Soud o insolvenci majitele továrny Hard nerozhodl, ředitel onemocněl

  10:04aktualizováno  10:04
Po roce a půl čekání měl soud konečně rozhodnout o dalším osudu majitele zkrachovalé továrny Hard, společnosti Moravia Industry. Na poslední chvíli ale plány zhatila náhlá „omluvenka“ ředitele firmy Michala Lieba. Příště už ji nepřijmu, vzkázal mu soudce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Krajský soud v Ostravě měl projednat insolvenční návrh, který podal zaměstnanec firmy Moravia Industry (MI) Peter Antolík koncem února roku 2018.

Jeho zaměstnavatel o pár měsíců dřív koupil výrobu v jesenickém závodu Hard. I přes prvotní sliby ale výrobu kovových konstrukcí neobnovil, místo toho většinu zaměstnanců propustil a z Hardu vyvážel stroje i materiál.

Jenže na poslední chvíli, přesněji v neděli večer, do datové schránky soudu přišla omluva, podle níž je ředitel MI Michal Lieb od pátku na neschopence a jednání se v žádném případě zúčastnit nemůže. Zároveň odmítl, aby soud rozhodl v jeho nepřítomnosti. Soudce Viktor Břeska nakonec jednání skutečně odročil na listopad.

Podle Břesky byl nicméně soud v pondělí připraven jednat. „Byli jsme připraveni reagovat i na otázky věcné příslušnosti soudu a doručování do zahraničí,“ uvedl soudce s odkazem na stížnosti, které v rámci insolvenčního řízení postupně vznesl ředitel MI Lieb.

Soudce zdůraznil, že k odročení přistoupil pouze pro tentokrát. „Poučil jsem ředitele dlužníka (Lieba), aby soudu k odročenému jednání přinesl doklad, že jeho zdravotní stav dnes vylučoval účast na jednání. Znovu již jednání neodročíme. Pokud bude trvat zdravotní indispozice dlužníka i v listopadu, musí si pro toto insolvenční řízení najít zástupce.“

Angličtina i stížnosti. MI čelí žalobám i právními kličkami

MF DNES se pokusila Lieba kontaktovat, ale na opakované telefonáty ani SMS nereagoval. V dokumentu zveřejněném v insolvenčním rejstříku svou nepřítomnost u soudu omlouvá zdravotní indispozicí, která mu brání jet z pražského bydliště do Ostravy.

„Dne 4. 10. 2019 jsem bohužel musel akutně vyhledat lékařskou pomoc, přičemž lékař mne shledal práce neschopným a nařídil mi klid na lůžku. Vycházky mi nebyly umožněny a subjektivně se na tyto ani necítím. Má zdravotní indispozice mi znemožňuje pohyb (resp. tento je pro mne velmi bolestivý),“ uvedl Lieb a dodal, že nesouhlasí, aby bylo o MI rozhodnuto v nepřítomnosti jejího zástupce.

Liebova nepřítomnost u soudu nicméně do značné míry připomíná taktiku, pomocí které MI celé insolvenční řízení úspěšně prodlužuje, což MF DNES již dříve detailně popsala.

Firma, která má oficiálně sídlo ve Velké Británii, napadala věcnou a místní příslušnost českých soudů, přičemž tvrdila, že by mělo být řízení ukončeno, a pokud ne, tak by o případu měl jako prvoinstanční rozhodovat Nejvyšší soud, a nikoli krajský.

Policie firmu vlastnící Hard dál prověřuje

Zmiňovaný Nejvyšší soud však letos v dubnu naopak rozhodl, že věcně příslušným soudem je právě ten krajský. Do insolvenčního řízení navíc vstoupilo i státní zastupitelství, které poukázalo na to, že ze strany MI jde od počátku o promyšlenou taktiku.

„Osoby ovládající dlužníka podle našeho názoru zcela účelově zvolily sídlo v Londýně, aby co nejvíce zkomplikovaly a prodloužily insolvenční řízení v České republice,“ uvedl před časem státní zástupce. Podobně se vyjádřil i předběžný insolvenční správce Jiří Zrůstek ve své zprávě o průběhu řízení.

„Předběžný insolvenční správce má za to, že námitky dlužníka mají za cíl pouze zvolit jurisdikci dle požadavků dlužníka a především oddálit vydání rozhodnutí o úpadku,“ uvedl.

„Já myslím, že by bylo dobré a v zájmu všech zúčastněných, aby už nějaké rozhodnutí padlo,“ řekl v pondělí MF DNES Zrůstek.

Aktivitami MI se také řadu měsíců zabývá okresní hospodářská kriminálka z Jeseníku.

„Přípravné řízení je stále ve fázi prověřování, ale podrobnosti, jakým směrem se bude dál ubírat, zatím sdělovat nebudu, jelikož budou prováděny další prověřovací úkony,“ uvedl pro MF DNES státní zástupce Tomáš Palčo.

Autor:
  • Nejčtenější

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Dílo nechápeme, rozpustil bych vás, zkritizoval primátor odborníky za sochu

Výběr sochy filozofa Edmunda Husserla, která má stát v prostějovském centru na náměstí nesoucím jeho jméno, může...

Fandové řvali: Dejte mu dýchnout! Alkohol vylučuji, brání se sudí Houdek

„Dejte mu dýchnout!“ skandovali na adresu hlavního rozhodčího Jiřího Houdka olomoučtí fanoušci při utkání první...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

Sražení dítěte naštvalo Droždín, chce okamžitě zvýšení bezpečnosti chodců

Lidem z olomoucké městské části Droždín došla trpělivost s nebezpečným provozem ve vsi. Poté, co zde nedávno auto...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Po selhání brzd doporučila inspekce odstavit v Olomouci tramvaje, jezdí dál

Už dva měsíce je odstavená tramvaj, která v Olomouci po selhání brzd sjela i s cestujícími z kopce. Ostatních sedm vozů...

Premium

Geniální léčitel z Jeseníků málem upadl v zapomnění. Dnes je pojmem

Průkopník vodoléčitelství, jehož odkaz žije dodnes. Od narození jesenického génia Vincenze Priessnitze právě uplynulo...

Dílo nechápeme, rozpustil bych vás, zkritizoval primátor odborníky za sochu

Výběr sochy filozofa Edmunda Husserla, která má stát v prostějovském centru na náměstí nesoucím jeho jméno, může...

Plány na průmyslovou zónu u Přerova dává stát k ledu, zájemce přitom má

Zpátky v bodě nula jsou po čtyřech letech příprav plány na vybudování strategické průmyslové zóny na letišti v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz