Lázeňský Jeseník marně bojuje s bezdomovci, kteří obtěžují turisty i místní

  4:53aktualizováno  4:53
Jsou hluční, většinou opilí a často obtěžují kolemjdoucí. Skupinky bezdomovců sužují obyvatele i návštěvníky centra Jeseníku a na radnici se proto kupí stížnosti. Úřady však zatím bezvýsledně řeší, jak obtížné skupinky dostat pryč. Alespoň trochu totiž zabírá jen jediné – zabavování alkoholu strážníky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

V posledních měsících městští strážníci kvůli neustálým stížnostem častěji kontrolovali místa, kde se bezdomovci zdržují nejčastěji. Jde především o park v centru města okolo ptačí voliéry, autobusové nádraží, parčík na náměstí Hrdinů, zelenou plochu za prodejnou Penny market nebo okolí kina. Jenže prakticky řádná represe nezabírá.

„Snažíme se s nimi opakovaně komunikovat, vysvětlovat jim, že v centru by neměli popíjet a dělat nepořádek. Když to nepomáhá, alkohol jim zabavujeme a snažíme se je přimět, aby odešli. Oni sice odejdou, ale zakrátko jsou zase v centru,“ popisuje ředitel jesenických strážníků Radek Sedlář.

Podle něj navíc není možné bezdomovce hlídat nepřetržitě. „Máme také jinou práci, museli bychom tato místa obcházet prakticky pořád, což není možné,“ říká.

Nejvíc podle šéfa strážníků zabírá právě zabavování alkoholu. „Jinak na ně není žádný metr, protože třeba pokuty jsou pochopitelně naprosto nevymahatelné,“ podotkl.

Město doufá, že může pomoci přístřešek u azylového domu

Přestože se podle odhadů radnice v centru Jeseníku pohybují přibližně dvě desítky bezdomovců, což je mnohem méně než v jiných větších městech v Olomouckém kraji, dokážou obyvatelům i návštěvníkům znepříjemňovat život.

„Je potřeba nerezignovat a hledat cesty, jak je dostat z centra, aby neobtěžovali kolemjdoucí,“ prohlásila starostka Zdeňka Blišťanová.

Radnice věří, že může pomoci projekt místní obecně prospěšné společnosti Boétheia. Ta chce za azylovým domem, o který se stará, vybudovat přístřešek a sousedící zanedbanou zelenou plochu i s pomocí bezdomovců upravit.

„My se v našich azylových zařízeních staráme v průměru o osmdesát klientů měsíčně. To ale nejsou bezdomovci, kteří dělají potíže v ulicích. Chceme ovšem pomoci i bezdomovcům, kteří o azylové služby nemají zájem,“ říká šéf Boétheie Kamil Archel.

Podle něj nejde pouze o samotný přístřešek, ale celý komplex. „Chtěli bychom zapojit bezdomovce do našeho sociálního podniku, v rámci kterého naši klienti pomáhají s opravami pramenů, božích muk a dalších věcí. Mohli by upravit zanedbané městské zahrady za azylovým domem a sami se podílet na vytvoření lepšího prostředí,“ vysvětlil.

„Vše by bylo na bázi dobrovolnosti. Byl by to jakýsi komunitní prostor, kde by dostali potravinovou pomoc, mohli si vybrat oblečení, přespávat pod střechou,“ dodal Archel.

Mezi obtěžujícími bezdomovci jsou lidé, kteří nerespektují nic

Jedním dechem však přiznává, že si v případě problémových bezdomovců nedělá iluze.

„Jde o lidi, kteří nerespektují nic. Pokud se však podaří alespoň několik z nich dostat z centra města, nebude to ztracený projekt,“ doufá.

Městská policie už mezi bezdomovci v centru sondovala, zda by měli o přístřešek zájem. Využila by ho zhruba třetina.

Otázka však podle vedení radnice je, zda by jim altán nesloužil pouze za nepříznivého počasí, tedy zda by se po přespání zase nestahovali do centra, případně v létě nepospávali na lavičkách v parku a na autobusovém nádraží.

„Myslím si, že to je dobrý projekt, který podpoříme. Je potřeba zkoušet, co může pomoci. Rozhodně si ale nemyslím, že to vyřeší vše,“ poznamenala starostka Blišťanová.

  • Nejčtenější

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

Kometa odčinila výprask od Zlína. V dohrávce vyhrála v Olomouci

Hokejisté brněnské Komety poslali omluvenku svým fanouškům. Po domácím debaklu 0:7 od Zlína zvítězili v dohrávce 9....

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Po Olomouci cílí na divoce odstavené kamiony i Šumperk, nabízí alternativu

Další město v Olomouckém kraji zasáhlo proti řidičům kamionů, kteří mění na improvizovaná odpočívadla plochy, jež k...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

PŘEHLEDNĚ: Jak Olomoucký kraj změní jízdné ve vlacích a kdo bude platit víc

Rozsáhlé a především na první pohled značně nepřehledné změny čekají od příštího roku cestující, kteří v Olomouckém...

Hledaní zloději se vrátili, ukradli další šperk před zraky prodavačky

V Olomouckém kraji se po několika měsících opět objevila dvojice zlodějů, která díky zručnosti a schopnosti odlákat...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz