Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tv„Znovu apelujeme na obyvatele ohrožených lokalit, aby uposlechli našich výzev k evakuaci. Situace se může velmi rychle zhoršit a hasiči se pak na místa vracejí již za velice nebezpečných podmínek, kdy na mnohých místech nasazují vlastní životy,“ uvedla ráno mluvčí krajského hasičského sboru Lucie Balážová.
„V sobotu hasiči řešili případ v Jeseníku, kdy zachraňovali dva lidi ze střechy domu, či v Rapotíně, kde osmdesátiletý muž odmítl opustit svůj domov, a poté, když již sám nebyl schopen z domu odejít, visel na plotě a čekal na záchranu hasičů na člunu,“ popsala příklady mluvčí kraje Alena Minxová.
Téma zmínila i starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová. „Mrzí nás, že hodně lidí nevyslyšelo výzvy k evakuaci a teď volají a prosí o pomoc. Situace je ale mnohem horší než ještě včera dopoledne. Když ráno vystoupala řeka do rozlivu po celém městě a nebylo úniku, přišly nám naráz desítky telefonátů, že se lidé potřebují z domu dostat, protože se o sebe bojí,“ nastínila.
„Hasiči však už pro ně nemohli přijet, proud byl tak silný, že hasičskou tatru to táhlo směrem k vodě. Proto jsme povolali na pomoc vrtulníky. Těch lidí bylo nakonec asi padesát, které musely takto zachránit,“ dodala.
„Mám řízky, vody se nebojíme.“ Část lidí z Jeseníku se odmítla evakuovat |
„Nepomohlo ani apelování, že situace je opravdu vážná, nebo vysvětlování. Když neuposlechnou, nic s tím neuděláme,“ uvedla už v sobotu mluvčí jesenické radnice Markéta Kaniová.
Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvObyvatele odmítající evakuaci potkali včera v ulicích, kde byla vyhlášena, i reportéři MF DNES. Jako argument často zaznívalo: Zvládli jsme to v roce 1997, tak to zvládneme i teď.
„Sestra mi dala řízky, ty se dají jíst i za studena,“ pochvaloval si muž z Mlýnské ulice s tím, že strach z vody nemá. „Za domem je kdyžtak svah, kde mám boudu,“ mávl směrem k zahradě. O několik domů dále rodina popíjela burčák dovezený z jižní Moravy, zatímco z okna sledovala stoupající hladinu řeky.
V České Vsi odmítla odejít třetina ohrožených
Stejný problém řeší i v dalších obcích okresu, kde je nyní situace kritická. „Bohužel v nejvíc ohrožených místech lidé odmítají evakuaci,“ sdělil třeba starosta Bělé pod Pradědem Radomír Neugebauer.
V České Vsi podle starosty Petra Mudry nefunguje elektřina ani pitná voda, ze zhruba osmi set lidí, kteří jsou v bezprostředním ohrožení, neuposlechla nařízenou evakuaci zhruba třetina, nastínil v nočních hodinách.
„Evakuovaných bylo 30 až 50 domů, bohužel jsou případy, kdy to lidé odmítli a zůstali v bezprostředně ohrožených lokalitách,“ přidal v noci svou zkušenost i starosta sousední Písečné Jan Konečný.
Podle policejní mluvčí Ivany Skoupilové nelze neuposlechnutí výzvy k evakuaci trestat. „Záleží na konkrétních okolnostech, obecně ale zákon v tuto chvíli nestanovuje žádnou sankci za neuposlechnutí výzvy k evakuaci,“ uvedla. „Lidé by však měli myslet na své zdraví a životy, možnosti evakuace by tedy zavčas měli využít,“ dodala.
Podle odborníků na správní právo by nicméně mohl být využit zákon o krizovém řízení, případně zákon o integrovaném záchranném systému, byť se v nich nemluví doslovně o sankcích za neuposlechnutí výzvy k evakuaci.
Nařizují nicméně fyzickým osobám „strpět omezení vyplývající z krizových opatření stanovených v době krizového stavu“, respektive ve druhém případě „strpět omezení vyplývající z opatření stanovených při mimořádné události a omezení nařízená velitelem zásahu při provádění záchranných a likvidačních prací“. Za neuposlechnutí je pak stanovena pokuta až dvacet tisíc korun.