Jesenická radnice rozhodla o výrazném zvýšení ceny pozemků v městské průmyslové zóně.

Jesenická radnice rozhodla o výrazném zvýšení ceny pozemků v městské průmyslové zóně. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Doba levných pozemků pro byznys v Jeseníku končí, sedminásobně zvýšil cenu

  • 0
Podnikatelé a firmy v Jeseníku už nebudou mít možnost kupovat pozemky pro svůj byznys v průmyslové zóně Za Podjezdem za výhodných padesát korun za metr čtvereční. Zastupitelstvo totiž odsouhlasilo výrazné zvýšení ceny. Nově se budou pozemky pro podnikání prodávat sedmkrát dráž, tedy za 350 korun za metr.

Podle vedení města už není důvod lákat firmy do průmyslové zóny za extrémně zvýhodněných podmínek.

„Prodávat za padesát korun za metr nesouzní s péčí řádného hospodáře. I na severu kraje v Javorníku se prodává za 290 korun za metr bez daně,“ odůvodnil zdražení parcel v zóně místostarosta Jeseníku Tomáš Vlazlo.

Podle něj už také při výběru zájemců o pozemky nebude hlavním kritériem počet nových pracovních míst, které firmy vytvoří.

„Byť jde o důležitý parametr, v dnešní době už není kritériem úspěšnosti firmy. Hlavním kritériem musí být jednoznačně kvalita podnikatelského záměru,“ uvedl místostarosta.

Z návrhu nových podmínek pro prodej parcel, které musí zájemce splnit, zároveň vypadla navrhovaná nejnižší nutná investice ve výši jednoho milionu na tisíc metrů čtverečních.

„Prodávat za tržní cenu je v pořádku, ale pak ztrácí opodstatnění přísnější podmínky. Nikde navíc není psáno, že vyšší investice je garancí dobrého podnikatelského záměru. I nižší investice může znamenat dobrý a progresivní plán,“ komentoval to opoziční zastupitel David Raif.

Slíbili podporu podnikání, ale dělají opak, zlobí se podnikatel

Zdražení pozemků však naopak spustilo ostrou kritiku ze strany podnikatelů. Ti považují cenu za příliš vysokou.

„Nerozumím tomu navýšení, když strany v zastupitelstvu deklarovaly, že chtějí podporovat podnikatele,“ uvedl podnikatel Daniel Večerka, který má v průmyslové zóně plány.

Podle něj město nabízelo několik let parcely za padesát korun za metr a nebyl zájem.

„Teď, když zájem je, ale zároveň už ekonomika začíná ochlazovat, se bude takhle navyšovat cena?“

Pro podnikatele je skokové zdražení problém, protože ve svých plánech kalkuloval s původní cenou.

„Pokud najednou změníte tak výrazně cenu, tak se podnikatelský záměr odkládá o tři až pět let. To není zvýhodňování, ale naopak znevýhodňování firem,“ dodal.

Firmy dostanou víc času na dokončení, ale musí také déle zůstat

Zastupitel Martin Škoda oponuje, že nízká cena pozemku už dnes není opodstatněná.

„Kdyby se za padesát korun za metr nabízely pozemky zájemcům o stavbu rodinných domků, tak jich budou stovky,“ řekl.

Pro zvýšení ceny byla při hlasování i část opozice. „Město vybudovalo v průmyslové zóně infrastrukturu za desítky milionů. Proto má právo změnit cenu nabízených pozemků,“ podotkl zastupitel Petr Procházka.

Nová pravidla naopak „změkčují“ dobu, během které je nutné investici dokončit, ze čtyř na pět let s odkazem na stále složitější byrokracii. Zároveň však město prodloužilo dobu udržitelnosti, po kterou musí firma v zóně fungovat – ze tří na pět let.

V případě, že bude zájemců více než pozemků, vybere z nich kupce zastupitelstvo.