průmyslový park za miliardu, budou v něm sklady i výroba

Za zázrak považuje vedení radnice v Kojetíně na Přerovsku investici, kterou soukromá firma plánuje na okraji města. V...

Věstonická venuše bude po letech opět k vidění, vystaví ji olomoucké muzeum

Pět let ji mimo tajný trezor nikdo neviděl. A roky zase neuvidí. Mezi tím ovšem bude slavná Věstonická venuše dvanáct...

Ostravský správce skladů lihové mafie dostal 9 let, olomoucký trestu unikl

Olomoucký krajský soud rozhodl o obžalobě posledních dvou mužů z hlavní větve kauzy lihové mafie Radka Březiny. Ivana...

Pilota Brykse chtěli komunisté vymazat. Ve vězení hrdinovi puklo srdce

Pět sourozenců, hospodářství v Lašťanech u Olomouce s dvanácti hektary polí a zuřící první světová válka. Do těchto...

Najdete na iDNES.cz