Lidé z Jesenicka se bojí omezení zdravotní péče. Jen spekulace, říká Agel

  5:59aktualizováno  5:59
Starostové obcí na Jesenicku mají obavy o zdravotní péči v odlehlém regionu. Znepokojily je informace o údajném omezování či rušení péče v některých oborech Jesenické nemocnice. Obce už se obrátily už i na hejtmanství. Provozovatel nemocnice, kterým je společnost Agel, se proti šířícím se informacím důrazně ohradil.

Holding Agel za první rok vlastnictví investoval do Jesenické nemocnice 25 milionů korun, mimo jiné do modernizace operačních sálů. | foto: Jesenická nemocnice

Starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová poslala nedávno hejtmanovi Ladislavu Oklešťkovi dopis a vyzvala ho, aby prověřil, zda informace o plánovaném omezování péče v Jesenické nemocnici mají reálný základ.

„Lidé se na nás obraceli s obavami, že má být například omezena či zrušena lůžková péče v některých oborech. Přitom už současný rozsah zdravotnických služeb na Jesenicku je nedostatečný. Vzhledem k tomu, že těch lidí je více a vázne komunikace s nemocnicí, rozhodli jsme se informovat Olomoucký kraj, který je garantem zdravotnické péče v regionu. Kompetentní lidé by měli zjistit, zda se něco podobného chystá, či nikoli,“ zdůvodnila starostka.

V dopise upozornila rovněž na to, že na Jesenicku není zaručena místní a časová dostupnost řady dalších zdravotnických služeb.

„Nechceme být v nejistotě. Potřebujeme vědět, na čem jsme,“ doplnila Blišťanová. K dopisu se zároveň prostřednictvím Sdružení měst a obcí Jesenicka připojily i další obce ze severu kraje.

„Nechceme se vrátit do situace, kdy za bývalého majitele byla nemocnice ohrožena. Bude dobré, pokud se informace kolující mezi lidmi prověří. My každopádně usilujeme o zachování všech oborů, které nemocnice nyní má,“ sdělil předseda sdružení Lubomír Žmolík.

Obavy nejsou na místě, tvrdí vedení nemocnice

Jesenická nemocnice má v současnosti obory jako chirurgie, dětské a novorozenecké oddělení, gynekologicko-porodnické oddělení, internu, ortopedii, radiodiagnostické oddělení a transfuzní oddělení. K tomu provozuje i léčebnu dlouhodobě nemocných.

Vedení zdravotnického zařízení ujišťuje, že žádné omezování péče nechystá. „Obavy nejsou na místě. Jesenická nemocnice se proti těmto tvrzením důrazně ohrazuje,“ řekla mluvčí Agelu Radka Miloševská. „Nerozumíme tomu, kde a proč se tyto nesmyslné spekulace objevují,“ dodala.

Podle Miloševské naopak vedení nemocnice trvale pracuje na jejím rozvoji.

„O tom svědčí skutečnost, že se daří neustále rozšiřovat spektrum poskytované péče. Naposledy se jednalo o otevření hematologické ambulance nebo pracoviště infuzní terapie,“ podotkla mluvčí Agelu.

Kraj: Agel ujistil, že žádné služby omezovat nebude

Hejtman Okleštěk potvrdil, že dopis od obcí na Jesenicku adresovaný Olomouckému kraji obdržel a na jeho základě inicioval schůzku se zástupci Agelu.

„Společnost Agel potvrdila, že bude v Jeseníku pokračovat ve stejném rozsahu a žádné služby omezovat nebude,“ sdělil Okleštěk.

Hejtmanství zároveň dalo najevo, že každé omezení zdravotnických služeb na Jesenicku by vnímalo jako krok zpět, zvlášť pokud jde o tak odlehlý region. Už nyní se totiž na severu kraje množí stížnosti, že v oblasti chybí některé odbornosti, jako třeba neurolog.

To ale podle Oklešťka nesouvisí přímo s Jesenickou nemocnicí. „V tom my nic udělat nemůžeme. Je to záležitost zdravotních pojišťoven, my na ně jen můžeme vyvíjet tlak. Při dnešním nedostatku odborných lékařů je ale otázka, zda to nějak pomůže,“ dodal.

Podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Dalibora Horáka dlouhodobě platí, že Jesenická nemocnice má ve spádové oblasti málo pacientů a tím i málo výkonů. „Proto není pro lékaře tak zajímavá. Pokud je nedostatek lékařů ve vnitrozemí, potom je tento problém v pohraničí ještě mnohem větší,“ uvedl Horák.

Obavy o zdravotní péči lidé na Jesenicku nemají poprvé. Jesenická nemocnice se dostala do problémů už před lety za bývalého majitele.

Agel ji koupil v roce 2016 a od té doby do ní investoval desítky milionů korun. Vedle nemocnice v Jeseníku Agel provozuje v kraji i nemocnice v Přerově, Prostějově a Šternberku.

Nejčtenější

Tři muži zemřeli, za srážku aut na Olomoucku může zřejmě předjíždění

Tři lidé zemřeli při nehodě u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí...

Tři muži zemřeli ve čtvrtek odpoledne při nehodě aut u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí se zranilo. Na...

Muž cítil, jak ho okrádají kapsáři. Když se obořil, udělali z něj násilníka

Ilustrační snímek

Přímou konfrontaci s kapsáři prožil ve středu v podvečer muž v Přerově. U nákupního centra ucítil, jak mu někdo ze...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

V klubu s Maradonou i koketování s Realem. Teď Látal touží uspět doma

Olomoucký trenér Radoslav Látal.

Posadil se za stůl v místnosti pro rozhodčí. Že je tu největší klid. Radoslav Látal, fotbalová legenda Olomouce, se na...

Další z rubriky

Přerované nechtěli utrácet a nosili si punč, pořadatel vánočních trhů končí

Odraz Velkého náměstí v Hradci Králové na vánočním stromku

Brněnská firma RK Invest už po dvou letech končí s organizováním vánočních trhů na náměstí TGM v Přerově. Tvrdí, že to...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

Zrození odolných plodin je blíž, vědci určili funkci rostlinných genů

Aleš Pečinka vedl tým vědců, jenž studoval geny huseníčku rolního

Vědcům z olomouckého Centra regionu Haná pro zemědělský a biotechnologický výzkum se podařil další pokrok v poznání...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ZÁSTUPCE S NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz