Jeseník zvažuje prodat po dvanácti letech od velké přestavby hotel Slovan

  6:52aktualizováno  6:52
Hotel Slovan v Jeseníku, který město nechalo před lety velkoryse zrekonstruovat, možná změní majitele. Radnice totiž přemýšlí o jeho prodeji. Kdy to bude a za jakých podmínek, zatím není jasné.

Hotel Slovan s obchodním centrem Alkron v Jeseníku. | foto: www.jesenik.org

Stamilionová proměna hotelu s obchodním centrem Alkron začala v roce 2005 a skončila roku 2007. V místě historického objektu z 19. století vznikl moderní čtyřhvězdičkový hotel pro 64 hostů a současně centrum pro obchod a služby se sedmnácti provozovnami. V současné době je město pronajímá.

„Osobně si myslím, že město by nemělo provozovat hotel, protože to ani nemůže umět,“ uvedla v jesenickém zpravodaji Naše město starostka Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem).

Podle ní je ve hře několik variant. Buď prodat hotel i s obchodním centrem jako celek, nebo obě části oddělit a prodat je zvlášť, či prodat pouze hotel a obchodní centrum si ponechat.

„Možností je přesunout do centra služebnu městské policie. Ta by mohla obsadit například patro obchodního centra a část v přízemí by se mohla znovu pronajmout,“ nastínila starostka.

Přestavbu za 200 milionů zaplatila z velké části evropská dotace

V současné době město za hotel pobírá nájem ve výši 38 tisíc korun měsíčně a za obchodní centrum má dalších 50 tisíc za měsíc.

„Nájem negeneruje prostředky na investice,“ sdělila Blišťanová. Pokud by tak bylo potřeba něco zásadního opravit, muselo by město sáhnout do svého rozpočtu.

Podle starostky město nehodlá prodat hotel za každou cenu. „V současnosti byla stanovena cena obvyklá za hotel ve výši 37 milionů korun. Otázka je, za kolik by se ho podařilo prodat. Rozhodně bychom neměli prodávat za každou cenu,“ je přesvědčená Blišťanová. Kde je ale hranice, pod kterou už by Jeseník nešel, nesdělila.

Jisté je, že od případného kupce město nedostane peníze, které do hotelu vložilo. Rekonstrukce Slovanu s obchodním centrem stála dohromady kolem 200 milionů korun, z toho 140 milionů zaplatila Evropské unie. O zbytek se podělilo město a stát.

Hotel provázelo střídání nájemců, chvílemi byl i zavřený

Obří investici prosadila koalice pod vedením tehdejšího starosty Jiřího Krátkého (ČSSD). On sám je už mimo komunální politiku.

„Mohu říci jen to, že to tehdy byla velmi užitečná investice, která centru města hodně pomohla. Navíc to byla jedna z věcí, které občané Jeseníku chtěli nejvíc,“ uvedl bývalý starosta Krátký. I on není přesvědčený o tom, že by se hotel měl prodávat.

„Rozhodně ne za každou cenu. Je tu také možnost mít pro provozování schopného manažera, ale to vše je otázka ekonomiky a je potřeba zvážit všechna pro a proti,“ dodal Krátký.

Podle něj se tehdejší vedení Jeseníku pokoušelo Slovan roky prodat, aby z něj nebyla ruina, ale všechny pokusy selhaly. Připravilo proto komplexní projekt s nadregionálním dosahem.

„Bylo důležité, že na to slyšela Evropská unie,“ řekl Krátký.

V hotelu se po přestavbě střídali nájemci, neměl dost hostů a provoz byl ztrátový. Několikrát byl zavřený. Padla i snaha provozovat Slovan jako školní hotel Hotelové školy Vincenze Priessnitze, nedošlo k dohodě o podmínkách mezi městem a krajem coby zřizovatelem školy.

Nyní má stabilního nájemce, který provozuje víc zařízení po republice, třeba v Krkonoších či Beskydech. Nájem pod 40 tisíc bez DPH však řada zastupitelů kritizuje jako příliš nízký.

Nejčtenější

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Vlaky v Olomouckém kraji srazily a zabily dva lidi

Ilustrační snímek

Dva lidé zemřeli dnes dopoledne v Olomouckém kraji po srážce s vlaky. Neštěstí se stala v Hranicích na Přerovsku a...

Další miliony pro firmu bosse Černoška. Na propagaci ji najal i Prostějov

Slavnostního otevření Národního sportovního centra v Prostějově se zúčastnil i...

Agentura TK Plus sportovního bosse Miroslava Černoška získala na střední Moravě monopol na marketingové služby pro...

Řidička při objíždění tatry přehlédla čtyřmetrový výkop a sjela do něj

Řidička na Prostějovsku přehlédla čtyřmetrový neoznačený výkop sjela do něj s...

Řidička na Prostějovsku chtěla objet nákladní vůz, nevšimla si ovšem, že auto stojí na stavbě vedle hlubokého výkopu. S...

Náhlý konec poradce z ANO komplikuje Olomouci reformu městských firem

Martin Itterheim přes 20 let spolupracoval s nynějším brněnským primátorem...

Olomoucká radnice, která dokončuje změnu systému řízení městských společností, si k tomu jako poradce platila...

Další z rubriky

Pořád se tu dá jezdit svobodně, říká muž putující s koněm Českem i Evropou

Dalibor Balut a klisna Sheila spolu už po Evropě nacestovali několik tisíc...

Na kraji hanáckých Troubelic je malá osada a u ní les. Jednou přišel muž, pás stromů vykácel a postavil z nich srub i...

V olomoucké zoo se po letech narodilo mládě kriticky ohroženého velblouda

V olomoucké zoologické zahradě se poprvé od roku 2000 podařilo odchovat mládě...

Dalším mládětem se v těchto začala pyšnit olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku. Je jím malý velbloud dvouhrbý...

VIDEO: Hanačka udržuje zdobení kraslic slámou, pštrosí zabere až dva týdny

Dvaasedmdesátiletá Marie Záhorová ze Senice na Hané ukazuje velikonoční...

Bez jakýchkoli předloh či výkresů zdobí Marie Záhorová ze Senice na Hané na Olomoucku kraslice kousíčky slámy přesně...

Najdete na iDNES.cz